24.07.2009
Što se može graditi?
Prije više od godinu dana Zavod za urbanizam predstavio je svoj prijedlog plana detaljne ragulacije centra grada na koji su, poslije javnog uvida, podnesene brojne primjedbe a plan vraćen na ponovnu doradu i usuglašavanje. Većinu primjedaba tada je podnijela udruga građana Protego, a mahom su se odnosile na planirani obujam rušenja u središtu grada, gustinu izgrađenosti, prevelike gabarite i katnost. Povjerenstvo za planove tada je tražilo od Zavoda za zaštitu spomenika da napravi detaljne mjere zaštite, taj elaborat je sada urađen i obuhvaća sve objekte na prostoru od 37,4 hektara koji obuhvaća plan. Prijedlog plana je nedavno ponovno bio na javnom uvidu, dobar dio primjedaba je prihvaćen pa ih je ovoga puta bilo znatno manje i po svoj prilici novi urbanistički plan će se uskoro naći na skupštinskom usvajanju.
Objekti od posebne
vrijednosti
Urbanisti su odustali od podzemnih garaža ispod Zelene fontane i u Ulici Age Mamužića, kino Jadran se također neće rušiti, kao ni zatvor. Čuvaju se i dvije zgrade u Ulici Vase Stajića arhitekte Ferenca Rajhla koje su prema ranijoj studiji bile vrednovane kao objekti od dokumentarne vrijednosti, a po novoj su objekti od posebne vrijednosti. U ranijem prijedlogu planirano je njihovo rušenje, ali sada oni ostaju. Međutim, oko ovih objekata ponovno je bilo primjedaba, ovoga puta od strane tamošnjih stanara koji traže da se rušenje dopusti, odnosno da se zaštite samo fasade, jer su zgrade vlažne, instalacija i cijeli objekti dotrajali toliko da su neuvjetni za život. Objekti kina Jadran i zatvora također će ostati onakvi kakvi jesu.
»Za kino Jadran odnosno objekt nekadašnjeg Sokolskog doma, bila su zainteresirana dva investitora a planirana je izgradnja multifunkcionalnog centra i rekonstrukcija objekta uz obvezu da se riješi pitanje klizališta. Na temelju primjedaba došlo se do stava da neće biti nikakvih dogradnji i taj objekt ostaje kao samostojeći, a jedina mogućnost je da se može natkriti klizalište odnosno stadion malih sportova. Tako ovdje neće biti izgradnje i ničeg novog. Značajna izmjena u odnosu na raniji prijedlog plana tiče se i zgrade zatvora gdje se sada nalaze uredi Vojnog odsjeka, SUP-a, itd. Budući da je polovica toga objekta građena u različito vrijeme, što se vidi i po drugačijim građevinskim i arhitektonskim karakteristikama, bio je prijedlog da se dio objekta može porušiti, a da prednji dio iz Đure Đakovića ostaje. Međutim, taj objekt je vrednovan kao objekt koji treba ostati tako da je u prijedlogu novog plana definirano da se on može rekonstrirati, može se urediti fasada, plastikom i ornamentikom dati mu suvremeniji izgled, ali naravno uz uvjete Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Također bi se namjena objekta morala promijeniti, jer zatvoru nije mjesto ovdje, kao što nije mjesto ni tvornici Solid čije je izmještanje također planirano«, kaže dipl. ing. arh. Petar Andrić, odgovorni urbanist.
Podzemna garaža
Urbanisti su odustali od, u prvobitnoj opciji, planirane tri podzemne garaže – ispred Otvorenog sveučilišta, ispod Zelene fontane pokraj kazališta i između ulica Braće Radić i Age Mamužića. U novom planu ostala je samo jedna kod Otvorenog sveučilišta.
»Odustalo se od garaže u Aginoj ulici koja je sada zaštićena kao ambijentalna vrijednost. Inače je prvi objekt do zgrade Socijalnog bio i ranije zaštićen kao reprezent stambene arhitekture, a sad su zaštićeni i ostali, odnosno nisu pojedinačno zaštićeni već čitav ambijent. Sada je JKP Parking tražio da im se ovdje dopusti uređenje parkinga, s čim su se urbanisti složili«, kaže Andrić.
On dodaje kako je zbog brojnih primjedaba katnost nove izgradnje »malo smanjena ali ništa revolucionarno«, te da ima nekih razmimoilaženja sa zaštitarima oko Ulice Subote Vrlića i Fekete kupatila i oko pasarela, pješačkih mostova koji iznad ulica povezuju dva objekta.
»Postojeće Fekete kupatilo je devastirano i nije ni vrednovano kao objekt koji treba ostati, ali kao njegovu namjenu zadržali smo opciju javnog kupatila dakako u suvremenom obliku, to može biti spa ili kombinacija velnes spa. U takvoj opciji grad bi mogao dati svoj doprinos da se sačuva javno kupatilo kroz zajedničko ulaganje grada i privatnog kapitala, ili slično«, kaže Andrić.
Sukladno zakonskoj proceduri, poslije javnog uvida i javne sjednice na kojoj su obrazložene primjedbe, slijedi zatvorena sjednica Povjerenstva za planove koja donosi svoju odluku o izmjenama Plana detaljne regulacije, a poslije toga slijedi njegovo usvajanje na Skupštini Grada. Prema važećem zakonu ovakvi planovi se mogu preispitivati svake četiri godine.