14.11.2008
Veliko međunarodno priznanje za kvalitetu
Međunarodna poslovna skupšina sa sjedištem u Oxfordu (Engleska) dodijelila je u ožujku ove godine subotičkom JKP »Vodovod i kanalizacija« Sokratovu nagradu, priznanje za doprinos europskoj kvaliteti usluga. Na temelju ove vrijedne nagrade, koncem listopada, na poziv Europske poslovne skupštine, ovo subotičko poduzeće gostovalo je kao počasni gost u Engleskoj, ujedno postavši i dobitnik prava članstva u Klubu lidera. Na istom je skupu JKP-u »Vodovod i kanalizacija« uručen certifikat za članstvo u ovom prestižnom poduzetničkom klubu, a tom je prigodom upriličena posebna prezentacija na temu »Strategija upravljanja kvalitetom usluga«. Ovaj lijep i respektabilan međunarodni uspjeh bio je izravnim povodom za razgovor s ravnateljem Imreom Csekeom, a pritom smo iskoristili prigodu za pitanja o aktualnoj problematici redovitog snabdijevanja i odvoda vode u Subotici.
Sokratova nagrada, čiji je laureat nedavno postalo subotičko JKP »Vodovod i kanalizacija«, međunarodno je priznanje za kvalitetu usluga, te ujedno donosi i članstvo u Klubu lidera. Što ovo članstvo donosi poduzeću na čijem se čelu nalazite proteklih nekoliko godina?
Ovim članstvom dobili smo velike mogućnosti transferiranja znanja, kadrova i potrebnih usluga, te zasebnu osobu za ostvarivanje svih potrebnih kontakata i informacija. Kroz članstvo također imamo ekskluzivno pravo na realizaciju potencijalnih poslova u zemljama Europske Unije, te smo ujedno postali i članom Komore trgovine. Nadalje, ostvarujemo prioritet usluga u poslovima na inicijativu EBA, sudjelovanje na seminarima, konzultacijama i ostalim događanjima koje organizira EBA, Komora trgovine i CRE, ostvarili smo pravo na eskontnu karticu usluga ETN za kupovinu potrepština i usluga u 185 zemalja svijeta, dobili mogućnost povećanja produktivnosti posla i uspješnosti poslovanja koristeći se informacijama i istraživanjima TVCCG, EBA i drugih međunarodnih organizacija, kao i širenja međunarodne suradnje i pratnerstva kroz sudjelovanje i poslovanje na međunarodnim forumima.
Ali, samo do prije nekoliko godina situacija u JKP »Vodovod i kanalizacija« nije bila niti blizu međunarodnom standardu koji danas posjedujete.
Vidite, ja sam na čelo ove tvrtke došao 2002. godine i tada »Vodovod« nije imao niti dovoljno vode, što je njegova osnovna djelatnost, i primarna zadaća bila je osigurati, ponajprije, dovoljno vode za svakodnevne potrebe. Nakon što smo to uradili, sljedeći korak je bilo poboljšanje kvalitete vode, s posebnim odnosom prema trima parametrima koji negativno utječu na kvalitetu vode, (amonijak, arsen i željezo) i zbog toga smo 2006. godine izgradili tzv. tvornicu vode na vodozahvatu 1, koji pokriva dvije trećine grada i na taj način riješili problem kondiciranja vode i od tada Subotica posjeduje europsku kvalitetu vode.
Znači li to da je voda iz slavina apsolutno kvalitetna za piće?
Naravno, ali naglašavam kako se radi još uvijek o dvije trećine grada (cijeli teritorij užeg grada i određeni prigradski dijelovi) koji se snabdijevaju s vodozahvata 1, dok preostala trećina grada, s obzirom da Subotica ima dvostrano napajanje, vodu crpi s vodozahvata 2 na kojemu u skorijoj budućnosti, također, planiramo izgraditi postrojenje za kondiciranje vode, čime bismo u potpunost zaokružili potpuno kvalitetan tretman vode.
Na kojoj dubini se nalaze subotički bunari iz kojih crpite vodu i kakva je situacija s rezervama vode za piće?
Voda se trenutačno crpi s dubina od 160 do 185 metara, a glede situacije s rezervama vode za piće na našem prostoru, ona nažalost uopće nije ohrabrujuća jer prema procjenama stručnjaka do problema bi moglo doći za jedno 30 do 35 godina. Već povećanje dubina s kojih se voda crpi (25 m unazad tridesetak godina) navještava ozbiljnost sagledavanja ove problematike i potrebu za promišljanjima glede budućnosti vodosnabdijevanja na ovim prostorima. Uvijek naglašavam kako je potrebno, ponajprije, racionalno se odnositi prema svakodnevnoj potrošnji vode i preventivno djelovati na smanjenje nepotrebne potrošnje tzv. prečišćene vode.
Konkretno, na koji se način najbolje može utjecati na smanjenje nepotrebne potrošnje prečišćene vode?
U prvom redu to je slučaj kod zalijevanja zelenih površina u kućanstvima, jer biljkama odgovara i tehnička, neprečišćena voda koju dobivamo s mnogo manjih dubina. Slijede i česti slučajevi pranja vozila kvalitetnom vodom, kao i drugi oblici poput primjerice kapanja brojnih pipa i zahodskih kotlića, nekontrolirane potrošnje vode koja ima svoju osnovnu namjenu za piće. Drugi način je i kontinuirana edukacija i informiranje potrošača, osobito onih najmlađih, o štetnosti i posljedicama nekontrolirane potrošnje. g
Na koji način JKP »Vodovod i kanalizacija« nastoji provoditi prevencijski program edukacije svojih potrošača?
Uz konstantna upozerenja javnosti na probleme vezane uz budućnost snabdijevanja vodom, ove godine realiziramo i poseban edukacijski projekt pod nazivom »Aquarius« (Vodonoša) kroz koji nastojimo učenike četvrtih razreda OŠ »Szecsenyi Istvan« i »Majšanski put« upoznati s kompletnim tehnološkim procesom kroz koji voda prolazi na svom putu iz dubina zemlje do slavina u javnoj uporabi. Djeca, skupa sa svojim nastavnicima imaju mogućnost sagledati sve dijelove »proizvodnje vode za piće«, a edukacija ima smisao razvijanja svijesti o potrebi da se štedi na nekontroliranoj potrošnji. Također, ove dvije škole se i međusobno natječu i pobjednik će biti ona škola koja je više učinila na racionalnoj potrošnji vode. Tijekom ovoga mjeseca bit će upriličena i prigodna anketa među đacima, a za prosinac je planiran i natjecateljski kviz na temu »Sve što niste znali, a htjeli ste pitati o vodi i Vodovodu«.