Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Tamás Korhecz ne vjeruje da će najviši vojvođanski pravni akt uskoro biti potvrđen
Statut tek poslije novih izbora
 
Pokrajinski tajnik za propise, upravu i nacionalne manjine Tamás Korhecz smatra kako prijedlog Statuta Vojvodine neće biti usvojen tijekom jesenskog zasjedanja Skupštine Srbije, već tek nakon sljedećih izbora.
»Više ne vjerujem da će Statut Vojvodine biti potvrđen ove jeseni, već je realniji scenarij po kome će se usvajanje najvišeg pravnog akta pokrajine odgoditi sve do sljedećih izbora. Odgovornost za to snosi vladajuća koalicija na republičkoj razini«, rekao je on u intervjuu novosadskom Građanskom listu.
Prema njegovim riječima, pokrajinska administracija nije ništa tajila, niti krišom pisala tekst.
»Vladajuća koalicija u Beogradu je sve vrijeme bila upoznata sa sadržajem dokumenta, a nakon njegovog usvajanja u Skupštini Vojvodine propušteno je više prilika da se on i formalno potvrdi u republičkom parlamentu«, kazao je Korhecz za RTV.
Visoki dužnosnik i jedan od autora statuta je podsetio kako je pokrajinska administracija bila spremna  izmijeniti sporne paragrafe kako bi se oni usuglasili sa zakonom o prijenosu nadležnosti na Vojvodinu, ali ni to nije pomoglo da se riješe problemi.
»Sada postoje samo dvije stvari koje bi mogle natjerati vladajuću koaliciju da potvrdi Statut – pritisak EU, ili čvrst stav pojedinih manjih koalicijskih partnera sadržan u prijetnji ‘Statut ili novi izbori’«, smatra Korhecz.
On ne vidi da Bruxelles ima namjeru natjerati Beograd da prihvati vojvođanski Statut, a nije upoznat niti s opredjeljenjem Saveza vojvođanskih Mađara i Lige socijaldemokrata Vojvodine u svezi s eventualnim ultimatumom koji bi mogao biti upućen, prije svega, Demokratskoj stranci.
»Potvrđivanje ovog akta može se odugovlačiti sve dok opstanak vladajuće koalicije ne bude doveden u pitanje«, zaključuje je Korhecz.
 
Održan sastanak predsjednika Srbije Borisa Tadića i predsjednika SVM-a Istvána Pásztora
Dogovorom smirene strasti
 
Više mjeseci najavljivani pa odlagani sastanci predsjednika Srbije Borisa Tadića s liderom SVM-a Istvánom Pásztorom, konačno su održani krajem proteklog tjedna. Još od prvih dana svibnja Pásztor je tražio od lidera DS-a da upriliči razgovor u četiri oka o najaktuelnijim temama koje tište mađarsku manjinu. 
»Vidio sam se prije nekoliko dana s predsjednikom Tadićem, a razgovor je trajao oko sat vremena. Najznačajniji rezultat je što smo se dogovorili da se viđamo jednom mjesečno i tako zajednički dajemo odgovore na praktična i aktualna pitanja, kako ne bismo ulazili u nove nesporazume«, rekao je Pásztor za Večernje novosti. On je potvrdio i kako vladajuća koalicija može računati na četiri zastupnika SVM-a tijekom budućeg rada parlamenta Srbije.
»Glasovat ćemo i za zakon o javnom informiranju, što sam prenio i predsjedniku Tadiću. Naš strateški interes je da Vlada preživi cijeli mandat. Rekao sam predsjedniku da mi nećemo biti destabilizator, ali da nećemo niti tolerirati olako prelaženje preko naših prioriteta.«
Predsjednik SVM-a je također rekao kako je nakon razgovora s Borisom Tadićem stekao dojam da Statut Vojvodine neće biti u skorije vrijeme usvojen. Prema njegovim riječima, kamen spoticanja je odredba koja se odnosi na pravo pokrajine da donosi skupštinske odluke koje bi imale značaj zakona u područjima koje uređuje Vojvodina.
»Predsjednik Tadić je u tom kontekstu spominjao tu odredbu o odlukama sa značajem zakona, jer se u tome, navodno, vidi mogućnost gradnje paralelnog pravnog poretka unutar Srbije, što je zapravo nepostojeća opasnost«, naveo je Pásztor. Dodao je kako se sada razmišlja o tome da se iz ćorsokoka izađe tako što bi se pred republičkim zastupnicima prvo našao Zakon o nadležnostima pokrajine, tijekom rujna.
Ocijenio je kako bi usvajanje samo Zakona o nadležnostima, bez potvrđivanja novog Statuta, bilo »polovično rješenje i produžavanje protuustavnog stanja«, s obzirom da najviši pravni akt pokrajine ne bi bio usuglašen s važećim Ustavom već bi i dalje bio na snazi aktualni Statut, napisan prije gotovo dva desetljeća.
 
Zbog niskih i nekompletnih plaća
Štrajk upozorenja u Magyar Szóu
 
Uposlenici dnevnog lista Magyar szó stupili su u štrajk upozorenja zbog toga što su im plaće male, a ni takve plaće im se ne isplaćuju u cijelom iznosu. U uredništvima ovog lista u Subotici, Novom Sadu, Senti i Bačkoj Topoli radi 75 novinara. Prosjek plaće je oko 30 tisuća dinara, a novinari su posljednjih mjeseci primali svega trećinu zarade. Zbog toga su stupili u štrajk upozorenja, a u pregovorima s vodstvom kuće za sada nisu dobili nikakva obećanja. Potpredsjednik Izvršnog vijeća Vojvodine István Pásztor najavio je mogućnost da se iz pokrajinskog proračuna pomogne uposlenicima, a moguće su i donacije iz Mađarske. Ukoliko se do 17. kolovoza ne ispune zahtjevi, uposlenici će stupiti u generalni štrajk. 
 
DSHV u Srijemskoj Mitrovici osnovao dvije svoje mjesne organizacije
Sljedeći korak – osnivanje 
podružnice za Srijem
 
U Srijemskoj Mitrovici DSHV je 27. srpnja osnovao dvije svoje mjesne organizacije: Srijemska Mitrovica 1 i Srijemska Mitrovica 2. Za predsjednike novoosnovanih mjesnih organizacija izabrani su Damir Pismestrović i Zlatko Načev. U priopćenju DSHV-a navodi se kako je ovo prvi korak učinjen nakon što je Hrvatska srijemska inicijativa kolektivno pristupila DSHV-u, a da će sljedeći korak biti osnivanje podružnice DSHV-a za Srijem. Predsjednik te podružnice trebao bi biti dosadašnji predsjednik HSI Andrej Španović, stoji u priopćenju.
 
Upitno daljnje emitiranje emisije »Zvuci bačke ravnice«
Za rad redakcije nema novca
 
Prema dopisu kojeg je 30. srpnja Pavle Pejčić, glavni i odgovorni urednik emisije »Zvuci bačke ravnice« na Radio Baču, uputio na adrese nekoliko hrvatskih institucija i diplomatskom predstavništvu Republike Hrvatske u Srbiji, emisija će biti emitirana još samo sljedeći mjesec, jer za daljnji rad nema sredstava.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika