Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Srijemsko sijelo u Zagrebu

Nikada do sada prostorije zagrebačkog sjedišta Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata nisu bile tako pune, točnije prepune, kao prošle subote na književnoj večeri nazvanoj »Srijemsko sijelo«, na kojoj je naš zagrebački Hrtkovčanin Miroslav Slavko Mađer sa svojim Srijemcima proslavio dobivanje Nagrade grada Zagreba te obilježio 60 godina književnog djelovanja i 80. godinu života.
Naime, u povodu Dana grada Zagreba gradonačelnik hrvatske metropole Milan Bandić dodijelio je 29. svibnja u Staroj gradskoj vijećnici javna priznanja Nagrade grada Zagreba, medalje grada i plakete, najistaknutijim pojedincima i tvrtkama. Među tih 16 laureata Nagrade grada Zagreba za 2008. godinu našlo se i ime našeg Srijemca Miroslava Slavka Mađera, koji u svom dugogodišnjem svestranom djelovanju iza sebe ima tridesetak knjiga poezije, drame i proze i zaslužno članstvo Društva hrvatskih književnika i Hrvatskog društva novinara.
»Srijemsko sijelo« je otvorio predsjednik Zajednice Mato Jurić čestitajući Miroslavu Slavku Mađeru dobivanje te prestižne, najznačajnije zagrebačke nagrade, te ukratko predstavio ovog plodonosnog književnika i novinara. 
 
Bogat opus
 
»Književnik i novinar Miroslav Slavko Mađer rođen je 1. srpnja 1929. godine u Hrtkovcima, gimnaziju je završio u Vinkovcima, a studij književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 1957. godine službovao je u Osijeku i Vinkovcima kao profesor, a neko je vrijeme radio i kao kazališni djelatnik, dramaturg i ravnatelj vinkovačkog kazališta. U Vinkovcima uređuje književne publikacije i organizira brojne književne susrete i manifestacije te surađuje u lokalnim listovima i zbornicima. Prelaskom u Zagreb 1965. godine zapošljava se u programima Radio Zagreba (Literarna redakcija, Umjetnički program, Dramski program) gdje piše osvrte na nove knjige, uređuje emisije poezije, adaptira književna djela, posebno za emisiju ‘Radio roman’, kojemu je jedno vrijeme bio i urednikom  i dramaturgom, sve do umirovljenja. Mađer je sa svojim opusom zastupljen u mnogim antologijama poezije i prevođen na strane jezike, a kao kritičar i novinski žurnalist surađivao je gotovo u svim radijskim, a povremeno i televizijskim emisijama. Dugi kontinuitet od literarnih početaka (Novine mladih, Narodni list, Vjesnik, Telegram, Oko, Krugovi, Republika, Književna revija, Forum, Riječka revija...) pa sve do današnjih dana surađuje kao pisac i žurnalist u listovima i časopisima kao što su Vinkovački list, Putujući Slavonijom, Glas Slavonije, Hrvatsko slovo, Vijenac, Forum, Mogućnosti, Republika, Vjesnik, Večernji list, Književna revija, Književna Rijeka«, rekao je Mato Jurić i dodao kako je Miroslav Slavko Mađer do sada nagrađivan visokim i prestižnim nagradama od kojih je posebno izdvojio Godišnju nagradu (1980.), Državnu nagradu »Vladimir Nazor« za cjelokupni stvaralački opus (1999.), Nagradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (1994.), a dobitnik je i drugih zapaženih nagrada (Matice hrvatske 1970. godine, Nagrade Društva hrvatskih književnika »Tin Ujević« 2008. godine...) te niz odličja, plaketa i priznanja.
 
Tri pjesme
 
Miroslav Slavko Mađer je zahvalio na čestitkama te pročitao tri svoje pjesme koje su obilježile njegov stvaralački i životni put. Prva pjesma »Rodno selo srijemsko malo« posvećena je Srijemu i rodnim Hrtkovcima, druga »Cibalae« gradu Vinkovcima kao svom zavičajnom gradu, a svoj nastup Mađer je zaključio pjesmom o Zagrebu »Grad«, kao životnoj i kreativnoj poanti prijeđenog puta.
Kao Mađerov poseban gost nastupio je još jedan Srijemac, pjesnik Đuro Palaić, koji je za ovu prigodu došao čak iz Kanade kako bi uveličao književnu večer i okrugle godišnjice svoga dugogodišnjeg prijatelja.  
Dr. Đuro Palaić rođen je 1937. godine u Rumi. Član je Hrvatske seljačke stranke i predsjednik te stranke za Kanadu. Objavljivao je svoje stihove u domovini i svijetu i dobitnik je niza nagrada. Do sada je objavio knjigu pjesama »Pjesma za veselo umiranje«, a uskoro mu iz tiska izlazi nova knjiga iz koje je pročitao nekoliko pjesama.
Organizator »Srijemskog sijela« je Zajednica protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata i Zavičajni klub Hrtkovčana »Gomolava«. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika