19.12.2008
Rosacea i akne
Rosacea predstavlja ustrajno, neprirodno rumenilo obraza i nosa, koje se najčešće može vidjeti kod žena svjetlije puti iznad trideset godina. Ovo crvenilo izraženije je nakon konzumiranja ljuće hrane, alkoholnih pića ili, pak, vrućih napitaka te zbog nemogućnosti kontrole njegove pojave često predstavlja velik estetski problem ženama. Da biste stavili pod nadzor blaže oblike, liječnik će vam vjerojatno propisati masti na bazi kortikosteroida za kratkotrajnu primjenu. Također, propisuju se i losioni i gelovi na bazi sumpora. Neki slučajevi reagiraju dobro na velike doze B vitamina. Najteži slučajevi rosacee viđaju se najčešće kod kroničnih konzumenata alkohola u velikim količinama, kada vrh nosa poprimi crvenu boju, a koža nosa sliči površini cvjetače. U ovakvim slučajevima jedina terapija je laserska ili kirurška intervencija.
Akne
Gotovo svatko u neko doba života dobije bubuljice, što čini akne jednim od najčešćih kožnih poremećaja. Do njega dolazi kada se sićušni folikuli, tj. korijeni dlaka, začepe masnim izlučevinama iz kožnih lojnih žlijezda. Akne su najčešće problem adolescentne dobi, ali se u 20 posto slučajeva javljaju kod odraslih osoba. Najteži slučajevi ove pojave javljaju se kod dječaka tinejdžerske dobi te, kao i rosacea, mogu predstavljati ne samo estetski problem, nego i negativno utjecati na psihu tinejdžera. Po najnovijim istraživanjima uzrok pojave akni nisu nepravilna prehrana bogata čokoladom, niti nehigijena lica, nego isključivo hormonski poremećaji, s tim da i nasljedstvo ima veliki utjecaj. Također stres, uporaba oralnih kontraceptiva, anaboličkih steroida za bodibilding te uzimanje kortikosteroida, također su krivci za nastanak akni. Akne kod odraslih žena vezane su i za menstrualni ciklus, ali i kao alergijska reakcija na različita kozmetička sredstva. Kao što smo naveli, korijeni sićušnih dlačica lica, vrata, prsa i leđa začepe se lojem, ispune i nastane bakterijama. Ovako nastaje ne-upalna akna, koja ako se cijedi i gnječi puca u okolno potkožno tkivo i inficira ga, te nastaje upalna akna, koja najčešće ostavlja neprijatne ožiljke.
Povremena bubuljica ili dvije ne zahtijevaju nikakvo liječenje. Čak i ako se razbuktavanje akni ne može otkloniti, razni načini liječenja mogu problem ublažiti. Konvencionalna medicina daje prednost liječenju lijekovima koji zaustavljaju proizvodnju loja i keratina, ograničavaju rast bakterija ili potiču gubitak površinskih stanica kože, kako bi se pore odčepile. Koje god preparate osoba koristila, neophodno je naglasiti da inficirane bubuljice, koje su spremne pući, nikako ne bi smjeli otvarati bez liječničkog nadzora, odnosno, njih otvara liječnik ili medicinska sestra poštujući sva antiseptička pravila, uz pomoć posebnih kiruških instrumenata. Istiskujete li prištiće sami, možete izazvati daljnju infekciju i povećati mogućnost trajnih ožiljaka. Neke odrasle osobe imaju ožiljke ili kožu izbrazdanu od dubinskih akni koje su izgrebane ili teško inficirane. Dva relativno agresivna kirurška postupka mogu poboljšati izgled kože, ali se o njima obvezno mora razgovarati sa svojim liječnikom dermatologom. To su dermabrazija, kojom se skida površni sloj kože, i kemijski piling.
LIJEČENJE KOD KUĆE podrazumijeva nježno pranje lica sapunom bez ulja i mirisa, medicinskim sapunom, bez ikakvoga istiskivanja bubuljica. Korisni su i losioni za lice, koji se kupuju u ljekarnama bez liječničkoga recepta. Umjereno sunčajte akne. Muškarcima s aknama se savjetuje uporaba nove britvice kod svakog brijanja, jer se time smanjuje mogućnost nastanka infekcije. Umjesto losiona poslije brijanja savjetuju se preparati na bazi lavande ili kamilice.
g