26.06.2009
Stvoriti sigurno okruženje za djecu
Subotička Tehnička škola i Gimnazija među devet su vojvođanskih srednjih škola koje su od ove godine uključene u program Škola bez nasilja. Program se prije četiri godine počeo realizirati po osnovnim školama, a sada je proširen i na srednje. Provode ga UNICEF, Ministarstvo prosvjete, te Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje s ciljem stvaranja sigurnog i poticajnog okruženja za učenje, rad i razvoj, a namjera je da on postane dijelom odgojnog rada škole.
Ravnateljica Tehničke škole Eržebet Ivanović ističe kako se projektom želi utjecati na promjenu ponašanja i smanjenje nasilja, prije svega učenjem i usvajanjem novih znanja i vještina, ali i njihovom primjenom u životnim situacijama.
»Program obuhvaća djecu, nastavnike, ostale zaposlenike u školi, roditelje i lokalnu zajednicu, a kroz puno obuka, istraživanja, vršnjačke edukacije trebamo postići da prepoznamo i ne toleriramo nikakvu vrstu nasilja, ni fizičko niti psihičko«, kaže Eržebet Ivanović te dodaje kako Tehnička škola nije izabrana za sudjelovanje u programu zato što bi se moglo pretpostaviti da u njoj ima više problema nego u nekoj drugoj školi, već zato što su ovdje unazad nekoliko godina na sličnu temu priređivane tribine, okrugli stolovi, istraživanja.
S tim u svezi, psihologinja Žužana Juriga ističe kako je u školi u dva navrata rađeno interno istraživanje koje je pokazalo da 88,95 posto učenika nikada nije bilo zlostavljano, uvijek je zlostavljano samo 0,55 posto, a ponekad 9,94.
»Najviše djece je izloženo nasilju zbog fizičkog izgleda, poslije toga razlog je nacionalna pripadnost, a zatim nespretnost. Ispitanici su također naveli dobacivanje i ponižavanje, te prisiljavanje na nešto što se ne želi. Obično pojedinci iz odjela zlostavljaju pojedince, a žrtve najprije traže pomoć od drugova, potom od školskog policajaca, razrednika i ostalih. Oba istraživanja koja smo proveli u školi pokazala su približno iste rezultate, a ako ih usporedimo s podacima istraživanja u osnovnim školama onda možemo biti zadovoljni stanjem kod nas. Naime, u istraživanje u osnovnim školama bilo je uključeno 32.000 osoba, odraslih i učenika, a rezultati pokazuju kako je 65 posto učenika bar jedanput bilo zlostavljano, a 24 posto je bilo više puta izloženo nekom obliku nasilja«, kaže Žužana Juriga.