26.12.2008
Vijesti
Umro slikar Ivan Rabuzin
VARAŽDIN – Klasik hrvatske i svjetske naive Ivan Rabuzin preminuo je prošloga četvrtka 18. prosinca u 87. godini u varaždinskoj Općoj bolnici, javila je Hina.
Rođen je 27. ožujka 1921. u Ključu pokraj Novog Marofa. Izučio je stolarski zanat u Zagrebu i Zemunu. Završio je Majstorski odjel Obrtne škole u Zagrebu 1948., premda je u to doba polazio večernji tečaj crtanja (K. Angeli Radovani). Iako je ta poduka temelj njegove likovne kulture, Rabuzin će ostati samouk koji svijet oko sebe gleda očima prvodošloga.
Prvu samostalnu izložbu priredio je 1956. u Novom Marofu, a do sada je izlagao na više od 200 samostalnih izložaba u Hrvatskoj i inozemstvu.
Godine 1959. (Mačak) i 1960. (Prašuma) nastala su prva paradigmatska djela Rabuzinova stila u kojemu osnovnu plodotvornu česticu tvori kružić boje, usklađen s ostalim kružnim i polukružnim oblicima – oblak, krošnja, brijeg.
Rabuzin svoje slikarstvo opisuje kao (voluntarističku) viziju; ono je idealistička rekonstrukcija svijeta. Slika je rekonstrukcija Raja, raj na Zemlji.
Rabuzinovi cvjetni motivi postali su cijelom svijetu prepoznatljiv autorski znak. Slikar ga je prenosio na uporabne predmete, a vrijedna su u tom stilu i dva ostvarenja u Japanu - zastor kazališta »Takarazuka« u Tokiju i zastor u predavaonici Muzeja moderne umjetnosti u Urawi.
O slikaru Rabuzinu snimljeno je desetak dokumentarnih filmova i tiskano nekoliko monografskih prikaza.
U katalozima svojih izložaba objavio je monografske zapise o svojoj poetici i stvaralačkom procesu, koji se smatraju prvorazrednim dokumentima za one koje zanima povijest hrvatske umjetnosti modernoga i ne samo naivnoga umjetnika.
Rundek oduševio publiku u Sava centru
BEOGRAD – Darko Rundek i Cargo orkestar održali su u srijedu 18. prosinca navečer u prepunoj dvorani beogradskog Sava centra koncert za pamćenje na kojem je publika od prvih taktova glazbe do konca koncerta i dva bisa, stajala i skupa s glazbenicima pjevala plesala i pljeskala, piše Hina.
»Gdje ste nesvrstani? Pa, kako ste? ‘Ajmo polako«, pozdravio je Rundek publiku dok je bend počinjao »Istu sliku« uz vrisak oduševljene publike. Ozračje u dvorani već je na samom početku dovedeno do usijanja starim Haustorovim hitom »Ena« i više nitko nije sjeo u udobne fotelje dvorane.
Nizale su se Carmela, Otok, Ruke, Zvuk oluje i druge pjesme i iz Rundekove solo karijere i njegova bivšeg benda Haustor te uz ovacije i povike iz publike »Majstori, majstori...« Publika je mogla čuti, kako je to najavio Rundek »rezime jedne faze rada Cargo orkestra, neku vrstu Best of-a«.
Rundek i skupina glazbenika oduševili su više od pet tisuća ljudi u dvorani koja nikada nije bila punija. Prodana su čak i pomoćna sjedala, a pred dvoranom je ostalo još dosta onih koji nisu uspjeli na vrijeme kupiti karte.
Godišnji koncert HKPD »Tomislav«
STARA PAZOVA – Hrvatsko kulturno prosvjetno društvo »Tomislav« iz Golubinaca održat će Godišnji koncert u nedjelju 28. prosinca u Kazališnoj dvorani Centra za kulturu u Staroj Pazovi. Uz domaćine, na koncertu će nastupiti i Gradski tamburaški orkestar. Cijena ulaznica je 100 dinara. Početak je u 19 sati.
Novi svezak »Klasja naših ravni«
U posljednjem ovogodišnjem svesku »Klasja naših ravni« – u dvobroju 11.-12. za 2008. godinu – među ostalim objavljeni su ulomci iz romana Tomislava Ketiga »Jesenska romansa gospođe Politeo«, Vladimira Bošnjaka »Šesta grana« kao i »Teška vremena«, te ulomak iz romana Ivana Balenovića »Princ Humorabi od Plusopotamije«. Nadalje, drama Stjepana Bartoša »Kako se Staljin održao«, te prozni tekstove Nevenke Nekić »Dida Hodak«, Milivoja Prćića »Ljubav je zaborav svijeta« i Dražena Prćića »Drumska avantura«. U tekstu pod naslovom: »Bog u pjesništvu Ljubice Kolarić-Dumić«, Đuro Vidmarović prikazuje stvaralaštvo ove spisateljice rodom iz Srijema, dok Đuro Franković piše o »Zaboravljenim budimskim Kalendarima slovinskim iz 18. stoljeća«.
Prve orgulje u Makedoniji
SKOPJE – Tradicionalni Božićni koncert u katoličkoj crkvi Presvetog Srca Isusova u Skoplju, koji je 20. prosinca organiziralo hrvatsko veleposlanstvo, upotpunjen je zvukom prvih orgulja na tlu Makedonije.
Na orguljama je svirao hrvatski orguljaš Mario Perestegi, a u programu koncerta sudjelovali su i umjetnici iz Makedonije, Austrije, Albanije, Poljske i Slovenije.
Orgulje, izrađene u Mariboru, kupljene su donacijama građana, organizacija, Vlada Hrvatske i Makedonije te veleposlanstava Austrije, Albanije, Poljske i Slovenije.
Uz veliki broj građana koncertu su nazočili predstavnici vjerskih zajednica, Vlade i Sobranja Makedonije, među kojima i premijer Nikola Gruevski te članovi diplomatskog zbora.
Pozdravljajući goste biskup Kiro Stojanov zahvalio se svim donatorima koji su pridonijeli da Makedonija dobije tako vrijedan instrument koji će služiti ne samo katoličkim vjernicima već i građanima Skopja, pošto je, kako je rekao, crkva otvorena za koncerte svih umjetnika.