05.12.2008
Katolički školski centri primjer za Europu!
U Bosni i Hercegovini danas djeluje osam katoličkih školskih centara, i to u – Sarajevu, Zenici, Tuzli, Travniku, Banja Luci, Bihaću, Livnu te u Žepču. Bio je otvoren katolički školski centar i u Konjicu, no, zbog nepovratka hrvatskog pučanstva u Općinu Konjic te zbog odluke županijskog ministarstva prosvjete HNŽ-a o spajanju razreda, odlučeno je da se zatvori rad škole u Konjicu. Naime, tradicija dobrog katoličkog osnovnog i srednjeg školstva u Bosni i Hercegovini nasilno je prekinuta 1945. godine i nije ga bilo gotovo 50 godina, odnosno sve do 1994. godine, kad je usred rata u Sarajevu Vrhbosanska nadbiskupija osnovala prvi Katolički školski centar »Sv. Josip« i tim utemeljenjem je započela s radom prva katolička škola poslije Drugog svjetskog rata. Poslije toga osnovano je još sedam takvih školskih centara. Cijeli ovaj zahtjevni projekt novoga katoličkog školstva, za kojega svi pokazatelji govore da funkcionira vrlo dobro, vodi mons. dr. Pero Sudar, pomoćni sarajevski biskup i promicatelj za katoličko školstvo u Nadbiskupiji. Katolički školski centri sa svojim školama uključeni su 1997. u »Europski odbor za katoličko školstvo«.
VISOKO HUMANISTIČKO PRIZNANJE: Nedavno je delegacija Internacionalne lige humanista, predvođena generalnim tajnikom Zdravkom Šurlanom, posjetila Katolički školski centar »Sveti Josip« u Sarajevu, gdje ih je primio ravnatelj vlč. mr. Ivica Mršo. Tijekom susreta tajnik Šurlan je priopćio odluku da se visoko humanističko priznanje Zlatna povelja »Linus Pauling« s plaketom i zlatnom značkom dodijeli KŠC-u za izvanredan doprinos misiji Internacionalne lige humanista kroz visokoprofesionalni i etički odgoj i obrazovanje mladih kroz zajedništvo u bogatstvu i različitosti. »KŠC je primjer odgojno-obrazovne institucije u kojoj svaki nastavnik istinski oblikuje osobnost učenika i uči ga kako da sačuva identitet i autentične vrijednosti naroda kome pripada i vlastiti individualitet i identitet«, stoji u obrazloženju Odluke o dodjeli priznanja.
Ovo priznanje je samo jedno u nizu, a jasno govori o značaju i djelovanju samog centra.
Naime, u sastavu KŠC-a »Sv. Josip« djeluje Osnovna škola, Srednja medicinska škola i Opća-realna gimnazija, te područna Osnovna škola u naselju Stup. Kao i u drugim katoličkim centrima, ove škole otvorene su svima i pohađaju ih djeca različitih vjeroispovijesti i nacionalnosti te djeca nekih stranih diplomata, koji obavljaju razne djelatnosti u ovome gradu. Uz KŠC »Sv. Josip« otvoren je i internat s oko 80 mjesta sa zasebnim odjelima za mušku i žensku katoličku mladež, koja pohađa jednu od srednjih škola, a nisu podrijetlom iz Sarajeva.
ŠKOLA KOJA MNOGO DAJE, ALI I MNOGO TRAŽI: U sastavu Katoličkog školskog centra »Sv. Pavao« u Zenici, koji je otvoren u jesen 25. rujna 1995., djeluju dvije škole: Osnovna i Opća gimnazija. Do jeseni 2001. djelovale su u unajmljenim prostorijama, a otada u novoj zgradi koja je nanovo izgrađena. Kako je u izjavi za Hrvatsku riječ istaknuo don Anto Ledić, ravnatelj Centra, ove godine KŠC »Sv. Pavao« pohađa 640 učenika.
»Uvjeti rada su relativno dobri, škola je opremljena osnovnim nastavnim učilima, s tim da još uvijek nemamo u potpunosti opremljene kabinete fizike i kemije. Zahvaljujući Ministarstvu prosvjete Hrvatske i ministru Draganu Primorcu, škola je opremljena dvijema interaktivnim pločama, koje će u svakom slučaju poboljšati kvalitetu obrazovanja i omogućiti profesorima i učenicima europske obrazovne standarde«, kazao nam je don Anto. On napominje da su, kao i do sada, i ove godine učenici ušli u uređene i osvježene prostorije.
»Kada sagledamo uvjete i potencijale koje ovaj centar ima, možemo reći da smo zadovoljni postignutim uspjehom na kraju školske godine, a i na maturalnim ispitima. Centar, kao odgojno-obrazovna institucija, uživa veliki ugled u gradu i već ga mnogi prihvaćaju kao školu koja mnogo daje, ali i mnogo traži«, ističe don Anto i dodaje da je u postavljenim vrijednostima kao prioritetna zadaća ovih škola odgoj čovjeka na prvom mjestu, pa onda obrazovanje.
»Trudimo se u školu unijeti ozračje rada i reda, međusobnog uvažavanja, kako među učenicima, tako i među djelatnicima te na osobit način između djelatnika i učenika. Dosadašnjim radom i trudom možemo kazati da smo u dobroj mjeri uspjeli, iako na taj proces nikada ne možemo staviti točku i kazati - svršeno je. Uvijek se rađaju nove ideje, novi ciljevi i novi projekti. Važno je imati cilj, a on je ostvariv kad se čovjek nesebično daje i kada na prvo mjesto stavlja drugoga, a ne osobne interese«, kaže don Anto i dodaje da KŠC-i upravo to pokušavaju, i u dobroj mjeri uspijevaju.
UČENICI IZ SVIH KRAJEVA BIH: Katolički školski centar »Sv. Franjo« u Tuzli utemeljen je u jesen 1995. Od tada u njemu djeluje Opća-realna gimnazija, a od 2001. i Osnovna škola.
Katolički školski centar »Petar Barbarić« u Travniku djeluje u prostorijama nekadašnje poznate travničke gimnazije od 28. rujna 1998. godine. Cijela zgrada, koja je za sada samo djelomično vraćena Crkvi na korištenje, u vrlo trošnom je stanju. Stoga se od početka temeljito obnavlja usporedo s odvijanjem nastavne djelatnosti u dvije škole: Osnovnoj i Općoj gimnaziji. Uz gimnaziju postoji i sjemenište za svećeničke kandidate, te internat za učenike koji dolaze iz drugih krajeva Bosne i Hercegovine.
Katolički školski centar »Don Bosco« u Žepču započeo je raditi 20. rujna 1999. U njemu djeluje Tehničko-obrtnička škola, koju pohađa oko 250 učenika, Opća gimnazija s oko 240 učenika, te područni odjel Gimnazije u Usori sa svojih 100 polaznika, koje poučava oko 40 profesora. Ovaj centar vode svećenici Hrvatske salezijanske provincije, koji su u Žepču sagradili moderne prostore za ove škole. Katolički školski centri u BiH otvoreni su također i u Banja Luci, Bihaću i Livnu.
g