14.11.2008
Vijesti
»Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca« predstavljen u Osijeku
Slika o prošlosti, ali i sadašnjosti
Nakon Zagreba i Vinkovaca, »Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca« predstavljen je u subotu, 8. studenoga i u Osijeku, u sklopu V. dana Matice hrvatske ogranka Osijek, koji se sada već tradicionalno organiziraju u ovom slavonskom gradu.
Predstavljanje je održano u Klubu knjižare »Nova«, koja se nalazi na Starčevićevom trgu. O Leksikonu su govorili dr. sc. Slaven Bačić, glavni urednik Leksikona i dr. sc. Petar Vuković, docent Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, koji je suradnik Leksikona i njegov lektor.
Predstavljanje je vodio Josip Cvenić, tajnik Matice hrvatske, ogranka u Osijeku, koji je istaknuo da nije slučajno što se Leksikon predstavlja u Osijeku, jer je riječ o obnovljenoj suradnji Osječana i Subotičana koja traje desetak godina. U tom smislu, on je istaknuo suradnju s časopisom »Klasje naših ravni« u kojem su prikazani slavonski pisci, a u osječkoj će »Književnoj reviji«, kako je najavio, biti prikazani i subotički pisci. Također, suradnja je uspostavljena i u nakladništvu te je ovih dana objavljena knjiga »Prid svitom« Tomislava Žigmanova, a sunakladnik je Matica hrvatska, ogranak Osijek.
U svome se izlaganju glavni urednik Leksikona Slaven Bačić podsjetio početka, onoga što je skupinu intelektualaca potaknulo za pokretanjem projekta, ciljevima što se u Leksikonu žele prikazati, o nazivu i kako ga je dobio. Istaknuo je da Leksikon nije samo životopisni, nego prikazuje i zapisuje hrvatske udruge, organizacije, časopise, a govori se i o općim pojmovima i događajima, koji su od izuzetnog značaja za podunavske Hrvate. Bačić je podsjetio nazočne da je nakladnik Leksikona Hrvatsko akademsko društvo iz Subotice i da je Leksikon dosad okupio preko 80 suradnika.
Govoreći o Leksikonu dr. sc. Petar Vuković je rekao da se njime Hrvati iz Podunavlja predstavljaju kako svojoj sredini, tako i matičnoj domovini Hrvatskoj i susjedima u Mađarskoj. Prema njegovim riječima, Hrvati u Vojvodini zajednica su koja može promišljati vlastitu prošlost i aktivno utjecati na svoju sudbinu. Vuković je istaknuo da su s Leksikonom rasle i kulturne institucije u Vojvodini, pa tako sada svjedočimo o osnivanju profesionalne institucije Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Na kraju predstavljanja Josip Cvenić je zaključio da je predstavljanjem Leksikona pojašnjena slika o vojvođanskim Hrvatima u prošlosti, kao i o njhovoj sadašnjoj organiziranosti.
M. K.
Anonimni natječaj za prozu osječkog Ogranka Matice hrvatske
Nagrada »Gumenom galebu« Željka Špoljara
Predstavljanjem knjige »Gumeni galeb« Željka Špoljara, novinara iz Zagreba, dobitnika prve nagrade na anonimnom natječaju za prozu osječkog Ogranka Matice hrvatske, priređena je još jedna ugodna večer u okviru V. dana Matice hrvatske u ugodnom prostoru kluba knjižare A. G. Matoš u Osijeku.
Osječki ogranak proslavlja tako svoj skromni jubilej, rekao nam je predsjednik Ivica Vuletić i na ovaj način predstavlja Osječanima svoj rad i djelatnost svojih odjela, ali i suradnju sa srodnim institucijama, pa je u subotu, 8. studenoga, predstavljen Leksikon podunavskih Hrvata-Bunjevaca i Šokaca, u ponedjeljak, 10. studenoga gostovalo je Hrvatsko kazalište iz Pečuha s predstavom »Emigranti« u režiji Želimira Oreškovića, a u srijedu 12. studenoga u suradnji sa udrugom Šokačka grana predstavljena je nova knjiga Ruže Silađev iz Sonte »Divani iz Sonte«. No još su dva odjela predstavila svoj rad, Odjel za hrvatski jezik predstavio je knjigu »Jezikoslovni pogledi Ilije Abjanića« dr. Ante Selaka, dok je dr. Vanja Fuštar imala predavanje na temu »Kako sačuvati srce«.
»Gumeni galeb«, nova je knjiga mladoga književnika i novinara Željka Špoljara, koji je nesvakidašnjim stilom uspio zadiviti povjerenstvo i osvojiti prvu nagradu, i kako je rekla prof. Mirta Biuković na predstavljanju, nije dozvolio ispuštanje knjige iz ruku do posljednjega, 30. poglavlja. Dirljiva je to priča o odrastanju djece rastavljenih roditelja u prepoznatljivim situacijama svakodnevice, ispričana vrlo ujednačenim ritmom, pa svaka rečenica kao da pretpostavlja još jednu, koja bi, ispisana, do kraja objasnila situaciju, ali autor ju ne ispisuje. A ona sljedeća ponovno sadrži nedorečenost kojoj autor odolijeva, ali čitatelj ne. On ju, umjesto autora, izgovara, zamišlja, pretpostavlja a autor ga ničim ne obvezuje na točnost ili netočnost njegove zamisli. Tekst se odvija skokovito, ne u detaljnijem slijedu koji bi najvjerojatnije rezultirao dosadom. Takvom kontekstu pridonose i šturi opisi, isto tako izlomljeni i neočekivani.
Knjigu su predstavili Mirta Biuković, Ivan Trojan i sam autor, koji je skromno rekao da nije očekivao baš prvu nagradu na ovom natječaju osječkog Ogranka MH, no da ga je obradovala i bit će mu podstrek za novi roman. Inače, piše već odavno i prvu je knjigu proze »Teškoće pri gutanju« objavio 2001. godine u nakladi MD iz Zagreba, zbirku je priča »Moj brat Felix Krull« objavio 2003. u izdavačkoj kući Ex libris a ova treća mu je tiskana u Biblioteci Književna revija, osječkog Ogranka MH.
S. Žebić