12.12.2008
Kolo u Osiku
Lijepa i ugodna večer u organizaciji Etno-Centra u Osijeku, u prostoru gradske četvrti Novi grad na Sjenjaku, s namjerom da se oživi vrijeme s polovice 19. stoljeća, kada se igralo »kolo u Osiku« u raznim prigodama, a posebice za Dan grada. Osijek je uvijek dvojio glede toga nadnevka, 29. lipnja, dana nebeskih zaštitnika grada, ili 2. prosinca, dana kada su se tri gradske cjeline – Tvrđa, Novi grad i Donji grad ujedinile u jednu. A moramo imati na umu, Osijek je u to vrijeme bio prvi hrvatski grad, i glede broja žitelja, ali i gospodarskog razvitka. »Željeli smo napraviti udrugu koja će njegovati baš tu tradicijsku baštinu i staru kulturnu tradiciju prenijeti na mlađe naraštaje, koja će vratiti na ulice urbanoga Osijeka stara tradicijska glazbala, ‚pisme‘ i igre koje su se ‚pivale‘ u doba naših baka i djedova, pa i pradjedova, u doba Joze Ivakića, Josipa Lerotića i braće Kozarac«, rekao je Iva Nikolić, predsjednik Etno-Centra.
Iva je okupio puno svijeta iz desetak kulturno-umjetničkih društava i udruga iz Osijeka i okolice, a nije ih samo krasilo tradicijsko ruho, pjesme i kola, već se i blagovalo kruha-masti, kobasica, krvavica, čvaraka i švargla, služila se kao dukat žuta šljivovica i domaće vino, od sokova klaher i šabeso, a vino se moglo miješati samo sa sodom. Baštinu svojega kraja predstavili su: KUD »Josip Šošić« iz Tenja, »Šokačka grana« iz Osijeka, »Matica slovačka« iz Osijeka, KUD-ovi iz Antina, Bogdanovaca i Čepinskih Martinaca, te Muška pjevačka skupina »Poljari« iz Šiškovaca i Ženska pjevačka skupina »Kupine« iz Kupine.
Malo šokačko mjesto Kupine kod Slavonskoga Broda ima tek četiri-pet stotina žitelja, a mogu se pohvaliti KUD-om koji okuplja mješovitu i žensku pjevačku skupinu, folklor i tamburaše.
Umjetnički voditelj muške pjevačke skupine »Poljari« iz Šiškovaca Denis Penić hvali se da s uspjehom nastupaju na smotrama diljem Slavonije, a njeguju stare tradicijske napjeve Šiškovaca i Cerne, vole još duhovne i sakralne napjeve, ali i bećarce, drumarce i svatovce, i to one koji su već u izumiranju i tek se tu i tamo mogu čuti u okolnim selima, na ovakvim i sličnim manifestacijama. I nije da ih zanimaju samo tradicijski napjevi, već i tradicijsko ruho, pa se tako i odijevaju, ovisno o godišnjem dobu. Pripremili su projekt izrade tradicijskog ruha, starinske šokačke muške haljine, koja je nošena na ovim prostorima tijekom 19. stoljeća.
Slavko Žebić