Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Festival kulturne raznolikosti

I ove je godine u Zagrebu, od 15. do 19. srpnja, održana Međunarodna smotra folklora, tradicionalna kulturna priredba koja promiče tradicijsku kulturnu baštinu svih svojih sudionika te potiče međukulturne i međuetničke komunikacije u Europi, ali i s drugim kontinentima. 
Ova se manifestacija o kulturnom životu Zagrepčana i njihovih brojnih gostiju brine već više od četiri desetljeća i s tom je tradicijom za sobom izrasla u jednu od najznačajnijih manifestacija te vrste u Hrvatskoj. 
 
700 izvođača
 
Od srijede 15. srpnja, do nedjelje 19. srpnja, 43. međunarodna smotra folklora je brojnim priredbama i radionicama ispunila zagrebačke pozornice plesnim i glazbenim ritmovima naroda Europe, Azije i Afrike. Na Smotri su sudjelovale 22 folklorne skupine, odnosno izvođači pojedinci iz Hrvatske te 11 inozemnih folklornih skupina, ukupno oko 700 izvođača.
Svečano otvorenje 43. međunarodne smotre folklora, koja je održana pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, održano je 15. srpnja u Etnografskom muzeju predstavljanjem nosača zvuka »Pismu novu sad pivajmo! –  tradicijsko crkveno pučko pjevanje otoka Šolte« u izdanju Instituta za etnologiju i folkloristiku. O ovom nosaču zvuka govorila je umjetnička ravnateljica Međunarodne smotre folklora dr. Zorica Vitez i ravnatelj Muzeja prof. Damodar Frlan.
Osim brojnih koncerata etnoglazbe i pučkog crkvenog pjevanja, glazbenih i plesnih radionica na kojima se polaznike podučavalo tradicijskim oblicima plesanja i glazbovanja raznih naroda i kultura, dvije su priredbe ovogodišnje Smotre folklora bile posvećene odabranim temama: prva je bila posvećena folkloru Istre, a druga o kolu kao univerzalnom plesnom obliku koji povezuje sve sudionike. 
 
Odabrane teme
 
U prvoj tematskoj cjelini nazvanoj »Istarska glazbena i plesna baština«, naglasak je bio na plurietničnosti i multikulturalnosti istarske glazbene i plesne baštine.
Druga je istarska tradicija tonaliteta. U prošlosti je bila vezana uz sjevernu Istru, obalu i nekoliko većih mjesta u unutrašnjosti da bi danas bila prisutna u gotovo cijeloj Istri. 
Programom istarske glazbene i plesne baštine u okviru ovogodišnje Međunarodne smotre folklora, koji je obuhvatio folklornu priredbu, koncert crkvenog pučkog pjevanja, radionice vokalne i instrumentalne glazbe te koncert etnoglazbe, također je ukazao na njenu kulturnu raznolikost.
Drugi tematski program predstavio je kolo kao praiskonski i univerzalni plesni oblik koji se oslanja na mnogostruku simboliku kruga – simboliku zajedništva, zaštite, vječnog kretanja, savršenstva, a pripada plesnom naslijeđu mnogih naroda i kultura. 
43. međunarodna smotra folklora završila je u nedjelju 19. srpnja svetom misom za sve sudionike u zagrebačkoj katedrali te večernjim koncertom u crkvi sv. Katarine naslovljenom »Istarsko crkveno pučko pjevanje«.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika