Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Neophodna ljetna ljekarna

Na opuštajućem ljetnom odmoru ne treba dopustiti da vam neka ozljeda, ili pak jednostavna prolazna bolest, koja se lako mogla izliječiti, pokvari potpuni užitak u moru, suncu, plaži ili na planini, u šumi, gdje god se zatekli. Zbog toga na putovanja, osobito na ljetovanja obvezno treba ponijeti »kućnu ljekarnu« u kojoj moraju biti osnovni lijekovi protiv bolova, dijareje (proljeva) i alergije. Tako je »priručna kućna ljekarna« nešto bez čega se polazak na odmor ne smije niti zamisliti. U njoj bi se, pod obvezno, trebalo nalaziti: zavoj, nekoliko gaza, alkohol (medicinski), antibiotski sprej, hanzaplast i  osnovni antibiotici. 
Na našim prostorima najčešće su korišteni lijekovi upravo oni protiv bolova, pa s obzirom da se lako mogu nabaviti u ljekarni savetujemo vas da ponesete neki od njih. To mogu biti »kafetin«, »brufen« i »diklofen« koji ujedno mogu imati pozitivan učinak i kod skidanja povišene tjelesne temperature odraslih. Ukoliko nekog iznenade bolovi u trbuhu, pomoći će mu »baralgin« ili »buskopan«.
Poznato je kako neke osobe teže podnose putovanja, pa pokraj uobičajenih mjera protiv mučnine tijekom vožnje, koje su za svaku osobu drugačije, savjetujemo da popijete tabletu protiv mučnine »klometol« ili bar da je ponesete, pa je popijete kad i ako se ukaže potreba za njom.
Promjena klime, vode i prehrane ponekad mogu stvoriti i neugodne stomačne tegobe, kao što su putnička dijareja ili proljev, o čemu ćemo detaljnije pisati u idućem broju. Ukratko rečeno, kod proljeva spas su kapsule ili praškovi Flonivin, Lineks ili Bulardi. Uz njih treba popiti i elektrolitni rastvor Orosal, a preporučljivo je da se, pokraj ovih lijekova, pije i čaj od mente, kamilice ili lipe.
Kod pojave povišene temperature, koja može biti izazvana infekcijom ili dugotrajnim boravkom na suncu (što svakako treba izbjegavati) savjetujemo uporabu tableta »febricet«, najviše na četiri sata po jednu tabletu, dok su za mališane u tom slučaju najdjelotvorniji čepići »eferalgana«. Ako temperatura ne popusti poslije dan-dva savjetujemo uporabu antibiotika, koji se i inače najčešće koriste (Palitrex, Dovicin, Sinacilin i sl), a ako temperatura ne spadne ni poslije tri dana obvezno se javite lokalnom liječniku.
Ako ste skloni alergijskim reakcijama, ili niste pa se ipak desi, najviše će vam pomoći tablete Presinga ili Loratadina, koje se piju jednom dnevno. Za djecu je najbolji Fenergan sirup. Također, postoje razni gelovi za one kod kojih koža burno reagira na ujede komaraca, ili za opekline od meduza i sunca, ali i gelovi za opekline od sunca.
Ukoliko je alergijska reakcija burnija, izaziva otok vrata, vilice, trnjenje jezika ili jednog dijela tijela te osećaj nedostatka zraka i gušenje, obvezno se što ranije javite liječniku ili pozovite službu hitne medicinske pomoći.
Ponekad ljetovanje, osobito s djecom, ne prolazi bez oderotina i posjekotina. Zato na odmor nikako ne treba kretati bez alkohola, Enbecin spreja, i eventualno hidrogena i Rivanola. Ranu treba najprije isplahnuti vodom, ukoliko je prljava od pijeska, zemlje ili šljunka, zatim je očistiti alkoholom, poprskati sprejom te pokriti hanzaplastom ili zavojem. Ukoliko se radi o ozbiljnijim ozljedama, ili se nakon nekoliko dana ozljede počnu gnojiti, obvezno se javite liječniku zbog raznih komplikacija koje mogu nastati. 
Svakako, pokraj svega ovog navedenog na odmor morate ponijeti i svoju standardnu medikamentoznu ili drugu terapiju u dovoljnoj količini da pokrije cjelokupno vrijeme odsustva od kuće i nekoliko dana više, ukoliko se desi neka nepredviđena situacija (tablete, inzulin, pumpice i sl.)
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika