26.12.2008
Čuvari prirode
Na Ludaškom jezeru održan je trodnevni seminar na temu: »Čuvari prirode«. Prirodna baština Vojvodine je jedinstvena, ali i ugrožena i zbog toga je neophodno da svi ljudi koji rade u zaštićenim prirodnim dobrima razmijene iskustva i unaprijede zaštitu. Organizator je bilo Javno poduzeće »Palić Ludaš«, a podržalo ga je Pokrajinsko tajništvo za zaštitu životnog okoliša. Čuvanje zaštićenih prirodnih dobara je specifično, budući da nadzornici, popularno nazvani rendžeri, moraju znati biološke i ekološke karakteristike predjela. Do sada je uspostavljena suradnja s Austrijom, Mađarskom i Rumunjskom. Stanje u zaštićenim prirodnim dobrima u Vojvodini je šarenoliko, kažu u Pokrajinskom tajništvu za zaštitu prirode i održivi razvoj.
»U posljednje vrijeme sve je više biznismena koji vide turistički potencijal u zaštićenim prirodnim dobrima i žele graditi na tim prostorima. Zbog toga je važno da inspekcija i sudstvo bliže surađuju nego do sada i da se svi prekršaji po pitanju zaštite prirode kažnjavaju. Do sada to nije bio slučaj. Važno je objasniti ljudima, kao i starateljima, kako mogu provoditi održivi turizam, a da ne narušavaju prirodu. Turizam u zaštićenim prirodnim dobrima je specifičan, zato što se radi o dijelu prirode koja je pod zaštitom države«, objašnjava pokrajinski tajnik za zaštitu životnog okoliša mr. Slobodan Puzović.
Na prostorima Vojvodine nalaze se izuzetne prirodne cjeline, koje su jednistvene u Europi. Mi ćemo navesti samo neke od njih.
FRUŠKA GORA: Nacionalni park »Fruška gora« je osnovan 23. prosinca 1960. godine. Temeljni motivi su zaštita prirodnih ljepota, historijskih spemenika, biljnog i životinjskog svijeta i posebne vrste zemljišta Fruške gore. Na njoj se nalazi 1500 biljnih vrsta, 400 vrsta gljiva, 211 vrsta ptica, 60 vrsta sisavaca, 24 vrste vodozemaca i gmazova.
SUBOTIČKA PJEŠČARA: Subotička pješčara se najvećim dijelom prostire u Mađarskoj. Odlikuje se specifičnim živim svijetom, koji je djelomice degradiran pod utjecajem čovjeka. Na mnogim mjestima zadržale su se autohtone vrste flore i faune. Naseljava je 170 vrsta prica, od kojih je 112 gnijezdarica. Tu je veliki broj vodozemaca, glodara, i kukaca. U Crvenoj knjizi su kuna zlatica i bjelica, kao i izuzetno rijetke vrste, poput lasice i hermelina.
SELEVENJSKA PUSTARA: Teritorij Selevenjske pustare nalazi se na sjeveru Vojvodine gdje raste patuljasta perunika. Obuhvaća istočni rub Subotičko-horgoške pješčare. Ovdje se nalaze najugroženije vrste flore i faune Srbije i Europe. Na Crvenoj listi flore Srbije su: gorocvijet, ilirski ljutić, dlakavi kozinac, zatim svjež bijeli i žuti lopoč, perunike, panonski jarič i pješčarski mrazovac.
GORNJE PODUNAVLJE: U sjeverozapadnim dijelovima Bačke nalazi se jedan od rijetko očuvanih ritskih kompleksa, koji obuhvaća Karapandžu, Monoštorski i Apatinski rit. Riječ je Specijalnom rezervatu prirode »Gornje podunavlje«. Od 22 vrste riba koje se nalaze na Preliminarnom popisu za Crvenu listu kičmenjaka Srbije tu se nalazi 16. To su: kečiga, štuka, gavčica, čikov, brkica, smuž kamenjar i drugi. Prisutno je i 11 vrsta vodozemaca i devet vrsta gmazova.
PALIĆKO JEZERO: Jezero Palić je bilo zanimljivo zbog ljekovitosti svog mulja i vode, a danas zbog turističkog potencijala. Na njegovom području registrirano je 207 vrsta ptica, među kojima su crnoglavi galeb, ćubasta patka i patka njorka. Ovdje su formirane kolonije čaplji i galebova, kao i plovke i gnjurci.
ZASAVICA: Specijalni rezervat prirode »Zasavica« predstavlja jedno od najznačajnih prirodnih područja u Vojvodini. Pruža mogućnosti za eko-turizam. Danas je na Zasavici prisutno oko 180 vrsta ptica, 17 vrsta vodozemaca. Ovdje se gnijezdi orao krstaš, bjelorepan, čaplja kašikara, mrka čaplja….
LUDAŠKO JEZERO: Ludaško jezero se smatra jednim od najznačajnijih stanica za odmor i prehranu ptica na istočnom migracijskom putu europskih ptica. U Ramsarska područja upisano je 1977. godine na listu močvarnih područja od međunarodnog značaja. Jezero je u cjelini zaštićeno 1982. godine kao sastavni dio regionalnog parka »Palić-Ludoš«.
S. I.