Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Nazire se rješenje za Bratstvo?

Štrajkaški odbor Medo-produkta je u ponedjeljak, 13. srpnja, donio odluku o prekidu štrajka na temelju aneksa sporazuma o prekidu štrajka sklopljenog između vlasnika Živojina Đorđevića, ravnatelja Nikole Tesle i štrajkaškog odbora. »To znači da je svima isplaćena travanjska plaća i Medoprodukt je počeo raditi punom parom«, kaže predsjednik Štrajkaškog odbora i Samostalnog sindikata ove tvrtke Branko Matić.
Rješenje se nazire i za tvornicu šinskih vozila Bratstvo, koja bi mogla uskoro ponovno prijeći u državne ruke, čime bi bila riješena i sudbina oko 350 radnika koji su zbog neisplaćenih skoro deset plaća od veljače u štrajku. Naime, sadašnji vlasnik Bratstva Vladimir Delić je u pregovorima s državnim tajnikom u Ministarstvu ekonomije Nebojšom Ćirićem pristao ustupiti državi više od 50 posto svojih dionica, čime bi država postala većinski vlasnik poduzeća. Delić za uzvrat traži da se njegov preostali iznos dionica prilikom buduće privatizacije priključi dioničkom dijelu države, te da mu se otpiše 282 milijuna dinara duga za poreze i doprinose.
 
Loš gazda i loš 
menadžment
 
»Ovo je dokument koji je krajem prošlog tjedna stigao u Sindikat i koji nam je ulio neku nadu da se situacija s Bratstvom može riješiti. Međutim, problemi radnika i dalje ostaju. Radnici se i dalje nalaze u zakonitom štrajku. Ova službena zabilješka početak je jednog postupka u kome bi se poduzeće vratilo u državno vlasništvo. U Ministarstvu ekonomije također nam je rečeno kako državnog novca za remont vagona i poslove neće biti dok je vlasnik Delić«, kaže potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata Subotice Stevan Huđi.  
Delić je trenutačno vlasnik 78 posto dionica poduzeća, a u proteklih pet godina, otkako je kupio tvrtku, nastali dugovi Bratstva procjenjuju se na oko deset milijuna eura. Najveći dio dugova nastao je kao obveza iz kredita koje je Delić uzimao u korist svojih drugih poduzeća. Nezadovoljni načinom na koji je vodio poduzeće i optužujući ga da je glavni krivac što nema poslova, radnici su od početka štrajka tražili da se tvrtka proda drugom vlasniku ili da je preuzme država. Žiro račun Bratstva blokiran je već od 2005. godine, a zbog neuplaćenih poreza i doprinosa radnici su ovih dana ostali i bez zdravstvenog osiguranja. 
»Na neki način država je omogućila ovako nepošteno i nezakonito poslovanje vlasnika i danas smo došli u situaciju da moramo nekako državu privoliti da nam izađe u susret, kako bi nam bile ovjerene zdravstvene knjižice«, kaže Huđi.
Do sada su bila dva neuspjela pokušaja prodaje Bratstva, a radnici se nadaju da spomenuti dogovor neće biti još jedno od praznih obećanja.
»Za nas je ohrabrućujuće što je on (Delić) pristao, ali dok to ne bude verificirano preko države prekid štrajka ne dolazi u obzir«, kaže predsjednik štrajkaškog odbora Marko Skenderović, te dodaje da će sljedeći korak biti daljnji razgovori s gradonačelnikom Sašom Vučinićem i pokrajinskim tajnikom za rad, zapošljavanje i ravnopravnost spolova Miroslavom Vasinim da se što prije završi procedura oko prijenosa vlasništva u državnu svojinu.
Bratstvo je i dan-danas u svojoj branši najbolja tvrtka u Srbiji za popravak i izradu teretnih vagona, tako da bi država morala imati strateški interes da ovo poduzeće sačuva. »Ono je dobro i moglo bi raditi, s tim što je sve vrijeme imalo i lošeg gazdu i loš mena-džment«, ističe Huđi te dodaje, da ukoliko i ovaj pokušaj podržavljena padne u vodu Bratstvu jedino može slijediti stečaj. 
 
Namjerno upropaštavanje
 
S druge strane, prosvjede i blokade željezničke pruge najavljuju dioničari Agrokombinata. Oni su se u utorak, 14. srpnja, okupili na prosvjednom skupu ispred Gradske kuće tražeći odgodu javne prodaje objekata Agrokombinata zakazanu za 27. srpnja. Naime, Agrokombinat je u stečaju od 2004. godine, kada je vrijednost ovog nekada uspješnog poljoprivrednog dobra procijenjena na 16 milijuna eura, a dugovi na oko pet milijuna. Dioničari tvrde kako je poduzeće moglo otplatiti svoje dugove s obzirom na svoje prihode s posjeda, farme i silosa, ali da to namjerno nije urađeno, te da se i dalje vrijednost imovine Agrokombinata umanjuje, budući da je zakazana parcijalna prodaja s ponuđenim cijenama daleko ispod tržišnih.
Dioničari, koji inače posjeduju više od 50 posto poduzeća, traže od stečajne sutkinje Ilone Stajić da zakazanu javnu prodaju odloži za tri mjeseca, a u slučaju neprihvaćanja njihovog prijedloga zatražiće prijam kod ministra Mlađana Dinkića i predsjednice Specijalnog suda za organizirani kriminal Nate Mesarević. Ukoliko ništa od toga ne bude realizirano dioničari najavljuju blokadu željezničke pruge Subotica-Beograd.
 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika