03.07.2009
Na pomolu trgovački rat BiH protiv Hrvatske i Srbije
Bosna i Hercegovina je nedavno usvojila Zakon o zaštiti domaće proizvodnje, čime je uvela carine na uvoz preko 900 prehrambenih proizvoda iz Hrvatske i Srbije. Zbog toga će BiH trpjeti nesagledive posljedice i neprocjenjivu štetu, smatraju mnogi ekonomski stručnjaci. Na ovu odluku stigle su odmah i prosvjedne note iz Hrvatske i Srbije, ali i reakcija Europske komisije, koja je upozorila da BiH ovim krši Sporazum o slobodnoj trgovini središnje Europe (CEFTA) te da su takvi potezi neprihvatljivi.
Direktor Uprave za Zapadni Balkan u općoj upravi EK-a za proširenje Europske Unije Pierre Mirel ocijenio je kako bi kršenje CEFTA-e i uvođenje carinskih barijera prema Hrvatskoj i Srbiji moglo biti rizično za BiH te da bi primjenom novoga zakona najviše mogli biti kažnjeni građani ove zemlje.
Vrlo oštre mjere
prema BiH
»Sada smo u jako rizičnoj situaciji, jer se možemo suočiti s protumjerama susjednih država. Imajući na umu i ekonomsku situaciju koja se i dalje pogoršava, to može dovesti do trgovinskog rata. A što je još gore, kao rezultat ovoga zakona pro-izvodi će u ovoj zemlji postati još skuplji, što je dodatni udar na građane«, rekao je Mirel nakon susreta s ministrom financija i riznice BiH Draganom Vrankićem. Mirel je dodao kako BiH mora preispitati svoje odluke te se pridržavati međunarodnih obveza.
Veleposlanik Hrvatske u BiH Tonči Staničić je kazao novinarima kako će odluku o daljnjim koracima te zemlje i eventualnim protumjerama donijeti Vlada Republike Hrvatske, te treba pričekati njihovu reakciju, jer se radi o vrlo ozbiljnom udarcu za ukupne bilateralne odnose Hrvatske i BiH, a ne samo na gospodarske.
»Velika je šteta što je do toga došlo, jer će BiH vrlo brzo trpjeti nemjerljive štete. S druge strane, po mom mišljenju, neće imati ni kratkoročnih pozitivnih učinaka od ovog zakona«, kazao je veleposlanik Staničić.
Prema njegovim riječima, u ovom zakonu ima mnogo unutarnje nelogičnosti s obzirom da se on odnosi samo na Hrvatsku i Srbiju, a ne za druge članice CEFTA-e i za 27 članica EU iz kojih je uvoz poljoprivrednih proizvoda potpuno slobodan u BiH.
»Sve članice CEFTA-e unaprijed su upozoravale da se to ne radi, jer će biti prinuđene kao organizacija poduzeti vrlo oštre mjere prema BiH«, naglasio je Staničić. Isto tako, on navodi kako je i Europska komisija preko misije u Sarajevu također vrlo ozbiljno upozoravala našu zemlju. Osim određenih sankcija i protumjera, koje će prema BiH poduzeti CEFTA, BiH će, prema Staničićevim riječima, sasvim sigurno imati posljedice što se tiče odnosa s EU, odnosno provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
»Isto tako, prekinut će se pregovori Svjetske trgovinske organizacije s BiH«, istaknuo je Staničić. »Ova mjera se može nazvati gotovo neprijateljskim aktom, te će vrlo ozbiljno navesti Hrvatsku da razmisli što dalje i koliko ozbiljna BiH može biti kao partner«, naglasio je Staničić.
Poskupljenje
proizvoda
Osim otvorenog sukoba u koji je BiH ušla s Hrvatskom i Srbijom nakon donošenja Zakona o zaštiti domaće proizvodnje, jedna od posljedica će zasigurno biti i poskupljenje proizvoda na koje se uvodi carina.
Tako mnogi predviđaju kako bi prehrambeni proizvodi iz Hrvatske i Srbije mogli biti skuplji za čak 70 posto kada na snagu stupi spomenuti zakon.
Veliki broj ekonomskih stručnjaka, ali i političkog vrha BiH, odmah po donošenju ovog zakona najavili su znatna poskupljenja, a slične najave dolaze i iz hrvatskih i srpskih tvrtki. Jerko Lijanović Ivanković, zastupnik u Zastupničkom domu državnog Parlamenta i predlagatelj ovog zakona, naglasio je kako nema nikakvog razloga za poskupljenja, jer se ovim zakonom sprečava ekstra profit uvoznika u BiH. »Ukoliko tvrtke iz Hrvatske i Srbije žele i dalje zadržati ekstra profit, tada će doći do poskupljenja«, smatra Lijanović.
Ukoliko bi i do toga došlo, Lijanović smatra kako će se građani okrenuti domaćim proizvodima što je dobro i za građane i cijelu državu.