10.07.2009
Tranzitni promet uništava samo srce Petrovaradina
Već se drugi mandat Petar Mudri nalazi na mjestu predsjednika Mjesne zajednice Petrovaradin. Za sebe kaže kako je veliki lokalpatriot i da ga čak niti nedavni odlazak u mirovinu nije pokolebao u namjeri da putem ove dužnosti pomogne svom Petrovaradinu u kojem žive pripadnici skoro svih naroda koji žive u Srbiji i među njima oko 2500, građana koji su se izjasnili Hrvatima.
Trenutačna situacija u ovoj mjesnoj zajednici ne veseli njene građane, postoji velik broj problema s kojima se treba izboriti. Jedan od njih je i to što je po važećem Statutu Grada Novog Sada, Petrovaradin općina, a u stvarnosti to ne funkcionira tako.
Petrovaradin je krajem prošlog stoljeća doživio specifičnu situaciju, ovdje se naselilo negdje oko 7500-8000 raseljenih osoba, tako da se u roku od nekih 15-ak godina udvostručio broj stanovnika. Danas ovdje živi blizu 26.000 stanovnika i ovo je jedna od najvećih mjesnih zajednica brojčano, a i po teritoriju. Ovakva promjena donijela je i veliki broj problema vezanih uz komunalije, struju, prijevoz, potrebe asfaltiranja ulica, izgradnje staza... Komunalni problemi su nagomilani, godinama nisu rješavani. Mi svake godine Zavodu za izgradnju grada podnosimo plan investicijskog ulaganja, svake godine nešto dodajemo, a problemi se ne rješavaju, tako da taj materijal sada sliči jednoj knjizi. Mjesna zajednica je posrednik između države i građana, tu se slijeva sve nezadovoljstvo građana i traži se reagiranje vlasti. Iako ima puno problema koje treba rješavati, siguran sam, a osobito nakon razgovora s gradskim vlastima, da će se oni početi rješavati. Počevši od vodovoda, struje, cesta, kanalizacije pa do onih krupnih stvari kao što je zaobilaznica oko Petrovaradina, jer tranzitni promet uništava samo srce Petrovaradina. Tu je i pitanje nove suvremene škole, s obzirom da postojeća ne zadovoljava potrebe, te izgradnja novog mosta. Organiziramo tribine kako bismo informirali naše građane. Imali smo i glasilo »Petrovaradin danas«, ali trenutačno nemamo dovoljno sredstava za to. Nemamo nikakve ingerencije i ne možemo ništa narediti, nemamo vlastita sredstva da bismo mogli riješiti neki problem. Iz tih razloga pozdravljam novi nacrt zakona o lokalnoj samoupravi i mislim da će se njegovim odredbama riješiti ovo pitanje, da će se vlasti i odlučivanje spustiti na niže razine.
Što se tiče statusa Petrovaradina, riječ je o općini koja nikad nije zaživjela, ne funkcionira jer nikad nije ni konstituirana. To je manjkavost koja bi u dogledno vrijeme trebala biti riješena. Europske intencije su da općine budu što manje sa što manje stanovnika, s optimalnim vrijednostima između 5000-15.000 stanovnika. Samim tim su aktivnije i više na usluzi građanima, a i brže se rješavaju konkretni problemi. Uvjeren sam da će nova demokratska vlast osjetiti i riješiti to na kvalitetan način. Petrovaradin bi morao imati neku vrstu većih ingerencija za razliku od neke klasične, urbanizirane mjesne zajednice, primjerice u središtu grada.
Uskoro počinje i veliki glazbeni festival EXIT kada zavlada opća euforija ulicama Petrovaradina. Iako je u početku bilo negodovanja, građani sve više prihvaćaju ovaj festival.
To je manifestacija koju mi podržavamo iz sveg srca. Suradnja nam je i više nego dobra, prošle su nam godine darovali sedam kompjutorskih garnitura za škole i vrtiće, ove godine postoje indicije da će to biti klimatizacijski uređaji, zaposlili smo tridesetero djece prošle i 45 ćemo ove godine. Radujemo se i Eko kampu, to je novi turistički potencijal pokraj tvrđave, petrovaradinskog podgrađa... Smatram da su EXIT i Petrovaradin odlična simbioza.
U Petrovaradinu postoji i HKPD »Jelačić«. Prije nekoliko dana i vi ste bili nazočni na njihovom godišnjem koncertu. Govori li to da međusobno surađujete?
Da, mi imamo odličnu suradnju, ali trenutačno nismo u mogućnosti pomoći udrugama kao što smo prije mogli. Postojeća situacija u državi onemogućava mnoge stvari, ali to ne utječe na naše dobre odnose.
Jedan od događaja koji je uzbudio građane jest i grafit koji je neposredno pred izbore osvanuo u Petrovaradinu. Kako ste reagirali na to?
Obaviješteni smo o tome kada se pojavio, ali je gradonačelnik Igor Pavličić oštro i brzo reagirao i mi smo podržali taj njegov potez. To je doista rijedak slučaj, kao što sam rekao mi surađujemo i lijepo živimo, tako da to ne može poremetiti naše dobre odnose. Spomenuo bih i naglasio kako postoji izuzetna suradnja Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici s nama, posebno dobre odnose gajimo s generalnom konzulicom Ljerkom Alajbeg. Smatram da imamo dobre, kvalitetne, prijateljske, suradničke odnose i veliko razumijevanje s njene strane. To je primjer dobre suradnje s jednom službenom institucijom. Izuzetne odnose imamo i s Rimokatoličkom crkvom i preuzvišenim mons. Đurom Gašparovićem, biskupom srijemskim.
Što za vrijeme vašeg mandata mogu očekivati građani Petrovaradina?
Ponosan sam što je, na našu inicijativu, turska vlada voljna, prilikom izgradnje spomenika na Vezircu, darovati jedan manji vrtić Petrovaradinu. Turski veleposlanik mi je to potvrdio u nekoliko navrata. Težim tome da dođe do izgradnje mosta, obilaznice, izgradnje jedne škole, vrtića, sportskog centra, da se riješe komunalni problemi, asfaltiraju ulice, riješe pitanja struje, kanalizacije... Imam viziju da će Petrovaradin u vrlo bliskoj budućnosti biti veliko gradilište, a želio bih da postane pravi grad hotel, jer posjeduje ogromne turističke potencijale koji, za sada, nažalost nisu iskorišteni.