Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Prijedlozi na doradi do 31. kolovoza

O izmjenama i dopunama Zakona o javnom informiranju, kao i o još 23 točke dnevnog reda izvanredne sjednice, glasovat će se 31. kolovoza u Skupštini Srbije, izjavila je predsjednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović prošloga četvrtka, 30. srpnja, kada su po svoj prilici definitivno propali pregovori o osiguranju većine za izglasavanje spornih izmjena i dopuna Zakona o javnom informiranju. Ipak, predsjednica parlamenta Đukić-Dejanović je dodala kako njezina odluka nije ni u kakvoj svezi s nesuglasicama koalicijskih partnera zbog predloženih izmjena Zakona o javnom informiranju. Na istoj sjednici koja je trebala biti održana 31. srpnja, prije jednomjesečnog prekida rada parlamenta, očekivalo se i usvajanje Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina na koji se čeka već godinama. 
Uslijedila je optužba stranke G17 plus da lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić ugrožava stabilnost Vlade. »Ovu Vladu može srušiti samo Ivica Dačić svojim nekorektnim ponašanjem. Minirajući usvajanje jednog Vladinog prijedloga zakona i odlažući donošenje ostalih, podjednako važnih zakona, Dačić je izazvao potencijalnu krizu u vladajućoj koaliciji«, navodi se u priopćenju G17 plus koje prenosi agencija Beta. Odgovor je stigao i s druge strane. Potpredsjednik SPS-a Žarko Obradović je izjavio kako izmjene i dopune Zakona o javnom informiranju ne mogu ugroziti Vladu Srbije i strateško i dugoročno partnerstvo SPS-a s Demokratskom strankom, prenosi Fonet.
 
Povuci – potegni 
 
Problem s većinom za izglasavanje izmjena Zakona o javnom informiranju nastao je nakon odluke koalicije okupljene oko SPS-a da takvo rješenje ne podrži, ali je vladajućim strankama prošlog petka pomoć obećala Liberalno demokratska partija, no uz određene uvjete. Uslijedila su istovjetna priopćenja  DS-a, G17 plus i LDP-a u kojima se navodi kako je neophodno da sadašnji Zakon o javnom informiranju bude promijenjen, ali da je za sjednicu Skupštine 31. kolovoza potrebno pripremiti i set ostalih medijskih zakona, točnije Zakona o nedopuštenoj medijskoj koncentraciji, izmjenu Zakona o radiodifuziji, te Zakona o oglašavanju. Potrebno je, kako se navodi, unaprijediti rad Javnog servisa kroz profesionalizaciju i depolitizaciju i kroz zakonska rješenja omogućiti efikasniji rad RRA.
Međutim, ako izmjene Zakona o javnom informiranju ne budu izglasovane koncem kolovoza, prema neslužbenim saznanjima koje prenose mediji, G17 plus će pojedinačno odlučivati o tome za koje će ostale zakone glasovati, što bi moglo dovesti do blokade parlamenta. Kalkulira se i kako bi se Zakon o javnom informiranju mogao izvući iz procedure i pripojiti setu najavljenih ostalih medijskih zakona, koji bi bio spremljen u rujnu, ali za G17 to ne bi bilo prihvatljivo, piše Blic.
Nakon što je SPS odmah poslije sjednice Vlade na kojoj su usvojene izmjene Zakona o javnom informiranju najavio kako će biti uzdržan prilikom glasovanja, jer ne želi utjecati na rad medija, većina oporbenih stranaka: Demokratska stranka Srbije, Nova Srbija, Srpska radikalna stranka, Srpska napredna stranka, kao i dio vladajuće većine: Jedinstvena Srbija i Partija ujedinjenih penzionera Srbije – tvrde kako će svi njihovi zastupnici glasovati protiv tog Zakona. Začudo ili ne – u raznim kalkulacijama o glasovanju na izvanrednoj sjednici 31. kolovoza, zastupnici manjina se ne spominju u medijima, iako njihovi glasovi mogu biti presudni za prolaz izmjena i dopuna Zakona o javnom informiranju. 
 
Reagiranja 
novinarskih udruga
 
Izmjene Zakona o javnom informiranju podigle su veliku prašinu, prije svega među novinarima. Raspravljalo se i kritiziralo da predložene izmjene nisu u skladu s europskim zakonodavstvom, a kao glavni nedostaci navođeni su zabrana osnivača da prenosi vlasništvo nad medijima na drugog, čime im se ograničava pravo raspolaganja imovinom, kao i previsoke novčane kazne koje donosi novi zakon, jer može dovesti do državne cenzure. No, uvjete koje je LDP postavio vladajućim strankama za podršku izmjenama Zakona o javnom informiranju, u novinarskim udrugama pozdravljaju.
»Predstoji mjesec dana u kojima se neke stvari u tom zakonu mogu poboljšati, upravo u tom dijelu gdje se traži da bude u skladu s europskim konvencijama. Meni još više godi što je jedan od zahtjeva LDP-a da se donesu i ostali medijski zakoni, kao što su Zakon protiv monopola i Zakon protiv koncentracije kapitala u medijima, i da se doista dođe do nečega na čemu se već radi godinu dana, a to je Zakon o radiodifuziji«, izjavila je predsjednica Nazavisnog udruženja novinara Srbije Nadežda Gaće, dok predsjednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović kaže kako je najvažnije da se izmjene Zakona o javnom informiranju donesu u dogovoru s medijima i novinarskim udrugama. 
Nezavisno društvo novinara Vojvodine pozdravlja u svome propćenju napore koji se ulažu da se medijska scena Srbije zakonski uredi, normalizira i upristoji, u skladu s europskim standardima slobode medija i izražavanja, prava na privatnost, ali i odgovornost medija. NDNV navodi kako je posebice značajna činjenica da će u proces izmjene medijske legislative, kao i u usvajanje novih zakona iz ove sfere, biti uključene, kako je najavljeno, udruge novinara, emitera, ali i OESS i druge međunarodne organizacije. Prema izjavama predstavnika novinarskih udruga jedinstven je stav da je neophodno i jedino moguće medijsku sferu urediti u suradnji sa stručnjacima, bez političkih pritisaka.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika