14.11.2008
Vjetar povoljan za Vojvodinu
Vojvodina ima potencijal za korištenje obnovljivih izvora energije. Iz obnovljivih izvora Vojvodina trenutačno troši 8,5 milijardi kilovat-sati, a planirano je da se do 2020. godine to poveća na deset milijardi. U Pokrajinskom tajništvu za energiju kažu kako je za sada nemoguće zadovoljiti europske standarde, jer je proizvodnja energije pomoću vjetra ili sunca znatno skuplja, a Srbija još uvijek nema novca subvencionirati proizvodnju energije na taj način.
Na osnovi projekta koji je urađen, u Vojvodini bi se mogla proizvoditi energija pomoću sunca, vjetra, bioplina iz biomase, kao i mini vodotokova. Da bi projekt bio proveden neophodno je da Vlada Srbije donese zakon, na što se čeka već četiri godine.
EKOLOŠKA STRUJA I ZELENA ENERGIJA SU BUDUĆNOST: »Ugljen, nafta i plin moći će se koristiti još oko 100 godina, a na sve to treba dodati zagađenje životnog okoliša i efekt staklenog vrta, kojeg ti izvori energije stvaraju. Ekološka struja i zelena energija su naša budućnost. Ekspanzija korištenja obnovljivih izvora energije posljedica je mišljenja stručnjaka kako bi poslije 2020. mogla nastupiti trajna energetska kriza zbog iscrpljenosti konvencionalnih izvora energije. Ujedno, klimatske promjene koje su registrirane prethodnih godina, kao i one koje se predviđaju za idućih 80 godina, nastale su kao rezultat čovjekovih aktivnosti, a ne kao posljedica prirodnih promjena u atmosferi«, rekao je predsjednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić prigodom otvorenja znanstvenog skupa u Novom Sadu pod nazivom »Nove tehnologije u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora«.
U EUROPSKU UNIJU S ALTERNATIVNOM ENERGIJOM: Ukoliko Srbija želi pristupiti Europskoj Uniji, treba urediti i područje energetike. Vojvodina ima dosta povoljnu »kartu vjetrova«. U Europi je vjetar najveći proizvođač bioenergije. Austrija na taj način proizvodi 14 tisuća megavata energije, Španjolska šest, dok Njemačka dobiva 24 tisuće megavata energije iz vjetroelektrana i jedina je dostigla projektiranu energetsku kvotu Europe, odnosno 20 posto energije dobivene iz obnovljivih izvora.
Vojvodina bi do 2020. godine mogla dostići ovu kvotu, kažu stručnjaci, jer se u Subotici proizvode vjetrogeneratori. Silina vjetrova koji pušu oko Subotice pogodni su za pokretanje električnih vjetrenjača i korištenje ovog prirodnog resursa kao energije. Ako pogledamo da će se u Europskoj Uniji uskoro 12 posto energije osiguravati iz obnovljivih izvora, gradski bi oci trebali iskoristiti tu pogodnost za naše podneblje. U gradskoj upravi postoji projekt na koji bi se način energija vjetra mogla iskoristiti za proizvodnju električne energije, ali taj je projekt još uvijek samo »mrtvo slovo« na papiru. Bez obzira na to, Subotičani se samoionicijativno okreću korištenju obnovljivih izvora energije iz vjetra, sunca i biomase. Elektroinženjer Ljubinko Masal na svojoj je kući ugradio solarne kolektore i dnevno proizvodi oko 20 kilovata, što je dovoljno da se ugrije 220 litara vode.
S. I.