Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dugoročno ulaganje se vraća

Genetska istraživanja i razvoj svinjogojske proizvodnje sve su više zastup-ljeni posljednjih desetljeća u Europi. Francuska tvrtka »Pen Ar Lan«, osnovana 1972. godine, prvenstveno je usmjerena na stvaranje nove linije nerasta za poboljšanje proizvodnje tovljenika na francuskom tržištu. Ova kompanija odlučila je, međutim, sudjelovati u modernizaciji proizvodnje svinja i u zemljama jugoistočne Europe. Centar ove ideje upravo je Vojvodina, gdje je 2005. godine i osnovana podružnica »Pen Ar Lan Dunav«, čiji je zastupnik Mata Forgić iz Bačkog Monoštora. Promotivni materijal kompanije dospio je do Ivana Dulića iz Đurđina, već od ranije upoznatog s novim trendovima u uzgoju svinja. Ubrzo zatim obitelj Dulić odlučila se na dugoročno ulaganje i rad na području proizvodnje genetskog materijala u svinjogojstvu. Tako se danas na salašu Dulićevih, podignutom prije 275 godina u Đurđinu, može vidjeti jedinstvena suvremena farma za proizvodnju svinja nove generacije.
MODERNI NASTAVAK OBITELJSKE TRADICIJE: Uzgojem starih i provjerenih rasa svinja bavili su se Ivanovi otac i djed. Međutim on nije, kako kaže, imao previše ambicija nastaviti tradiciju, iako je ostao živjeti na salašu sa suprugom Mirjanom. »Uvijek sam želio raditi nešto što još nitko drugi nije probao raditi. Kao dijete sam puno vremena provodio pomažući oko uzgoja svinja, pa me kasnije taj posao i nije baš privlačio. Međutim, 2003. godine bio sam u obilasku njemačkih farmi, gdje sam vidio do tada nepoznatu rasu svinja. Po povratku sam se zainteresirao, nabavio promotivni materijal tvrtke ‚Pen Ar Lan‘ i stupio u kontakt s njihovim zastupnicima«, priča Dulić, koji se nakon sklopljenog ugovora upustio u avanturu stvaranja genetske linije nazimica i nerasta, čijim ukrštanjem se dobivaju tovljenici vrhunske kvalitete.
Naime, tvrtka »Pen Ar Lan« na tržište je plasirala terminalnog nerasta P76, koji je genetska kombinacija nekoliko linija, a potom je plasirala i nazimice roditeljske linije NAIMA, s 12,5 posto krvi kineske svinje. Obitelj Dulić uvezla je iz Francuske pradjedovsku liniju, odnosno 70 krmača i 12 nerasta, kako bi proizveli neraste P76 i nazimice NAIMA, odnosno djedovsku ili žensku liniju. Uvođenjem gena kineske svinje u rasu europske svinje, odnosno ukrštanjem P76 i NAIMA, dobijena je nova rasa svinja, koju krasi visoka plodnost (14,8 živorođenih odojaka u leglu), dugovječnost (24 prašenja u karijeri), kvalitetne materinske osobine, otpornost i dobra adaptacija te kvaliteta polutki, koja odgovara europskim standardima – najmanje 60 posto mesnatosti. Kod ove selekcije maksimalno je iskorišten herosis efekt, jer se europske i kineske svinje nisu ukrštale 6.000 godina. »Muška linija ima oko 72 posto mesa, a krmače 56 posto, što znači da je mesnatost oko 59 posto. Ne traži se više masna svinja, osim mangulica. Kod svinja nove generacije su šunke veće i izražene, a za mesnu industriju bitno je da ima što manje masnoće«, objašnjava Dulić.
Ivan Dulić je vlasnik farme i mesa, dok je genetska vrijednost životinja vlasništvo tvrtke »Pen Ar Lan«, po čijim visokim standardima se na Dulićevoj farmi provodi proizvodnja nazimica i nerasta. »Iz Francuske nam šalju listu osjemenjavanja, njihov zastupnik dolazi kontrolirati proizvodnju, a supruga im svakog tjedna šalje izvješće o proizvodnim linijama, kako bi mogli pratiti naše postupke u proizvodnji genetskog materijala«, navodi Dulić dodajući, da i predstavnici tvrke dolaze nekoliko puta godišnje iz Francuske uvjeriti se u napredak poslovanja, te kako bi imali uvida u postojeću situaciju ili eventualne probleme glede proizvodnje.
TRŽIŠTE: Sve linije tvrtke »Pen Ar Lan« oslobođene su stres gena i RN gena, odgovornog za blijedo i vodnjikavo meso. Kvaliteta mesa, kao uvjet dobre prolaznosti na tržištu, ponukala je proizvođače svinja da na farmi Dulić kupuju nazimice i neraste za priplod, koji će im dati tovljenike s visokom kvalitetom mesa. Za pronalaženje zainteresiranih kupaca i naplatu prodanih nazimica i nerasta zadužen je menadžer, odnosno zastupnik tvrtke, koji prije isporuke provodi kontrolu, primjerice – stava, položaja nogu svinja, obujma kotleta putem specijalnog ultrazvuka, i slično. Farma Dulić za sada je jedini proizvođač genetskog materijala u širem okruženju i plasira ga na području Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Makedonije. Zemlja partner tvrtke »Pen Ar Lan« je i Poljska, koja genetskim materijalom snabdijeva cijelu Europu, dok je Francuska, kao glavno sjedište tvrtke, zadužena za proizvodnju i distribuciju  na svjetskoj razini, odnosno za Brazil, Meksiko i Kanadu.
