Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Iz pokrajinskog proračuna predviđeno
Dodatnih 12 milijuna dinara za pisane manjinske medije
Rebalansom pokrajinskog proračuna predviđeno je da u ovoj godini tiskani mediji u Vojvodini, čiji su osnivači vijeća nacionalnih zajednica, mogu računati na subvenciju od dodatnih 12 milijuna dinara, priopćila je Ana Tomanova Makanova, potpredsjednica Izvršnog vijeća i pokrajinska tajnica za informacije na sastanku s direktorima i urednicima listova od pokrajinskog značaja i predstavnicima Vijeća nacionalnih zajednica. Na sastanku održanom 29. rujna Ana Tomanova Makanova je istaknula kako je ovo početak ostvarivanja stvarnog dijaloga s predstavnicima tiskanih medija na jezicima nacionalnih zajednica. 
»I Ustav Republike Srbije i Zakon o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, i međunarodne konvencije, jamče pripadnicima nacionalnih zajednica pravo na informiranje na svom materinjem jeziku. To pravo je u domeni naših stečenih prava i Pokrajinsko tajništvo za informacije će financijski podržavati listove nacionalnih zajednica u Vojvodini. To znači da ćemo se truditi osigurati dovoljno sredstava, u skladu s mogućnostima proračuna AP Vojvodine. Zajedno ćemo se truditi da tih sredstva iz godine u godinu bude sve više, a istovremeno ćemo zajedno s vama, pokušati rješavati sva otvorena pitanja i stvaranjem kvalitetnih medija koji će u skladu sa Zakonom o javnom informiranju, biti na usluzi građanima Vojvodine, ispuniti zahtjeve suvremenog informiranja.« 
Potpredsjednica Izvršnog vijeća naglasila je i značaj upošljavanja mladih kadrova i njihovog stipendiranja, vođenje ispravne kadrovske politike koja će omogućiti struci napredak u budućnosti. Očuvanje identiteta pripadnika nacionalnih zajednica kroz njegovanje vlastitog jezika, kulture i obrazovanja, ostvaruje se kroz informiranje, stoga je bitno istodobno iskoristiti ove prednosti za unapređivanje građanskog društva, građanske svijesti i ujedno pridonijeti demokratizaciji naše zajednice, rekla je Ana Tomanova-Makanova. Potpredsjednica Izvršnog vijeća je posebno naglasila važnost zajedničke suradnje, ostvarivanje kontinuirane komunikacije i part-nerskog odnosa u rješavanju svih aktualnih pitanja koju ovi mediji imaju, i navela značaj pokretanja multikulturalnih projekata kao doprinos građenju dobrih i tolerantnih odnosa među građanima Vojvodine. 
Sudionici sastanka iznijeli su probleme s kojima se suočavaju u svom radu istaknuvši, pokraj najčešćeg problema koji imaju s prostorom, i zahtjeve za organiziranu i kontinuiranu stručnu edukaciju novinara i menadžera. Konstatirano je i da bi tješnja suradnja i bolja razmjena informacija između predstavnika tiskanih medija nacionalnih zajednica u Vojvodini dovela do znaèajnih pomaka u oblasti informiranja. 
Na sastanku je najavljena i financijska potpora, koju će u idućoj godini resorno tajništvo izdvojiti za najbolje projekte, koji će biti odabrani putem javnih natječaja. Riječ je o projektima koji unapređuju programe pisanih i elektroničkih medija na lokalnoj i regionalnoj razini, projektima za unapređivanje profesionalnih standarda, za unapređivanje informiranja, stipendiranja studenata i na koncu nagrađivanje medija i novinara za doprinos poboljšanju u informiranju građana Vojvodine.
H. R.
 
Konferencija o zaštiti individualnih i kolektivnih prava nacionalnih manjina 
Neophodno je donijeti zakon o nacionalnim vijećima
Dvodnevna konferencija »Zaštita individualnih i kolektivnih prava nacionalnih manjina i nadzor nad njihovim ostvarivanjem« organizovana je kao dio suradnje Zaštitnika građana s nacionalnim vijećima manjina i tijelima državne uprave, koji su zaduženi za ostvarivanje njihovih prava.
