28.11.2008
Obilježavanje 40. obljetnice rada
Danas, u petak 28. studenoga, Radio Subotica proslavlja 40 godina postojanja u eteru sjevernobačke regije. Istina, uskraćivanjem snažnije frekvencije, ova se radijska postaja, koja svakodnevno emitira programe na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku, sada može slušati samo na lokalnom dometu, ali i dalje predstavlja važan medijski činitelj opće informiranosti najvećeg grada u ovom dijelu države. Četiri desetljeća u službi svojih slušatelja obljetnica je vrijedna pažnje i povod za razgovor s ravnateljem Radio Subotice Antalom Biacsiem.
U kakvom ozračju Radio Subotica dočekuje proslavu svoje respektabilne 40. obljetnice postojanja?
Odgovarajući na ovo pitanje iskoristio bih izjavu novog direktora UO Radio Subotice, Tonija Bedalova, koju sam pročitao u novinama, u kojoj on govori o »vrlo smušenim vremenima« kroz koje je Radio Subotica prolazila tijekom odlučivanja o pitanjima u svezi s daljnjom sudbinom ove medijske kuće, nastojanjima lokalne samouprave da se ona i dalje održi. Ponosni smo na našu 40. obljetnicu postojanja, ali iako to u radnom vijeku označava vrijeme »odlaska u mirovinu«, smatram kako Radio Subotica može još mnogo toga pružiti svojim slušateljima, jer zahvaljujući koncipiranju svoga programa ona je uspjela predstavljati svakodnevnu potrebu kod svoje višegodišnje publike.
Na koji se način planira obilježiti jubilej?
Četiri decenija naše radijske kuće prvo ćemo proslavljati radno, kroz naše programe na svim jezicima, u vidu brojnih arhivskih zapisa o godinama koje su ostale za nama. Na sam dan, 28. studenoga, organizirat ćemo svečanu sjednicu Upravnog odbora u Velikoj vijećnici Gradske kuće, uz prigodan kulturno-umjetnički program, a potom slijedi prigodan koktel za sve uzvanike.
U kojoj je mjeri Radio Subotica svojevrsno »zrcalo« multietničkog grada u kojemu djeluje svih proteklih decenija?
Svih godina svoga postojanja Radio Subotica je važila za pravi primjer multietničke ustanove, imajući samostalne redakcije na svim trima priznatim jezicima, koje svakodnevno emitiraju svoje programe. Upravo smo zahvaljujući toj svojoj jezičnoj svestranosti i jedinstveni u odnosu na druge medije koji djeluju na ovim prostorima, a samostalna programsko-uređivačka politika redakcija na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku čine veliko bogatstvo u jedinstvenom komunikacijskom sustavu.
Kakav je današnji eterski domet radijskog programa koji se svakodnevno emitira?
Nažalost, prilikom odlučivanja o dodjeli regionalnih frekvencija Radio Subotica je izgubila mogućnost emitiranja svog programa izvan lokalnih razmjera, tako da je aktualna čujnost na našoj frekvenciji 104,4 Mhz prilično umanjena. Sadašnji predajnik se nalazi na zgradi Otvorenog sveučilišta, a umjesto nekadašnje snage od 1 kilovata sada radi na svega 300 vati, dok visina nije više 135 metara nego svega 50. Cjelodnevni program na mađarskom jeziku emitiramo uslužno, na frekvenciji 89,6 Mhz Radio Novog Sada, namijenjenoj emitiranju programa za nacionalne manjine. U takvim uvjetima imamo cjelodnevne programe na srpskom i mađarskom jeziku, na dvjema frekvencijama, te nekoliko sati programa na hrvatskom jeziku.