Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Europskim novcem do susjedske suradnje

Za sve potencijalne predlagatelje projekata na natječaj po IPA programu prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija, proteklih su dana održani informativni sastanci, na kojima su dane detaljne obavijesti o svemu što je bitno za moguće dobivanje novca iz predpristupnuh EU fondova. 
U Srijemskoj Mitrovici, Somboru, Subotici, Osijeku i Vukovaru predstavnici Ministarstva financija Republike Srbije, odnosno Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva Republike Hrvatske, koji upravljaju programom, pred ukupno više stotina zainteresiranih predstavnika lokalnih vlasti, udruga i pojedinaca objasnili su svrhu javnog poziva za podnošenje prijedloga projekata, pravila koja važe s tim u svezi, tipove mjera i troškova koji mogu biti financirani, kriterije evaluacije, te dali instrukcije za popunjavanje prijavnog formulara i detaljno pojasnili proceduru natječaja.
 
Programska područja
 
Poziv za prijavljivanje projektnih prijedloga, podsjetimo, raspisan je 17. srpnja, a krajnji rok za predavanje svih potrebnih dokumenata je 16. listopada 2009. godine u 16 sati. Niti jedan od prijedloga koji u Zajedničko tehničko tajništvo u Zagrebu stigne nakon tog roka, neće biti razmatran, upozorava načelnica Odjela za programe prekogranične suradnje u Ministarstvu financija Republike Srbije Mirjana Nožić.
Svaki sudionik na natječaju projektni prijedlog mora pisati isključivo na engleskom jeziku, a i sve-ukupna dokumentacija, te formulari i aneksi također su na engleskom jeziku. U ovom prvom pozivu na raspolaganju je ukupno 3,240 milijuna eura, od čega će korisnici s teritorija Srbije povući 1,800 milijuna, a s teritorija Hrvatske 1,440 milijuna eura.
»Bitno je znati kako svaki podnositelj projekta mora imati partnera s druge strane granice«, kaže šefa ureda za informacije ovog programa u Srijemskoj Mitrovici Darko Cvejić. »U Srbiji programsko područje čine Sjevernobački, Zapadnobački, Južnobački i Srijemski okrug, gdje se EU sredstva mogu koristiti u punom iznosu, dok Mačvanski okrug predstavlja pridruženo područje i može koristiti 20 posto alokacije programa. U Hrvatskoj partneri s pravom korištenja punog iznosa donacije mogu biti s područja Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županija, a pridružena područja su Požeško-slavonska i Brodsko-posavska županija, gdje partneri mogu koristiti 20 posto sredstava. Opći cilj programa je poticati prekograničnu suradnju kako bi se poboljšalo regionalno gospodarstvo na, za društvo i životni okoliš održiv način, te istovremeno poboljšali dobrosusjedski odnosi. Također, cilj je izgraditi kapacitete lokalnih, regionalnih i državnih institucija za provođenje EU programa i njihova priprema za buduće EU strukturne fondove.«
 
Pravo sudjelovanja
 
Niti jedan projekt ne može biti započet prije dana potpisivanja ugovora, najkraće trajanje provedbe je 6 mjeseci, a najduže dvije godine. Jedan od partnera je vodeći partner, koji usklađuje radnje s obiju strana granice i odgovara za provođenje projekta s obiju strana granice, dok financijsku odgovornost snosi svaki partner za sebe i za svoje partnere sa svoje strance granice. Iz Srbije i iz Hrvatske mora postojati najmanje po jedan partner u projektu, a može ih biti i neograničeno više. 
Prema riječima Darka Cvejića, u natječaju mogu sudjelovati isključivo neprofitne organizacije, primjerice tijela regionalne i lokalne samouprave, trgovačke, poljoprivredne i industrijske komore, institucije za istraživanje i razvoj, institucije zdravstvene zaštite, turističke zajednice, lokalne i regionalne agencije za razvoj, nevladine organizacije udruge i zaklade, poljoprivredne zadruge, sveučilišta, fakulteti, srednje i osnovne škole, muzeji, knjižnice, kazališta, javna komunalna poduzeća i slično.
Program će financirati tri polja: ekonomski razvoj (svaki odobreni projekt u iznosu od 50.000 do 200.000 eura), zaštitu životnog okoliša (50.000 do 200.000), te ljudi-ljudima (30.000 do 50.000 eura). Iz IPA programa svaki će projekt biti doniran u iznosu od 85 posto vrijednosti, dok preostalih 15 posto mora osigurati subjekt natječaja iz svojih sredstava, odnosno na neki drugi način, i to isključivo u novcu. 
Nakon isteka roka prijavljivanja 16. listopada, proces ocjenjivanja projektnih ideja ići će ubrzano, kaže Mirjana Nožić. Konačni rezultati znat će se do travnja 2010. godine i tada će s onima čiji su projekti prihvaćeni biti potpisani ugovori. Nakon toga bit će im prebačeno 80 posto iznosa donacija, a ostatak će na račune sjesti tijekom provedbe projekta. 
Sljedeći poziv za prijavljivanje projekata po programu Hrvatska-Srbija uslijedit će, prema riječima Mirjane Nožić, odmah po okončanju ovog prvog natječaja, dakle tijekom 2010. godine.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika