03.07.2009
Dani slavonskog branda
Ocjenjivanje kakvoće slavonskoga kulina i podjela priznanja, 9. po redu, održano je u HGK – Županijskoj komori Osijek 18 lipnja, a najviša priznanja za izuzetnu kvalitetu kulina zavrijedili su OPG Job i mladi znanstveni novak elektrotehnike, Josip Job iz Osijeka, te OPG Birovljević i nositelj gospodarstva Zlatko Birovljević iz Petrijevaca, za ocijenjenih 94,8 i 92,6 bodova od ukupno 100 mogućih.
»I ovogodišnje ocjenjivanje pobudilo je veliko zanimanje i svoje je uzorke poslalo 59 proizvođača kulina iz svih dijelova Slavonije, Baranje i Srijema, a uglavnom su to već afirmirani proizvođači ove poznate delicije, koja je već postala slavonski brand, prepoznatljiv i vrlo tražen proizvod na domaćem i europskom tržištu. Ono što je značajno, mi danas možemo govoriti o standardizaciji kakvoće kulina, možemo govoriti i o kontinuitetu proizvodnje, mada ne i o dostatnim količinama. Nažalost, neke nam stvari ne idu na ruku, i već je najavljeno da za 2011. godinu neće biti poticaja u stočarskoj proizvodnji, što će smanjiti ionako malu domaću proizvodnju svinja, a otvoriti vrata uvozu, a znamo da domaći kulin zahtijeva vrlo kvalitetnu domaću sirovinu, što će stvoriti poteškoće u ovoj veoma zahtjevnoj proizvodnji«, istaknuo je Ernest Nad, tajnik ocjenjivačkoga suda.
A članovi ocjenjivačkoga suda – Antun Petričević, Ljiljana Primorac, Goran Kušec, Krunoslav Mužević i Kristina Suman imali su doista tešku zadaću izabrati najbolje među. Kako je kakvoća sve ujednačenija, podijelili su 12 diploma, 19 brončanih medalja, 17 srebrnih medalja, i 9 zlatnih medalja, među kojima su sve višestruko nagrađivani kulinari, kao, primjerice, Željko Švajhofer iz Belišća, Samson Andabaka iz Gunje, Josip Balažić iz Bilja, Darko Rožmarić iz Tenje i, naravno, šampion Job i vicešampion Birovljević.
Prof. dr. Petričević je istaknuo kako je i ove godine došao jednak broj proizvođača i da već godinama dolaze afirmirani proizvođači kulina, a uvijek i nekoliko novih. »Kakvoća kulina je dobra i sve ujednačenija, što svjedoči da proizvođači vode računa i o sirovini, i odabiru mesa, i, naravno, o dodacima, mada tu treba izdvojiti – sol, papriku, i to kvalitetnu domaću papriku, i češnjak, kod kojeg nije dobro ako se ne osjeti, niti ako njegov okus dominira. Posebna je priča dimljenje (sušenje) i zrioba (odležavanje), a ja sam u svojoj knjizi ustvrdio da je to nekada bio posao naših baka, jer muški su imali u rasporedu teže poslove na imanju. Ovo je veoma važno u proizvodnji kvalitetnog kulina, no danas imamo pomagala, mnogi naši proizvođači imaju komore i više ne ovise o vremenskim prilikama ili neprilikama, pa je to među inim pridonijelo ujednačenosti kvalitete domaćega kulina. Ono što još treba, to je kontinuitet u proizvodnji i zadovoljavanje tržišta potrebitim količinama i, naravno, poraditi na promidžbi, mada je naš kulin sam sebi najbolja promidžba«, istaknuo je prof. Petričević.