Zaštitnik građana Saša Janković je, na otvorenju skupa koji je održan od 25. do 27. rujna na Kosmaju, istaknuo kako je još uvijek otvoreno pitanje položaja nacionalnih vijeća manjina i, iako je postojala obveza urediti pitanje izbora tih vijeća do listopada 2002. godine, to do danas nije učinjeno. U isto je vrijeme, kako je dodao, odnos tih vijeća i državnih i tijela lokalne samouprave nedefiniran i predstavlja jednu od nedorečenosti u praksi zaštite prava nacionalnih manjina.
Poseban problem, prema njegovima riječima, predstavlja nadzor nad ostvarivanjem prava nacionalnih manjina u lokalnim zajednicama i pred tijelima državne uprave.
Šef izaslanstva Europske komisije u Srbiji Joseph Llovreas istaknuo je kako je u izvješću tog tijela za 2007. godinu ocijenjeno da Srbija nastavlja s unapređenjem preduvjeta za zaštitu nacionalnih manjina, kao i da su uočeni nedostaci i dane preporuke za daljnje unapređenje tog područja.
Lloveras je istaknuo kako je potrebno da Srbija usvoji poseban zakon o izboru i funkcioniranju nacionalnih vijeća manjina i da će po njegovom usvajanju srpske vlasti uspostaviti osnovne preduvjete za primjenu nacionalnih i manjinskih prava u Srbiji.
Osim predstavnika nacionalnih vijeća manjina, na konferenciji su sudjelovali zaštitnici građana, suci ustavnih sudova, predstavnici državne uprave i stručnjaci iz regije. Konferenciji je prisustvovao predsjednik HNV-a Branko Horvat.
 
 
Vijeće Europe o obvezama Srbije i položaju manjina
Dalje poboljšavati položaj nacionalnih manjina
Ispunjavanje obveza prema Vijeću Europe i položaj nacionalnih manjina u Srbiji teme su na dnevnom redu jesnskog zasjedanja Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, koje se održava u Strasbourgu od 29. rujna do 3. listopada. 
Parlamentarci 47 zemalja članica Vijeća Europe izjašnjavaju se o nacrtu rezolucije Odbora za monitoring o ispunjavanju obveza Srbije prema toj organizaciji za zaštitu ljudskih prava, čija je članica od 2003. godine. 
Izvjestitelji Odbora Charles Gorens i Andreas Gros ocijenili su u izvješću kako je neophodno da Srbija omogući bolje funkcioniranje demokratskih institucija i da do kraja provede reforme pravnog sustava, kao i da ispuni preostale obveze prema Haškom sudu. 
Srbija se poziva i nastaviti suradnju s međunarodnom misijom UN na Kosovu i organizirati otvoreni politički dijalog o tamošnjoj situaciji. Nacrt rezolucije bit će razmatran u Odboru za politička pitanja Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, prije nego što se nađe pred Skupštinom. 
Na dnevnom redu Skupštine je i nacrt rezolucije o nacionalnim manjinama u Srbiji, čiji je autor Nijemac Jürgen Herrmann iz Odbora za pravna pitanja i ljudska prava. 
Srbija se poziva nastaviti napore radi poboljšanja položaja nacionalnih manjina i »poduzeti sve neophodne mjere kako bi se izbjeglo izbijanje novog međuetničkog nasilja«. 
Glavna tema jesenskog zasjedanja Parlamentarne skupštine Vijeća Europe su posljedice rata između Gruzije i Rusije, druga važna rasprava odnosi se na situaciju na Cipru, a na dnevnom redu je i ispunjavanje obveza Bosne i Hercegovine prema Vijeću Europe, kao i prijedlog o 42 dana pritvora prije podizanja optužnice u Velikoj Britaniji.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika