05.12.2008
Bolje nego ikad
U tekstu pod naslovom »Topla točka smrzavanja« beogradska »Politika« je u četvrtak, 27. studenoga objavila kako se razmjena kulturnih sadržaja između Srbije i Hrvatske ocjenjuje boljom nego ikada.
Pišući o temi hrvatsko-srpske kulturne suradnje, list je prenio i ocjenu hrvatskoga veleposlanika u Srbiji Tončija Staničića iz izjave agenciji Tanjug, vezanu uz ponovno zaoštravanje srpsko-hrvatskih odnosa i kulturnu razmjenu između Srbije i Hrvatske, u kojoj ističe da je »kultura uvijek nalazila svoj put, čak i u vremenima koja su bila zaista teška« te da »trenutačni zastoj ili stagnacija u razvoju bilateralnih odnosa nije toliko dubok«, kao što se možda čini na prvi pogled.
Veleposlanik Staničić je rekao kako vjeruje da je trenutačna stagnacija uvelike motivirana unutarnjopolitičkim razlozima i da nije toliko duboka. »Puno razloga to pokazuje, a najviše kulturna suradnja, koja se razvija bolje nego ikada«, rekao je Staničić i osobito istaknuo razvoj te suradnje u kazalištu, na filmu i u likovnoj umjetnosti. Hrvatski veleposlanik ocijenio je i da će se kulturna suradnja između Srbije i Hrvatske razviti bolje kada obje države budu spremne poduprijeti takozvane kapitalne kulturne projekte.
Staničić je pozitivnim ocijenio to što su se gotovo istodobno pojavila dva filma u Hrvatskoj i Srbiji, koji su rezultat hrvatsko-srpske koprodukcije, a riječ je o filmu Vinka Brešana »Nije kraj« i filmu Gorana Markovića »Turneja«, u kojima sudjeluju srpski i hrvatski glumci. Oba filma govore o ratu i 90-im godinama prošlog stoljeća na jedan drugačiji način i, po njegovoj ocjeni, pokazuju spremnost da se na noviju povijest gleda drugačije nego do sada.
»Politika« podsjeća da su početkom studenoga u Beogradu gostovala kazališta »Gavela« i »Kerempuh« te na najavljeno gostovanje »Tvornice lutaka« na Festivalu kazališnih predstava za djecu i Zagrebačkoga kazališta mladih na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta (JDP), treće od 2006. godine.
Komentirajući za »Politiku« tu temu, hrvatski novinar i pisac Boris Dežulović rekao je kako je »duboko uvjeren da ozračje na najnižoj točki na termometru hrvatsko-srpskih odnosa od ‘Oluje’ do danas, koja je opasno blizu točke smrzavanja, neće promijeniti ništa u kulturnoj suradnji dviju država«.
Ta se kulturna suradnja, po njegovu mišljenju, više svodila na »imbecilne hrvatske serije na srpskim televizijama i kretenski srpski turbo-folk u hrvatskim diskotekama«, rekao je dodajući, kako će i dalje tako biti, dok je na iole ozbiljnijim planovima postojala i postoji suzdržanost povezana s politikom.
List navodi i mišljenje uglednoga beogradskog kulturnog djelatnika Jovana Ćirilova, koji ističe da je »kultura, naročito kazališna, bila prva koja je poslije dramatičnih događaja pokrenula komunikaciju između Srbije i Hrvatske« te da će kulturni djelatnici biti i ostati most i spona između njih i njegovati komunikaciju s kolegama.
(Hina)