03.07.2009
Punoljetnost hrvatske samostalnosti
Hrvatska je prošli četvrtak proslavila 18. rođendan, 18 godina svoje državnosti, kroz prisjećanje na povijesnu odluku Sabora od 25. lipnja 1991. godine o pokretanju postupka razdruživanja od ostalih jugoslavenskih republika. Takvoj odluci prethodila je volja 94 posto građana Republike Hrvatske iskazana na referendumu održanom 19. svibnja iste godine.
Najveći hrvatski državni blagdan Dan državnosti obilježen je brojnim prigodnim svečanostima, a započeo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća predsjednika države, Hrvatskog sabora i Vlade, te predstavnika Oružanih snaga i Ravnateljstva policije s izaslanstvima udruga iz Domovinskog rata kod spomenika Glas hrvatske žrtve – Zid boli i kod Središnjeg križa na zagrebačkom groblju Mirogoj. Služena je i sv. misa zahvalnica za domovinu u crkvi sv. Marka na Gornjem gradu, koju je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, a trojica najviših državnih dužnosnika zatim su bili nazočni svečanoj sjednici Vlade Republike Hrvatske, gdje su održali prigodne govore.
Ulazak u NATO – povijesni iskorak
»Hrvatska danas doživljava svoju punoljetnost, a punoljetnost je, kaže narod, vrijeme zrelosti. No, Hrvatskoj nikada nije nedostajalo zrelosti u jasnom promišljanju nacionalnih i državnih ciljeva. Oslonjena o odlučnost naroda i zajedništvo političkih snaga, ta je zrelost u proteklom razdoblju vodila zemlju kroz vremena raspada bivše jugoslavenske tvorevine i stvaranja hrvatske države«, rekao je tom prigodom predsjednik Vlade dr. Ivo Sanader, podsjetivši na vrijeme devedesetih, kada je Hrvatska ostvarila samostalnost, međunarodno priznanje, oslobođenje svojih okupiranih područja i zajedništvo hrvatskog naroda. »S 18 godina samostalnosti upamtimo vrijednost i važnost tog zajedništva, najsnažnijeg odgovora bilo kojoj i bilo čijoj politici ugroze Hrvatske ili podrivanja njene cjelovitosti. Stabilna, sigurna demokratska Hrvatska naše je zajedničko djelo i naša zajednička obveza da nastavimo dalje«, rekao je premijer Sanader, zahvalivši hrvatskim braniteljima i prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu.
Podsjetio je i na ostale rezultate koje je Hrvatska ostvarila u posljednjih 18 godina – reforme, zaštitu manjina, osiguranje vladavine prava, održanje gospodarske stabilnosti, kao i na međunarodne uspjehe. »S punim pravom možemo smatrati da je naša zemlja danas uvaženi čimbenik mira, stabilnosti i suradnje na regionalnom, europskom i globalnom planu. Naš nedavni ulazak u NATO povijesni je iskorak prema zoni trajne i neporecive sigurnosti Hrvatske, kakvu nismo imali zajamčenu u našoj povijesti. Naše sudjelovanje u Vijeću sigurnosti UN-a neprijeporni je dokaz povjerenja koje svijet ima u našu vanjskopolitičku vjerodostojnost, a naše sudjelovanje u mirovnim misijama diljem svijeta potvrda je naše sposobnosti da pridonosimo globalnom miru i sigurnosti«, rekao je Sanader poručivši da će Hrvatska i dalje biti snažan zagovornik i sudionik ujedinjene Europe i kao partner pomagati zemljama jugoistoka Europe.
Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić podsjetio je na 25. lipnja 1991. godine, kada je Sabor donio Deklaraciju o proglašenju suverenosti i samostalnosti Hrvatske i na događaje koji su prethodili tom danu. »Danas smo članica Vijeća sigurnosti UN-a i NATO-a, a prije 18 godina bili smo primateljica UN-ove mirovne misije. Pokazali smo da možemo, da imamo snage i odlučnosti te da žrtve i stradanja u Domovinskom ratu nisu bile uzaludne«, rekao je Bebić i najavio da će Sabor i dalje nastaviti s usklađivanjem zakonodavstva, kako ne bi usporavao ulazak Hrvatske u Uniju.
Reforme obrambenog i sigurnosnog sustava
Središnja proslava Dana državnosti održana je na Trgu bana Josipa Jelačića, gdje su se pred državnim dužnosnicima postrojili pripadnici Oružanih snaga i policije raspoređeni u sedam ešalona, a po prvi put se postrojio i jedan ešalon sastavljen od pripadnika zemalja NATO-a.
Nakon što je obavio smotru, nazočnim vojnicima i okupljenim građanima obratio se predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, koji je istaknuo da Hrvatska prvi put Dan državnosti slavi kao članica NATO-a te dodao da je taj cilj ostvarila zahvaljujući reformama obrambenog i sigurnosnog sustava i potpori građana, koji razumiju suvremene međunarodne procese. Spomenuo je kako članstvo u NATO-u Hrvatskoj već donosi prve koristi, ne samo u političkom, nego i u gospodarskom smislu. »Obilježavanje Dana državnosti povezano je s našom borbom za slobodu, koju smo vodili u obrambenom ratu s mnogo nadmoćnijim protivnikom u nesklonim nam međunarodnim okolnostima. Danas imamo profesionalne, motivirane i dobro osposobljene Oružane snage koje opremamo suvremenim oružjem i vojnom opremom. Stoga možemo biti sigurni da ste sposobni izvršiti sve zadaće koje se pred vas postave na nacionalnoj i međunarodnoj razinu. Vi, koji ste danas ovdje postrojeni, zajedno s našim NATO saveznicima jamci ste mira i sigurnosti, ne samo naše domovine, nego i ujedinjene Europe, kojoj oduvijek pripadamo«, zaključio je predsjednik Mesić.
Nakon prigodnog obraćanja državnih dužnosnika obilježavanje Dana državnosti iz Zagreba se u poslijepodnevnim satima preselilo u Vukovar polaganjem vijenaca na mjestu masovne grobnice Ovčara te na Memorijalnom groblju Vukovar. »Na Ovčari su pogubljeni oni koji su do posljednje sekunde branili Hrvatsku. Dobro je to da se dođemo pokloniti njima i svima onima koji su poginuli za Hrvatsku«, rekao je u svom govoru predsjednik Mesić, a predsjednik Sabora Luka Bebić istaknuo je kako nijedna državna vlast ne smije zaboraviti ono što je u Vukovaru napravljeno 1991. godine i zato će se uvijek dolaziti pokloniti besmrtnim braniteljima vukovarske epopeje. Premijer Sanader je napomenuo kako je Vukovar braneći sebe branio Hrvatsku, jer je svakim danom, dok se branio, davao dan više Hrvatskoj da se pripremi i zaustavi agresiju.
Obilježavanje Dana državnosti završeno je u Vukovaru u vojarni 204. vukovarske brigade svečanim uručivanjem diploma devetorici polaznika 13. naraštaja kadeta pilota i četrnaestorici polaznika 11. naraštaja Ratne škole Hrvatske vojske »Ban Josip Jelačić«.