10.07.2009
Najveće šokačko kolo na svijetu
Više od 2000 Šokaca i njihovih gostiju na 43. đakovačkim vezovima splelo je ruke u najveće šokačko kolo na svijetu, uzduž Jelačić šora u Đakovu. Predivna slika u suncem okupano srpanjsko jutro, bajkovita niska prekrasnoga narodnoga ruha, pa na čas zablista zlatara na glavi snaše iz Ilače, onda šamija na curi iz Topolja, k’o snijeg bijela košulja na baći iz Babine Grede, a onda opet kićene kape na Ljeljama iz Gorjana i pletenice cura iz Budrovaca. U nepreglednom kolu cure i momci, snaše i baće, bake i pokoji dida, mlado i staro, svi uparađeni u najljepše ruho, kakvo se samo za Vezove i u crkvu nosi. Dobro, i za proštenje i velike blagdane.
Mimohod đakovačkim korzom
Kolo se poslije slilo u najljepši mimohod đakovačkim korzom, pa ispred katedrale, sve do Stro-ssmayerovog parka, s više od 4000 sudionika iz 71 udruge i skupine iz čitave Hrvatske, ali i susjednih zemalja: Bosne i Hercegovine, Makedonije, bila je tu i reprezentativna folklorna grupa HKC »Bunjevačko kolo« iz Subotice, te društvo Hrvata koji žive i rade u Zürichu, u Švicarskoj. Na čitavom tom putu pratio ih je pljesak desetak tisuća posjetitelja Đakovačkih vezova iz čitave Slavonije, ali i bijeloga svijeta, jer Đakovo je svakoga prvoga vikenda u srpnju magnet za ljubitelje folklora, tradicije i bogate šokačke baštine.
Tu su i dužnosnici – gradonačelnik Đakova Zoran Vinković, predsjednik HGK Nadan Vidošević, pomoćni biskup đakovačko-osječki dr. Đuro Hranić, župan osječko-baranjski i predsjednik Županijske skupštine Vukovarsko-srijemske, gradonačelnici Osijeka i Vukovara.
A onda, praznik za oči i dušu. Najljepše svatovske zaprege iz svih slavonskih županija. Ržu konji, a snaše i djevojke podcikuju, pjesma odjekuje plodnom slavonskom ravni. Pa jahači na prelijepim konjima. Iz kopita vatra sijeva. A tamburaši, to je priča za sebe. Više od 50 tamburaških skupina s više od 250 tambura i tamburaša zasvirali su najljepšu đakovačku rapsodiju.
Poslije su u Strossmayerovom parku na ljetnoj pozornici upriličili folklorno zabavni program koji je navečer završen već tradicionalnim izborom najbolje nošenog narodnog ruha. Još jednom su zablistali prekrasni primjerci rubine, zlatoveza, šlingeraja, peškira, otaraka i pletenica, na uvid čitavome svijetu, na radost svekolikoj Šokadiji.
Brojne manifestacije
I to nije sve, niti je moguće u kartici novinskoga teksta pobrojati sve manifestacije u povodu 43. đakovačkih vezova. Na svečanom otvaranju vezova u petak, 3. srpnja, uprizoren je scensko-glazbeni spektakl »Dlanovi moji, puni zlatnog zrnja« autora Mirka Ćurića, koji je isprepleo žetvene običaje, kazališnu povijest Đakova i kao najvažniji segment Gorjansku bitku, koja se zbila davne 1386. godine. Nastupili su glumci Gavelle iz Zagreba, HNK i Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića iz Osijeka, te Slavonske lole, Slavonija bend, Đerdani, Izvor, Prijatelji, Zvona, Vera Svoboda, Sanja i Tanja Živković, klapa Slavonica te KUD-ovi Tena iz Đakova i Šokadija iz Strizivojne.
Na hipodromu Konjičkog kluba Đakovo odrađeno je drugo kolo Croatia cupa u vožnji dvoprega i susreti II. kola Prvenstva Hrvatske u vožnji dvoprega.
Đakovački su vezovi ispričani i fotografijama Silvije Butković na izložbi pod nazivom »Čuvari baštine« a glavni likovi njenih fotografija su djeca u predivnom narodnom ruhu. U Spomen-muzeju Josipa Jurja Stossmayera priređena je izložba slika akademskog slikara Ivana Domca.
Bilo je u Đakovu doista za svakoga po nešto, pa je na velikoj gastronomskoj priredbi najboljim proglašen kulen Đurđice Predrijevac iz Kuševca, dok je na natjecanju voćnih rakija najboljom proglašena Vilijamovka – OPG Pavić iz Našica.