Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dobrosusjedski odnosi?!

Iznenadni posjet srbijanskog predsjednika Borisa Tadića Bosni i Hercegovini, odnosno Banjaluci, koji je prema ocjeni političkih analitičara uslijedio kako bi se smirile tenzije kod dužnosnika Republike Srpske nakon što je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko poništio zaključke Narodne skupštine RS o prijenosu nadležnosti, izazvao je burne reakcije čelnika u Federaciji. Iz Stranke demokratske akcije su tako poručili kako je Boris Tadić svojim govorima podržao antidaytonsko djelovanje. »Posjet srbijanskog predsjednika Banjaluci bio je u funkciji podrške samo jednoj politici – srpskih političkih stranaka iz RS-a«, navedeno je u priopćenju iz SDA. 
Naime, Tadić je poručio kako Srbija, kao jamac Daytonskog sporazuma, poštuje teritorijalni integritet i suverenitet BiH, ali da je nametanje bilo kakvih rješenja u BiH za Srbiju neprihvatljivo. Srbijanski predsjednik izjavio je kako je nakon poništavanja zaključaka u BiH nastala nova situacija zbog koje se nitko ne osjeća dobro. On je ocijenio da treba ući u komunikaciju i razgovore koji jedino vode do razvoja, jer, kako je rekao, Srbija ne prihvaća nametanje rješenja, nego samo ono što odgovara svim konstitutivnim narodima.
 
Miješanje u unutarnje poslove BiH
 
Potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Šefket Hafizović ocijenio je kako je neprihvatljiv potez srbijanskog predsjednika da se prilikom posjeta Banjaluci sastane samo s predstavnicima srpskog naroda te upozorio da je Tadićev dolazak bio mimo državnog protokola BiH, što je, u najmanju ruku, diplomatski incident.
Posjet predsjednika Srbije Borisa Tadića član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Željko Komšić ocjenjuje kao klasično nacionalističko miješanje u unutarnje poslove BiH.
»Time je Tadić samo potvrdio da nije daleko odmakao od planova Srpske akademije nauka i umjetnosti i projekta velike Srbije«, navedeno je u Komšićevoj poruci.
I član Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda Haris Silajdžić osudio je izjave predsjednika Srbije Borisa Tadića te istaknuo kako je njima »grubo narušio suverenitet i teritorijalni integritet BiH«. Silajdžić, pak, kaže kako je Tadić je otišao tako daleko da tvrdi da je »Srbija jamac suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH«.
»Tadić to tvrdi iako su suverenitet i teritorijalni integritet BiH potvrđeni još 1992. godine. Taj suverenitet i teritorijalni integritet su, kao u slučaju svake druge države, zajamčeni Poveljom UN-a i drugim normama međunarodnog prava, koje Srbija u slučaju Bosne i Hercegovine kontinuirano krši – od agresije na našu zemlju do sadašnjih izjava Borisa Tadića«, poručio je Silajdžić.
On smatra kako je ova Tadićeva tvrdnja nastavak nelegitimnih stavova Srbije da je ta zemlja garant Daytonskog mirovnog sporazuma. 
 
Tadić i Sanader nisu problem, nego rješenje
 
Na sve spomenute optužbe protiv predsjednika Srbije odgovorio je predsjedavajući Predsjedništva BiH, inače član Predsjedništva iz reda srpskog naroda Nebojša Radmanović. On ističe kako bez dobrosusjedskih odnosa BiH ne može u NATO i EU. »Nažalost, kada god pomislimo da smo na tom planu učinili korak naprijed dogode se teške riječi, optužbe i to samo zato što je Tadić došao u Banjaluku. A kada hrvatski premijer Ivo Sanader posjeti Mostar, a ne Sarajevo, onda o tome nitko ništa ne kaže«, objašnjava Radmanović. 
»Prije dva mjeseca Sulejman Tihić je sjedio u kabinetu kod Borisa Tadića u Beogradu i nitko iz RS nije postavio pitanje zašto je on išao kod predsjednika Srbije. Taj isti Tihić sada govori kako Tadić posjetom negira BiH. Treba li podsjetiti kako je Tadić na početku svoga mandata posjetio Sarajevo i išao u Srebrenicu? To je čovjek koji radi i poziva na pomirenje. On je istinski prijatelj BiH i nije nikako zaslužio da ga neki iz BiH napadaju. Doista je bilo neprimjerenih i iznenađujućih izjava«, kazao je Nebojša Radmanović. On ističe da je najvažnije u svemu što Boris Tadić, a i Ivo Sanader, nisu problem, nego su rješenje za Zapadni Balkan. 
»To vide u Washingtonu, Bruxellesu, Moskvi, ali, nažalost, ne vide u Sarajevu. Moj cilj jest da i mi u BiH budemo dio rješenja, a ne problem. Moram kazati kako je vidljivo da neki hoće i poremetiti odnose s Hrvatskom. Potrebno je uistinu više mudrosti i tolerancije i političari u ovim teškim trenucima moraju biti na potrebnoj razini«, kazao je Nebojša Radmanović.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika