31.10.2008
Oprezno s prijedlogom od
Nerijetko čujem rečenice poput ove: »Mama od Ivane mi je rekla da joj kupim kruh.«
Nije dobro umjesto posvojnoga pridjeva upotrijebiti imenicu s prijedlogom od. Stoga je trebalo reći: Ivanina mama, umjesto: mama od Ivane. Ova je pogrješka ukorijenjena kod velikoga broja govornika hrvatskoga jezika.
Posvojni pridjevi odgovaraju na pitanja:
- Čiji je pas? Hrvojev pas.
- Čija je kuća? Susjedova kuća.
- Čije je pletivo? Bakino pletivo.
Posvojnim pridjevima iskazujemo pripadnost, a imenicama u genitivu ispred kojih je prijedlog od izričemo građu. Ukoliko se posvojni pridjevi tvore od imenica koja su vlastita imena, pišu se velikim slovom samo ako završavaju na ov, ev, in: Marko – Markov, Hrvatica – Hrvatičin, Ena – Enin…Ostali pridjevi tvoreni od vlastitih imena pišu se malim slovom, a to su pridjevi na ski, ški, čki: Split – splitski, Omiš – omiški, Subotica – subotički…
Nije dobro reći:
- Jesi li pročitala roman »Povratak Filipa Latinovicza« od Miroslava Krleže?
Pitanje možemo ljepše i točnije postaviti upotrijebimo li posvojni pridjev:
- Jesi li pročitala Krležin roman »Povratak Filipa Latinovicza«?
Ili posvojni genitiv:
- »Jesi li pročitala Povratak Filipa Latinovicza« Miroslava Krleže?
Uz imenice (i druge imenske riječi) u genitivu možemo rabiti prijedlog od, ali samo kada izričemo građu. Nećemo pogriješiti ukoliko kažemo:
- Prvi je praščić sagradio kuću od slame, drugi od drveta, a treći od cigala.
U ovome smo primjeru rekli od čega je nešto izgrađeno te smo pravilno upotrijebili prijedlog od. Ukoliko iskazujemo pripadnost, rabit ćemo posvojni pridjev umjesto prijedloga od i imenice u genitivu. Kada govorimo o građi, možemo rabiti prijedlog od i imenicu u genitivu:
- Baka je napravila džem od šljiva.
- Kušala sam domaći sok od maline.
No često nam je uobičajeniji izraz s posvojnim pridjevom: narančin sok, jabučni ocat, zlatni lančić, umjesto: sok od naranče, ocat od jabuke, lančić od zlata.
Ukoliko odlučimo »izbjeći« prijedlog od, nećemo pogriješiti. Stoga ovu kratku riječ trebamo rabiti samo kada izričemo građu, a ne možemo ju izreći posvojnim pridjevom.