14.11.2008
Definirati tko je poljoprivredni proizvođač
Prilikom razgovora s članovima Zastupničkog kluba »Za europsku Srbiju« ministar poljoprivrede Saša Dragin rekao je kako je sadašnje vodstvo Ministarstva poljoprivrede Republike Srbije preuzelo ovo Ministarstvo s približno 5 milijardi dinara neizmirenih, u proračunu nepokrivenih potraživanja na poziciji – subvencije u poljoprivredi, a najveće probijanje proračuna u okviru spomenute pozicije nastalo je zbog enormnog povećanja broja registriranih poljoprivrednih gazdinstava.
»Propust je rezultat nedefinirane Uredbe o subvencijama od 120 eura po hektaru obrađene površine, po kojoj se na jednoj adresi registrira i po nekoliko gazdinstava s površinom do 100 hektara obradivog zemljišta. S druge strane, novi vlasnici poljoprivrednih kombinata su kroz izdavanje u najam zemljišta uposlenicima, te registraciju, došli u poziciju da i oni participiraju u dodjeli predviđenih subvencija. Na taj je način nerealno povećan broj gazdinstava u Srbiji. Najavljena izmjena Uredbe ide u pravcu da će pravo na poticajna sredstva po hektaru obrađene površine od iduće godine imati samo profesionalna, registrirana poljoprivredna gazdinstva, koja budu barem jednog člana prijavila u Mirovinsko-invalidski fond, te uplatila sredstva u prosjeku od 60 tisuća dinara godišnje za mirovinsko osiguranje«, kaže zastupnik u Skupštini Srbije i predsjednik DSHV-a Petar Kuntić.
POTICAJI SAMO POLJOPRIVRED-NICIMA: Zamjenik ministra poljoprivrede Slobodan Teofanov na tribini održanoj u Subotici prošlog četvrtka izjavio je da su subvencije do sada korištene i za kupovinu automobila, i za ljetovanja i zimovanja.
»Riječ je o tome da se definira tko je poljoprivredni proizvođač i tko ima pravo koristiti subvencije. Radit će se na definiranju kategorije poljoprivrednika koji će imati pravo na subvencije Ministarstva poljoprivrede. U prethodnom razdoblju imali smo situaciju da su subvencije dobivali i oni koji se ne bave poljoprivredom, a dobivena sredstva koristili su uglavnom za kupovinu automobila, ljetovanje, zimovanje i slično. Moramo biti odgovorna država i skrbiti o proračunu i o sredstvima građana, a to u ovom slučaju znači dati subvencije samo onima, koji se isključivo bave poljoprivredom«, rekao je Teofanov i naglasio, kako je jedan od predloženih načina subvencioniranja da se sredstva raspodijele samo poljoprivrednicima koji uplaćuju mirovinsko i invalidsko osiguranje.
Portparol Udruge poljoprivrednika »Subotica« Miroslav Ivković kaže da je ova tribina organizirana da bi poljoprivrednici imali valjane informacije u svezi s temom o subvencioniranju poljoprivrednika po hektaru obrađene površine u sljedećoj godini.
»Karakteristično je za mnoge teme koje su vezane za poljoprivredu da većina seljaka nije dovoljno informirana o aktualnoj problematici. Uzima se ‘zdravo za gotovo’ ono što se čuje na tržnici ili u razgovorima među poljoprivrednim proizvođačima, umjesto da se seljaci za prave informacije o određenoj problematici obrate udrugama poljoprivrednika. Činjenica je da veliki dio novca putem subvencioniranja odlazi u ruke ljudi koji nisu poljoprivrednici, dakle ljudima kojima poljoprivreda nije jedini, isključivi izvor prihoda. U zemljama koje su članice Europske Unije to nije moguće. Zbog toga Ministarstvo poljoprivrede nastoji najzad definirati tko je poljoprivredni proizvođač, pa da se konačno zna kome je to jedino zanimanje«.
(NE)PROFESIONALNO: Predsjednik Skupš-tine Udruge poljoprivrednika »Subotica« Pavle Kujundžić kaže da Ministarstvo poljoprivrede ima namjeru subvencionirati po hektaru obrađenog zemljišta samo one poljoprivredne proizvođače koji uplaćuju mirovinsko i invalidsko osiguranje kao vlasnici obradive zemlje, dakle, one, koji nemaju neki drugi oblik osiguranja, koji ne ostvaruju osiguranje putem neke tvrtke ili putem Nacionalne službe za zapošljavanje.
»Opet, glede državnih poticaja za mehanizaciju ili recimo, sustava za navodnjavanje, mogućnost subvencioniranja imat će registrirana poljoprivredna gazdinstva. Postoji problem što u jednom periodu, pogotovo tijekom devedesetih godina, mnogi seljaci nisu plaćali osiguranje, ali je Skupština Srbije donijela odluku da će se kamate otpisati, ali se dug mora platiti u iduće dvije godine. No, bez obzira na dug, i ta gazdinstva će dobiti subvenciju po hektaru obrađenog zemljišta. Naša udruga će imati skupštinu 28. studenoga, i tada će zauzeti stav o ovim aktualnim pitanjima«.
Ivan Vidaković, poljoprivrednik iz Žednika, mišljenja je da najavljena izmjena Uredbe ne pogoduje tzv. »malim« poljoprivrednim proizvođačima.
»Kao i većina udruga poljoprivrednika u našem okrugu, i ja sam protiv ovakve izmjene Uredbe. Da bi se provela profesionalizacija poljoprivrednika, kako tvrde u Ministarstvu, potrebno je prije ove izmjene Uredbe donijeti i niz drugih propisa, poput Zakona o denacionalizaciji i zemljištu, naslijeđivanju, pa da se tek onda vidi tko bi se profesionalno bavio poljoprivredom. Naime, veliki broj poljoprivrednika se trenutačno mahom bavi poljoprivredom, a da bi koliko-toliko tim radom popunili prazne ‘buđelare’, uz to rade i u nekoj tvrtki, te su osigurani tamo gdje su zaposleni. Smatram da bi se ovakvom Uredbom takvi, ‘mali’ poljoprivrednici stavili izvan konkurencije«.
Z. Sarić