24.07.2009
Upoznavanje naslijeđa i učenje jezika
U organizaciji Hrvatske matice iseljenika i Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba u ponedjeljak, 20. srpnja, u Klesarskoj školi u Pučišćima na otoku Braču započela je osma po redu radionica narodnih nošnji »Hrvatska etnoriznica«. Svoje sudjelovanje u ovom programu prijavilo je tridesetak polaznika iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Njemačke, Srbije, ali i iz cijele Hrvatske.
I ovoga ljeta će se u Pučišćima paralelno održavati nastava za početnike i napredne polaznike. Početnici uče osnovne tehnike, dok napredni polaznici biraju pojedine tehnike koje smatraju važnima za svoj daljnji rad, pa tako, primjerice, mogu odabrati učenje izrade lepoglavske ili paške čipke, tkanje na tkalačkom stanu, zlatovez, različite vrste i načine ukrašavanja tkanina. Svaku od ovih spomenutih tehnika podučavat će izvorni demonstratori s terena, što je posebna vrijednost ove radionice.
Uz svakodnevnu praktičnu nastavu polaznici će slušati i teorijska predavanja voditelja radionice prof. Josipa Forjana.
Istoga dana u Novome Vinodolskom startala je sedamnaesta po redu Mala škola hrvatskoga jezika i kulture, koja ove godine okuplja pedesetak djece, uzrasta 9-16 godina, iz 16 europskih i prekooceanskih zemalja. Temeljni je cilj ovoga ljetovanja da djeca koja žive izvan Hrvatske, u zajedništvu s djecom iz različitih mjesta u Hrvatskoj, unaprijede svoje znanje hrvatskog jezika te upoznaju kulturnu i prirodnu baštinu kraja u kojemu borave.
U kontinentalnom dijelu Hrvatske u nedjelju, 19. srpnja, započeo je i »Eco Heritage Task Force 2009.«, što ga Hrvatska matica iseljenika ove godine organizira u suradnji s Gradom Koprivnicom. Projekt se do 8. kolovoza održava na lokacijama u Koprivnici, Hlebinama i Legradu. Tridesetak sudionika će u Koprivnici raditi na obnovi dječjih igrališta, primarnoj i preventivnoj zaštiti drvene muzejske građe u Muzeju Grada Koprivnice i Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama, na uređenju biciklističkih staza u okolici Koprivnice te obilježavanju i uređenju poučne staze na ušću Mure u Dravu. Pritom će učiti hrvatski jezik i upoznati osnove naivnog slikarstva te tradicionalne podravske gastronomije.
Cilj projekta »Eco Heritage Task Force« jest uključivanje mladih ljudi hrvatskog podrijetla u očuvanje kulturne i prirodne baštine u matičnoj državi.