17.07.2009
Potvrđeni festivalski standard
Ovogodišnji, jubilarni deseti »Exit«, održan od 9. do 12. srpnja, potvrdio je prije par godina postavljeni organizacijski i programski standard, kojega su već uveliko prepoznali ugledni mediji, ali i tour operateri diljem svijeta.
Prema procjenama policije, u prosjeku je na Petrovaradinskoj tvrđavi bilo oko 40.000 ljudi dnevno (rekord je postignut u subotu 11. srpnja na nastupu Mobyja), što je najmasovniji posjet u desetljeću postojanja festivala. Manje-više polovicu publike činili su razgaljeni »strendžeri«, kojih je ove godine, prema izjavama organizatora, bilo oko 20 tisuća. Najviše njih, kao i ranijih godina, pristiglo je iz Velike Britanije.
Po principu »za svakoga ponešto« organizatori su sastavili solidan program od oko 500 izvođača na dvadesetak bina. »Exit 09« će se tako pamtiti po nastupima svjetski poznatih izvođača, kao što su: Kraftwerk, Moby, Lily Allen, Arctic Monkeys, Patti Smith, Madness, Manic Street Preachers... Osim ovih imena koja su se tijekom četiri dana nizala na Glavnoj bini, Exit je ponudio i nastupe velikog broja aktualnih DJ-eva na čiju se glazbu u okviru Dance Arene »đuskalo« do ranih jutarnjih sati.
Kiša niti ove godine nije zaobišla tvrđavu, na sreću samo drugoga dana festivala. Zbog visokog vodostaja Dunava predviđeni kamp na novoj lokaciji – plaži Oficirac s petrovaradinske strane rijeke, preseljen je na prostor bivše vojarne na Trandžamentu. Tu je smještaj pronašlo oko 6.000 egzitaša, mahom iz inozemstva. Inače, lokacija kampa oko plaže Oficirac predviđena je, sudeći po reklami s bilboarda, za tzv. »Eko kamp«, koji bi građanima Novoga Sada služio i tijekom godine.
Uspješno organiziran festival zasjenila je pogibija 22-godišnjeg Britanca koji je stradao pokušavajući se popeti na visoke zidove Petrovaradinske tvrđave.
Ukratko, Exit je u proteklih deset godina postao velika zabavna manifestacija s pratećim turističkim potencijalima, kojoj od prvobitne političke i društveno angažirane poruke (iako u sklopu programa nevladinih udruga promovira ideje vezane za zaštitu ljudskih prava, ekologiju, liberalizaciju viznog režima...) nije ostalo mnogo. S druge strane, ostaje da se vidi – je li istoimena udruga koja organizira festival, opravdala količinu danih joj proračunskih sredstva, protiv čega je prosvjed, neposredno prije početka manifestacije, uputila skupina uglednih novosadskih kulturnih djelatnika.
Novosadski glazbeni festival je postavio svoje okvire i kao takav će se vjerojatno iz godine u godinu ponavljati. Mladeži i onih nešto starijih zaljubljenika u pop glazbu – što ih gužve u redovima za »tokene« (festivalska valuta za piće) ili užim dijelovima tvrđave ne smetaju – uvijek će biti.