Nazimice i neraste proizvođači svinja moraju naručiti pet mjeseci unaprijed, a cijena jedne nazimice NAIMA košta 750 eura, dok je za nerasta P76 potrebno izdvojiti 1000 eura. Prema Dulićevim riječima, za dvije godine prodano je ukupno 64 nazimice i 3.000 tovljenika, koje, kako kaže, svakog tjedna isporučuje u klaonicu svinja »Mohač« iz Stare Moravice, s kojima ostvaruje odličnu suradnju. »Zadovoljan sam otkupnom cijenom, koja je iznosila 160 dinara + PDV, kao i brzom isplatom, te stoga već duže vrijeme isporučujem po 30-ak tovljenika tjedno«, tvrdi Ivan, na čijoj farmi je trenutno 80 krmača, a namjerava proizvodnju proširiti bar na 110 krmača. To je, kaže, dobar put da na obližnjim farmama za dvije godine bude 50.000 tovljenika istih genetskih svojstava, čije će podrijetlo i kvaliteta mesa biti unaprijed poznata.
VISOKI STANDARDI SMJEŠTAJNIH KAPACITETA ZA UZGOJ SVINJA: Kako bi u potpunosti zadovoljila proizvodni program, đurđinska farma opremljena je računalnom opremom i podignuta je po najsuvremenijim standardima. Njihov proizvodni program, koji obuhvaća sve dijelove proizvodnje, od prasilišta pa nadalje, temelji se na tome da svaka svinja ima zadovoljene dnevne potrebe hrane, vode i zraka. 
U objektu, čija je izgradnja trajala dvije godine, nalaze se prasilišta i odgajališta za krmače i odojke, oprema za zalučene i suprasne krmače, zajednički boksovi i čekališta, te individualna uklještenja. Osim toga, prostorije su opremljenje uređajima za ventilaciju, klimatizaciju i izolaciju. Dakle, zadovoljeni su svi uvjeti za suvremeni uzgoj svinja, propisani od strane tvrtke »Pen Ar Lan«. 
»Kada se neka od prostorija isprazni, vrši se pranje, dezinfekcija i bijeljenje vapnom, kako bi svinje ušle u čisto. O tome se također vodi evidencija, a vrlo je važno i radi zadovoljavanja HCCP standarda proizvodnje, što je tek prvi korak u zaštiti životinja«, navodi Dulić.
Farma je zatvorenog tipa, odnosno, tzv. nukleus farma i preko specijalnih filtera osigurava se čist zrak, što je od posebnog značaja u vrijeme raznih virusa koji putuju zrakom i do tri kilometra. Na ovaj način izbjegava se mogućnost ulaska bilo kakvih bolesti, jer genetski materijal koji se proizvodi mora biti u potpunosti zdrav – kaže Dulić, napominjući da svaki ulazak u objekt podrazumijeva tuširanje i zaštitnu odjeću.
Tako osim njega, supruge i jednog uposlenog radnika, nitko više ne ulazi u objekt. Nekada je, tvrdi, bilo potrebno puno više radne snage, dok suvremena tehnologija znatno olakšava proizvodnju, te je za posao oko stotinjak svinja dovoljna jedna osoba, kaže Dulić.
USTRAJNI U NAMJERI: U vrijeme kada su se Ivan i Mirjana Dulić odlučili izgraditi farmu, Ministarstvo poljoprivrede započelo je sa subvencioniranjem, što je i njima znatno pomoglo, jer su ulaganja bila velika.
Osim toga, obitelj je morala uložiti i vlastita sredstva, kao i sredstva dobivena od Pokrajine i grada, te zadužiti se i bankarskim kreditima. Međutim, ustrajni u svojoj namjeri uspjeli su, jer su, kako kažu, uvjereni da se dugoročno ulaganje uvijek vraća.
Međutim, prisjećajući se prepreka oko »papirologije«, odnosno dugotrajne procedure oko izrade cjelokupne projektne dokumentacije, Ivan Dulić priznaje da nije siguran da bi imao ponovno snage proći kroz sve. »Pribavljanje raznih dozvola i obilazak institucija oduzelo mi je puno vremena. Samo različite pristojbe koštale su me 4.000 eura, što je možda i radi toga što sam prvi u ovom poslu u našim krajevima«, kaže Ivan, navodeći kako je farma registrirana u Bruxellesu, dok je kod nas to išlo s dosta problema.
Unatoč svim pratećim poteškoćama, ulaganja i trud počeli su pokazivati dobre rezultate. Proizvodnjom nazimica i nerasta su zadovoljni, a njezinim proširenjem, planiraju za osam godina vratiti uložena sredstva. Za sada još uvijek ne ostvaruju prihode kojima mogu raspolagati, već im oni služe za otplatu prilično velikih iznosa bankarskih kredita. To za sada ne smatraju problematičnim, ali postoji određena neizvjesnost oko toga što će biti iduće godine, jer, kažu, nitko nije mogao predvidjeti svjetsku ekonomsku krizu, koja predstavlja veliku opasnost za otplatu kredita. »Nestabilnost dinara i opadanje kupovne moći utjecat će i na svinjogojstvo, jer svinjsko meso ponajviše konzumira radnička klasa«, tvrdi Dulić, iako je optimističnih pogleda na dane koji dolaze.
Unatoč činjenici da je sve manje mladih koji ostaju živjeti na selu, sedma generacija na salašu Dulićevih dokazala je da selo ipak nudi perspektivu, koja može donijeti bolje sutra.
 
Marija Matković
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika