20.02.2015
Kazalište u Domu vojske
Grad bi uskoro mogao postati vlasnik vojarne Kosta Nađ na Palićkom putu (Prva kasarna) i Doma vojske u središtu grada, a to bi moglo biti već do kraja ovog mjeseca. Da je s Ministarstvom obrane postignut dogovor o kupnji, prvi je građanima priopćio Gojko Radić, savjetnik premijera Aleksandra Vučića i jedan od tri povjerenika SNS-a u Subotici. On je gostujući na lokalnoj televiziji kazao da je osobno posredovao između grada i Ministarstva obrane u kupnji ove nekretnine i uspio osigurati povoljnu cijenu. Prema njegovim riječima grad će za nekadašnju vojnu imovinu platiti oko šest milijuna eura uz mogućnost otplate na 60 rata.
Značajno umanjena vrijednost
Gradonačelnik Subotice Jenő Maglai je izjavio da o ovome u gradsku upravu nije stigao nikakav službeni dokument od Ministarstva obrane, ali podsjeća da se o otkupu vojarne razgovara od 2008. godine. »Lokalna samouprava je u jesen 2013. godine predala zamolbu za otkup zgrade, a u veljači prošle godine smo pregovarali s ministrom obrane o tome u Subotici. Na tom susretu smo uzeli u obzir mogućnosti koje su prihvatljive i za ministarstvo. Tada smo govorili samo o vojarni, a otkup Doma Vojske je kao mogućnost spomenio sam ministar«, kaže Maglai.
Nakon ovog načelnog dogovora otpočela je procedura ponovne procjene Porezne uprave, te suglasnost Direkcije za imovinu Republike Srbije. Naime, 2011. godine Ministarstvo obrane je Prvu vojarnu nudilo na prodaju za nešto više od četiri milijuna eura, a za Dom vojske u početku je traženo također oko četiri milijuna eura.
Spomenuti vojni objekti prazni su od 1999. godine, a njihovom kupnjom grad bi dobio prostor od devet hektara, 36 objekata koji zauzimaju 1,75 hektara koji su pod krovom, te u Domu vojske veliku dvoranu sa scenom, restoranom i nizom prostorija, među kojima je i stan u potkrovlju.
Može li bez nadoknade?
Premda je cijena značajno umanjena, prvobitna procjena iznosila je oko devet milijuna eura, lokalna Demokratska stranka smatra da vojarna može biti vraćena gradu bez nadoknade. »Nesporno je utvrđeno da su parcele na kojima se nalaze objekti vojarne još 1878. godine bile u vlasništvu Slobodnog kraljevskog grada Subotice, a prema pisanim dokumentima iz 1912. godine, grad je vlastitim sredstvima sagradio i objekte na svojim parcelama i dao ih vojsci na korištenje, dok dokumenti od 1934. godine govore da je vojska plaćala najam gradu za te objekte. Poslije Drugog svjetskog rata, JNA, odnosno SFRJ, oduzela je objekte i zemljište od grada Subotice bez naknade, a kako je Republika Srbija pravna sljednica SFRJ, zemljište i objekti bivše vojarne mogli bi biti vraćeni Subotici bez nadoknade«, smatraju u DS.
Gradonačelnik Maglai kaže da je u razgovorima odmah rečeno da ne dolazi u obzir vraćanje vojne imovine jer je i Vojska ulagala u objekte u Prvoj vojarni, te bi lokalnoj samoupravi, u slučaju da tuži ministarstvo, ostao samo neizvestan sudski spor. »Jeftina je demagogija sve što sada spominje DS. Imali su šest godina na raspolaganju, da je to izvodivo mogli su i uraditi. Imali su ministra obrane, imali su predsjednika države, pa opet nisu sredili ništa«, kazao je Maglai.
Kupovina bi se isplatila
On smatra da bi se, ukoliko bude odobren otkup, gradu isplatila kupovina. U Domu vojske bi se moglo smjestiti Narodno kazalište, dok traje izgradnja njihove zgrade, čime bi se godišnje uštedilo šest milijuna dinara, koliko košta zakup hale bivše tvornice čipke Mladost. U objektima vojarne mogli bi se smjestiti Historijski arhiv, gradsko prihvatilište za osobe u stanju socijalne potrebe, Narodna kuhinja Crvenog križa, a dio prostora mogao bi biti namijenjen komercijalnim sadržajima.
Ovom kupnjom grad bi posjedovao gotovo svu vojnu imovinu na svom teritoriju jer je 2010. godine kupljena za 1,85 milijuna eura Druga vojarna Petar Drapšin koja je zajedno s poligonom Radanovac imala 144 hektara, ali je bila znanto manje izgrađena. U zamjenu za nekoliko stanova grad je također pribavio i građevinsko zemljište uz Vojarnu na Karađorđevom putu, ali ne i sam objekat vojarne.