Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zakoni u skladu s direktivama Europske Unije

Zakonska regulativa u pod-ručju upravljanja otpadom u našoj zemlji je uspostavljena prije deset godina. Treći put zaredom se čeka donošenje i usvajanje  Zakon o ambalaži i ambalažnom otpadu i Zakon o upravljanju otpadom. Srbija je zemlja u tranziciji, te bi je trebalo karakterizirati ubrzano zakonsko reguliranje svih područja, pa i upravljanja otpadom. Neka dokumenta, poput Nacionalne strategije upravljanja otpadom, su donesena. Ovaj problem je obrađen i u Lokalnom ekološkom akcijskom planu, izrađen je Regionalni plan upravljanja otpadom Subotice, Sente, Kanjiže, Čoke, Bačke Topole, u proceduri je odabir lokacije za regionalan sanitarni deponij. Seminar »Otpad nije smeće« koji je održan na Otvorenom sveučilištu u Subotici imao je za cilj upoznati gospodarstvenike, predstavnike poduzeća, ustanova, institucija gde se proizvodi  mnogo otpadnog papira, elektroničkog otpada i druge vrste otpada s predstojećim zakonskim propisima. 
»Po pitanju upravljanja otpadom Subotica je napravila puno. Smanjena je količina otpada na mjestu nastanka, urađen je projekt sanacija deponija, pokrenuto je nekoliko pilot projekata reciklaže i oformljeno je društveno poduzeće ‘Regionalna deponija’«, ističe stručni suradnik za ekologiju, Gordana Gavrilović.
UPRAVLJANJE OTPADOM ODGOVORNOST SVIH NAS: Novina u području upravljanja otpadom je pojačana  odgovornost svih ljudi. Proizvođač kao i distributer robe bit će u obvezi vodti računa o otpadu koju se stvara, a ukoliko to ne urade, novim zakonskim regulativama predviđene su kazne.
»Ono što je novo je pojačana odgovornost svih nas prema zaštiti životnog okoliša. Svi moraju shvatiti da se nalazimo u partnerskom odnosu. Privatnici će morati shvatiti da o otpadu koji proizvedu moraju voditi računa«, objašnjava iz Agencije za reciklažu Elena Janković.
OTPAD NIJE SMEĆE: Uprav-ljanje otpadom trebalo bi biti prioritet na polju zaštite okoliša. Seminar je bio namijenjen i građanima, jer od njih i njihove ekološke svijesti ubuduće će ovisiti rješavanje ovog pitanja.
»Osnovna misija ovog projekta ‘Otpad nije smeće’ jest da se ‘pripremi teren’ za implementaciju ovih zakonskih akata. To znači da će se kroz edukaciju i informiranje uraditi prvi koraci u cilju pripremanja stanovništva na preuzimanje odgovornosti za otpad koji stvara. U interesu JKP »Čistoća i zelenilo« je da se stanovništvo Subotice educira i potakne na razvrstavanje sekundanih sirovina da bi na gradski deponij stizalo što manje otpada. Teško je mijenjati navike i razviti svijest o obvezi razvrstavanja, ali i smanjivanja količine otpada«, rekla je koordinatorica projekta Snježana Mitrović.
Projekt »Otpad nije smeće«  je podržan od strane Javnog komunalnog poduzeća »Čistoća i zelenilo«, Svjetske banke i Pokrajinskog tajništva za zaštitu životnog okoliša. 
S. I.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika