10.07.2009
Rodilo u grozdovima
Marelice su ove godine rodile kao što već odavno nisu. Oni koji se razumiju u voćarstvo, kažu kako je posljednji ovako dobar rod marelica bio još početkom ovog stoljeća. Uistinu, u voćnjacima po Bačkoj, a tako je i u široj regiji, marelice s grana vise u grozdovima, a na tržnicama se, sukladno velikoj ponudi, prodaju po niskim cijenama.
Iako lako podnosi temperature i do 30 stupnjeva Celzija ispod ništice, marelica rijetko rađa puni rod zbog toga što ne podnosi proljetne mrazeve. Budući da cvjeta vrlo rano, rani mrazevi često uništavaju cvijet marelice i to je razlog što dobar rod stiže tek svakih 5-6 godina.
Bitno je zaštiti se od
proljetnih mrazeva
Miroslav Tikvicki s Ljutova pokraj Subotice nije veliki industrijski proizvođač ovog voća. Ipak, s oko 60-ak stabala iz svog voćnjaka ove će sezone ubrati preko 3 tone, a možda i više marelica. Veći dio je već prodao, a ono što preostane iskoristit će za kuhanje rakije, nadaleko poznate i ukusne »kajsijevače«.
»Nešto mi se stabala osušilo, zato je jako bitno u proljeće ih obojiti vapnom što više, do početka razgranavanja stabla«, kaže Miroslav Tikvicki. »Marelica obično dobro rodi tek svake pete ili šeste godine i izgleda da je upravo ova ta rodna godina. Čim su se pojavili prvi plodovi, vidio sam da će rod biti bogat i morao sam podvezivati i podupirati grane, kako se ne bi slomile pod teretom. Jako je bitno marelicu sačuvati od mraza, jer je iznimno osjetljiva i dovoljan je samo jedan mali val hladnoće u rano proljeće da u potpunosti uništi ili drastično smanji rod. Neki čak u vrijeme mrazeva pale granje u voćnjacima, kako bi se izbjeglo smrzavanje cvjetova.«
Velikih otkupljivača
nema
Ovaj ljutovački voćar, koji svoj voćnjak održava sa suprugom i sinom, ove je godine marelicu prodavao po cijeni od 35 i 30 dinara za kilogram, dok su na tržnicama cijene išle i do 50 dinara, no i to je relativno jeftino u odnosu na prethodnih nekoliko godina. Rakija prepečenica od ovog voća, kaže Miroslav Tikvicki, u njegovom se selu prodaje po cijeni od 20 eura za litru. Ozbiljni proizvođači rakije od marelice posla uglavnom imaju također samo u rodnim godinama, kada se jedino isplati kupovati sirovinu, jer je u nerodnim godinama cijena tako visoka da na koncu rakija bude toliko skupa da ne može doći do kupca.
»Imam tri različite sorte marelica«, objašnjava Tikvicki. »Ranu sortu smo već obrali, sad beremo drugu, a kasnu ćemo za desetak dana. Različit je i urod po drvetu, s nekih skidamo po 50-ak kilograma, a s nekih i preko 100. Plodovi su lijepi i zdravi i zbog toga mi se kupci vraćaju. Šteta je, naravno, što marelica ne rodi svake godine, ali što da se radi, to je takva vrsta voća.«
Miroslav Tikvicki još i ima sreće jer će praktički sav urod prodati po cijeni od najmanje 30 dinara za kilogram. Međutim, veliki proizvođači marelica ove godine teško mogu prodati svoje voće. Za veće količine ne mogu naći kupca, a manje količine na otkupnim se mjestima plaćaju 20 do 22 dinara po kilogramu, pa čak i manje. U nekim prerađivačkim centrima, pišu beogradski mediji, kažu kako im je čak ostalo sirovine od prošle godine. Direkcija za robne rezerve u ovogodišnjem programu uopće nije predvidjela otkup viškova marelice.