31.07.2009
Hod po posljedicama skuplji od rješenja
»Srbija pred ekološkim izazovom« naziv je okruglog stola koji je održan na Paliću. Ovo je druga godina zaredom da se u okviru Palićkog filmskog festivala, organizira okrugli stol na temu ekologije. U raspravi su sudjelovali naši eminentni sociolozi, filozofi, politolozi, pravnici, ekolozi i drugi zainteresirani sugovornici. Cilj okruglog stola je stvaranje ekološke odgovornosti i etike u Srbiji. Stručnjaci su razgovarali o tome kako više uključiti građane u rješavanje ekoloških problema u zemlji.
»Pravi izazov bio bi riješiti problem jezera Palić. Upravo je tu i ‘problem’. Kada se kaže ekološki izazov, ne misli se na problem, nego na njegovo rješenje. Tu je pravi primjer jezero Palić. O njemu se i danas govori kao o problemu, umjesto da se traže rešenja«, objašnjava prof. dr. Jordan Aleksić s fakulteta »Futura«.
Palić – ekološki izazov
Situacija s jezerom Palić je odraz nebrige mjerodavnih, ali i građana, o jezeru. Palić je jedna od glavnih turističkih destinacija Vojvodine, ali se ove godine ne može pohvaliti da je u vrijeme filmskog festivala tražen krevet više. Kupanje u jezeru Palić i dalje se ne preporučuje, jer voda sadrži bakterije fekalnog porijekla. Mnogi političari, sociolozi i biolozi smatraju kako je rezultat ovakvog stanja jezera što o njemu nadležni nisu vodili računa u posljednja tri desetljeća.
»Posljedice zagađenja prirode, pa i samog jezera tek ćemo osjetiti.
Nas će hod po posljedicama stajati mnogo više, nego samo rješenje problema. Ako uzmemo za primjer jezero Palić, njegovo stanje je rezultat dugogodišnje nebrige o njemu«, kaže prof. dr. Boško Kovačević s fakulteta »Singidunum«.
»Realizacija ideje ‘Master plana’ na Paliću brže bi bila riješena da se u nije uplela politika«, rekao je pokrajinski tajnik za gospodarstvo István Pásztor. »Realizacija ‘Master plana’ je postala političko pitanje, što nije dobro«, ističe Pásztor. Ministarstvo zaštite životnog okoliša i prostornog planiranja odobrilo je 7 milijuna dinara za posao izmuljavanja jezera, a da bi tehnička dokumentacija bila kompletirana potrebno je dodatnih 7,5 milijuna dinara.
Upravljanje otpadom
Jedan od glavnih problema je upravljanje otpadom i kako ga riješiti. Ministarstvo životnog okoliša i prostornog planiranja je donijelo niz zakona koji se odnose na upravljanje otpadom, koji bi uskoro trebalo primjenjivati i u praksi, jer nedostaju podzakonski akti. Ubuduće bi trebalo da građani više vode računa o zaštiti životnog okoliša i uključe se u rješavanje ekoloških problema.
»Smatram da se građani trebaju educirati kako postupati s otpadom, a i mi ćemo uraditi svoj dio posla. Da bismo bili dio Europske Unije trebali bismo 30 posto svih zakona prilagoditi životnom okolišu. Akcija »Očistimo Srbiju« za sada daje dobre rezultate. Srbija je mnogo čistija nego na početku akcije i u proteklih šest mjeseci u 50 općina i gradova naše zemlje riješeni su problemi i to ne samo čišćenjem divljih deponija, nego je zaposleno i 5000 ljudi kroz program javnih radova«, objašnjava državni tajnik Ministarstva životnog okoliša i prostornog planiranja Miladin Avramov.