Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Vlada Srbije usvojila prijedlog proračuna za 2009. godinu
Stezanjem remena u obranu od krize
 
Skupštini Srbije upućen dokument kojim se predviđa smanjenje ukupne javne potrošnje za oko 2 posto 
i porast plaća državnih namještenika najviše do razine očekivane inflacije od 8 posto
Prema prijedlogu proračuna za 2009. godinu koji je Vlada Republike Srbije usvojila početkom tjedna, država će iduće godine prihodovati 698,7, a potrošiti 748,3 milijardi dinara. Deficit od 49,6 milijardi dinara pokrivat će se prihodom od privatizacije i zaduživanjem. 
Nakon sjednice Vlade, ministrica financija Diana Dragutinović izjavila je kako prijedlogom proračuna »nitko nije zadovoljan, a kad većina nije zadovoljna, to znači da se država ponašala odgovorno i da je proračun veoma restriktivan«.
Ministrica je dodala da će manji prihodi, rashodi i deficit donijeti smanjenje ukupne javne potrošnje za oko dva posto – na 43 posto bruto domaćeg proizvoda. Čak 91 posto ukupnih proračunskih izdataka bit će potrošeno na tekuće rashode, ili još jasnije, oko 70 posto proračuna otići će na plaće, mirovine i socijalna davanja. Plaće za oko 260.000 zaposlenika moći će rasti do razine planirane inflacije od 8 posto, a politika plaća i zapošljavanja važit će i za lokalnu samoupravu i javna poduzeća. Subvencije komunalnim poduzećima, poljoprivredi, željeznici i neprivatiziranim društvenim poduzećima bit će manje za 15 posto. Mirovine će, poslije 10-postotnog povećanja jesenas, ostati na razini s kraja 2008. godine, a ako kriza potraje neće se mijenjati do kraja sljedeće godine, predviđa se u novom proračunu.
U bruto nacionalnom proizvodu kapitalni će izdaci zadržati isti udio kao i u ovoj godini, a projekti Nacionalnog investicijskog plana usredočit će se na Koridor 10.
U idućoj će se godini povećati akcize na naftne prerađevine, cigarete, pivo i kavu, a povećat će se i takse za registraciju putničkih vozila, kako bi se pokrio proračunski gubitak zbog primjene Prijelaznog trgovačkog sporazuma s EU. 
Prijedlog zakona o proračunu Republike Srbije za 2009. godinu na dnevnom bi se redu sjednice Narodne skupštine Srbije trebao naći ili danas, u petak, ili u ponedjeljak 15. prosinca, izjavila je predsjednica srbijanskog parlamenta Slavica Đukić-Dejanović, naglašavajući kako je to najraniji rok za otpočinjanje skupštinske rasprave o toj temi.                         g
 
 
Petar Kuntić, narodni zastupnik na listi DS-a i predsjednik DSHV-a 
Proračun je rezultat kompromisa
 
»O proračunu za 2009. godinu će još svakako biti riječi i ova postavka nije posljednja ali na temelju dosadašnjih prijedloga proračuna Republike Srbije za 2009. koja je usvojena na Vladi Republike Srbije a po pitanju ustavne garancije od 7 posto prihoda za AP Vojvodinu što okvirno iznosi 50 milijardi i najave smanjenja na 35 milijardi sa žaljenjem moramo konstatirati da je to za sada tako. DSHV ne odobrava umanjenje niti jednog ustavno zagarantiranog prava građana Vojvodine ali se u politici mora biti realan a realnost je da je ovaj proračun rezultat kompromisa zbog naloga Međunarodnog monetarnog fonda o smanjenju proračunskog deficita ispod 50 milijardi dinara što je i učinjeno. Većina ministarstava je morala skresati rashode upravo iz tih razloga a čitavo se vrijeme morao zadržati socijalni aspekt proračuna. Mene kao narodnog zastupnika najviše pogađa smanjenje proračuna za poljoprivredu što će imati dalekosežne posljedice ali treba imati u vidu da je ovaj proračun rađen u teškoj europskoj i srbijanskoj recesiji i to je glavni razlog donošenja ovakvog restriktivnog proračuna. Moj stav u vezi glasovanja ću usuglasiti sa stavom Europske koalicije za Srbiju i siguran sam da će sve vojvođanske stranke koje su tvrdile da neće glasovati ni u kakvoj opciji za proračun ukoliko se ne ispoštuje 7 posto u konačnici podržati proračun i prihvatiti ga. Njihovo prihvatanje obrazloženja da 90 posto novca od prodaje NIS-a ide u pokrajinu je samo izgovor za izlazak iz  situacije u koji su se dovele neke stranke svojim tvrdim stavom da neće glasovati za proračun ako 7 posto novca ne dođe u pokrajinu. Alternative ovom proračunu nema a ja postavljam pitanje što će se desiti ako se u konačnici ne proda NIS Naftagas jer opet će u proračunu nedostajati 15 milijardi.«
 
Boris Tadić u Subotici
Srbiju čekaju teški dani 
 
Najvažnija zadaća državne politike u 2009. godini bit će očuvanje radnih mjesta građana, izjavio je predsjednik Republike Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić. Prema njegovim riječima, uskoro će biti analiziran rad svih ministarstava, ministara i lokalnih samouprava u kojima je Demokratska stranka na vlasti, te sigurnih mjesta nema ni za koga. Dodao je kako Srbiju u idućoj godini čekaju »teški dani«.
Na sjednici Glavnog odbora DS-a, održanoj u Subotici 7. prosinca, Boris Tadić je ocijenio da predloženi državni proračun nije idealan, ali bi »proračun koji bi bio idealan sa stajališta ekonomske struke, bio bolan za mnoge građane«.
»Zbog iskušenja s kojima se suočava svaka zemlja, pa i Srbija, morat ćemo praviti periodične analize. Svako od ministarstava i svaki ministar imat će priliku pokazati sposobnosti na takvim prolaznim ciljevima. Bit će najmanje četiri takva prolazna cilja u sljedećoj godini. Svatko tko ne postiže rezultate mora biti zamijenjen«, rekao je Tadić. 
On je građanima poručio kako su predizborna obećanja, koja su dana u vrijeme kada se svjetska financijska situacija nije mogla naslutiti, neostvariva u predviđenim rokovima, ali će svakako biti ispunjena u mandatu sadašnje Vlade Republike Srbije. Dodao je kako Srbija ne odustaje od članstva u Europskoj Uniji, kao svog strateškog cilja, ali ne može pristati na nova uvjetovanja na tom putu. 
»Danas iz Srbije ide glas prema europskim dužnosnicima da uzmu u obzir tu činjenicu na najozbiljniji mogući način. Srbija ne može prihvatiti nova uvjetovanja. Sve postojeće uvjete Srbija je preuzela na sebe, ali ne može i neće prihvati nova uvjetovanja«, izjavio je Tadić. 
g
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika