Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Javna rasprava o Nacrtu statuta AP Vojvodine
Autonomija u okviru Ustava
 
Predloženi dokument usuglašen od strane vladajuće koalicije, javna rasprava prilika za 
poboljšanje teksta, akt pred zastupnicima Skupštine Vojvodine 14. listopada
U Skupštini Grada Novog Sada u prošlu je subotu službeno počela javna rasprava o tekstu Nacrta statuta AP Vojvodine, koji je usuglašen na razini koalicijskih partnera u pokrajini. Osim predsjednika Izvršnog vijeća AP Vojvodine Bojana Pajtića i pokrajinskog tajnika za znanost i tehnološki razvoj Dragoslava Petrovića, u raspravi su sudjelovali i pokrajinski zastupnici iz zastupničkog kluba Za europsku Vojvodinu s teritorija Novog Sada, kao i profesori Sveučilišta u Novom Sadu, stručnjaci nevladinog sektora, novinari i drugi zainteresirani građani.
Prema riječima Bojana Pajtića, predloženi tekst predstavlja siguran razvojni mehanizam i polugu za daljnji napredak Vojvodine, kao suvremene europske regije, s razvijenom ekonomijom i tradicionalno visokim standardima u području ljudskih i manjinskih prava i zaštite svih etničkih zajednica.
»Očekujem da će javna rasprava ponuditi i neka poboljšanja ponuđenog teksta i Nacrt to može učiniti još boljim, jer je to dokument koji treba dobiti dvotrećinsku većinu u Skupštini Vojvodine, ali i podršku što većeg broja građana Vojvodine«, rekao je Pajtić. »Ne prihvaćamo one primjedbe kojima bi APV i njeni građani izgubili dio onoga što im u skladu s Ustavom pripada, već samo one koje će im na razini novih statutarnih rješenja osigurati bolji život, uspješniji ekonomski i kulturni razvoj i približiti europske integracije.«
Predsjednik pokrajinske vlade rekao je i kako je formiranje Vijeća nacionalnih zajednica osobito važan aspekt, jer će to biti tijelo čije će mišljenje biti nophodno kada pokrajinski parlament bude donosio nove odluke. 
»Kako je naša pokrajina i do sada bila sredina u čije su temelje bile ugrađene tolerancija, manjinska prava, kulturna, jezična i vjerska raznolikost, nova će rješenja takvo opredjeljene samo potvrditi i učvrstiti na konstitutivnoj razini.
Također je veoma važno i pitanje javne imovine pokrajine, koja je predviđena novim Statutom Vojvodine. Osim toga, treće važno pitanje je decentralizacija, koja neće stati na razini prava pokrajinskih institucija, već je predviđeno osnivanje pokrajinskih upravnih okruga, kao i formiranje mješovitog povjerenstva, stalnog tijela koje bi koordiniralo suradnju između republičkih i pokrajinskih tijela, ali i odnose s lokalnim vlastima, i tako na najsvrhovitiji način osiguralo efikasnu primjenu onih rješenja koja će zajednički biti ocijenjena kao optimalna«, rekao je Pajtić. 
Javna rasprava o Nacrtu statuta u organizaciji koalicije Za europsku Vojvodinu nastavljena je u ponedjeljak u Srijemskoj Mitrovici, u utorak u Zrenjaninu, u srijedu u Subotici, te u četvrtak u Pančevu.  
»Novi Statut nije sjeme razdora nego je prije sjeme razvoja i predstavlja veoma dobar okvir da iskoristimo i unaprijedimo sve mogućnosti i potencijale koji postoje na razini naše pokrajine«, rekla je potpredsjednica Izvršnog vijeća AP Vojvodine Ivana Dulić-Marković na raspravi u Zrenjaninu. »Također će biti stvoreni neophodni mehanizmi za uspješnu decentralizaciju, koja se neće zaustaviti na razini pokrajine i samo prijeći iz Beograda u Novi Sad, već ćemo imati stvarne preduvjete za brži lokalni i regionalni razvoj i preobražaj ruralnih sredina, njihovim vlastitim snagama i planiranjem. Upravo su se regionalni i lokalni razvojni planovi pokazali, na europskoj razini, kao najefikasniji instrumenti ekonomske obnove i brzog razvitka.«
Javno razmatranje predloženog dokumenta vodi i Mađarska koalicija, koja će rasprave održati u više od deset gradova i općina Vojvodine.
Skupština AP Vojvodine trebala bi 14. listopada razmatrati i usvojiti Statut AP Vojvodine, a nakon toga, da bi ovaj najviši pokrajinski akt stupio na snagu, suglasnost mora dati Narodna skupština Srbije.
Priredio: Z. P.
 
HDF Preporuke uskoro će javnosti predstaviti svoj monitoring rada HNV-a
Zakonske mogućnosti treba bolje koristiti
Novoformirani Hrvatski demokratski forum – Preporuke iz Lemeša završio je svoj prvi projekt, koji će javnosti biti predstavljen u idućim tjednima. Riječ je o monitoringu rada Hrvatskog nacionalnog vijeća. Prema riječima predsjednice HDF Preporuka Antonije Čote projekt je urađen u svrhu poboljšanja rada tog predstavničkog tijela hrvatske manjine u Srbiji, te radi što boljeg korištenja zakonom zajamčenih manjinskih prava.
»Vodili smo se istraživanjem manjinskog javnog mnijenja koje je CeSid objavio proljetos, a koje govori, između ostalog, o poraznoj činjenici da čak 59 posto ispitanih Hrvata uopće ne zna da postoji HNV, te da 71 posto njih ne zna kako se bira ovo tijelo manjinske samouprave«, kaže Antonija Čota. »Istraživanje je pokazalo kako i dalje postoji predstava da se na ovoj razini ništa ne rješava i da se odluke donose na ‘nekom drugom mjestu’. Promatranje rada HNV-a radili smo analizom sadržaja zapisnika i materijala sa sjednica HNV-a u razdoblju od početka rada, odnosno 2003. godine, do 1. rujna 2008. godine.«
Ovaj monitoring HNV-a poslužit će kao temelj za donošenje preporuka za daljnji rad, a te će preporuke biti dio projekta Jačanje kapaciteta javnih institucija za prevenciju potencijalnih sukoba. 
 
Regresiranje troškova za prijevoz studenata
Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje će školske 2008/2009. godine regresirati troškove prijevoza studenata u međumjesnom prometu. Uvjet za stjecanje prava imaju studenti: stanovnici Grada Subotice, da svakodnevno putuje u međumjesnom prometu, student koji nije korisnik usluge smještaja u studentskom centrima, da se školuje na teret proračuna Republike, da prvi put upisuje godinu studija, da ne dobiva stipendiju ili kredit Ministarstva prosvjete, Fonda za stipendiranje darovitih studenata Sveučilišta u Novom Sadu, Izvršnog vijeća AP Vojvodine i drugih raznih fondacija, organizacija i poduzeća. Za reguliranje prava za regresiranu mjesečnu kartu studenti trebaju podnijeti sljedeće: preslik osobne iskaznice, potvrdu fakulteta da student prvi puta upisuje godinu na teret proračuna, preslik štedne knjižice, odnosno tekućeg računa kod određene banke (ako student nema, onda jednog od roditelja), te studenti popunjavaju i obrazac izjave u Službi za društvene djelatnosti. 
Zahtjevi za regresiranje mjesečnih karata rješavat će se u Gradskoj upravi, Trg Slobode broj 1, III. kat – ured 305, svakoga dana u razdoblju od 1. 10.  do 31. 10. 2008. godine i to od 7,30 do 13,30 sati.
H. R.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika