Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pušenje, trudnoća i kako ostaviti cigarete

Prema podacima temeljenim na više ispitivanja provedenim širom svijeta, pušenje tijekom trudnoće (kako aktivno tako u manjem stupnju i pasivno) odgovorno je za embrio i fetotoksične učinke, pri čemu ne izaziva nastanak urođenih anomalija ploda. Težina novorođene bebe u trudnica koje su tijekom trudnoće pušile u prosjeku je za oko 200 grama manja. Kod trudnica koje puše povećana je učestalost prijevremenog poroda, a rizik javljanja spontanih pobačaja je dvostruko viši u odnosu na trudnice koje ne puše. Perinatalna smrtnost novorođenčadi (iznenadna smrt novorođenčeta ili smrt u kolijevci) također je učestalija u djece majki koje puše.
Pušenje oštećuje ljudski embrij i fetus tijekom cjelokupnog razvitka u tijelu žene, kao i kasnije nakon poroda za vrijeme dojenja. Najnovije spoznaje upućuju da pušenje ometa intelektualno sazrijevanje djeteta. U dobi od 16 godina ova su djeca, u odnosu na vršnjake, pokazivala zaostatke kod računanja, čitanja i u govoru. Opasnost od hiperaktivnosti kao i odstupanja u ponašanju registriraju se kod 22 posto djece žena koje su pušile u trudnoći, i samo kod 8 posto djece čije su majke nepušačice. Pušenje u trudnoći je osim toga značajan čimbenik rizika za kasniji razvitak alergije i astme u djeteta. U ove djece se također učestalo registrira agresivno i tvrdoglavo ponašanje. Oko 12 posto budućih majki nastavlja pušiti i za vrijeme trudnoće. Pri tome sa svakom popušenom cigaretom raste rizik ometanja pravilnog razvitka djeteta.
Ukoliko sve što smo do sada govorili nije dovoljan razlog da se odlučite prekinuti pušenje, onda barem to učinite ako ste i dok ste trudni. Na taj način pomažete ne samo sebi nego i tom nerođenom djetetu i dajete mu pravu šansu da stupi na ovaj svijet zdrav i da takav ostane dugo, dugo.
KAKO OSTAVITI PUŠENJE:  Ako ste odlučili riješiti navike pušenja, trebali biste se pripremiti na više uzastopnih pokušaja, sve dok ne uspijete. Ako ponovno počnete pušiti, ne smatrajte to porazom! Gledajte na to kao na poučno iskustvo, kao mali korak unatrag u nečemu što može postati uspješan plan. Evo nekih prijedloga koji su kod drugih bili djelotvorni. 
Psihički se pripremite na prestajanje pušenja!
Kao prvo, sami sebe morate uvjeriti da se isplati prestati pušiti. Napravite popis razloga zašto želite prestati, uključujući i sve koristi. Nakon što prestanete pušiti, čitanje tog popisa ojačat će vašu odlučnost. Ukoliko ste trudnica ili planirate trudnoću, svome popisu svakako pridodajte korist koju će vaša beba imati od prestanka pušenja.
Analizirajte svoje navike pušenja!
Na ovaj biste način uvidjeli kada i zašto pušite. Možda će vam koristiti ako zapišete na papir kada i gdje ste tijekom uobičajenog dana popušili pojedinu cigaretu. Tako ćete si moći uplanirati što više aktivnosti tijekom dana koje nisu izravno povezane s pušenjem cigarete. Možete ići negdje gdje pušenje nije dopušteno, recimo u muzej ili kazalište. Jednako tako, možete vježbati, plivati ili otići u dugu šetnju.
Planirajte kojeg ćete datuma prestati!
Odredite kojeg ćete datuma prestati pušiti i obilježite ga na kalendaru. Najbolje je izabrati dan kada nećete biti pod pretjeranim stresom uzrokovanim nekim vanjskim čimbenicima. Kad stigne taj dan, sasvim prestanite pušiti – naglo i potpuno. Prije nego što stigne datum kada trebate prestati pušiti, riješite se pepeljara, žigica i upaljača. Očistite svu svoju odjeću koja ima miris po duhanu.
Kolege s posla, prijatelje i članove obitelji zamolite za potporu vašim nastojanjima da prestanete pušiti. Nemojte se ustezati zamoliti druge da ne puše u vašem prisustvu.
Izaći na kraj s apstinencijom...
Ako ste strastveni pušač, vjerojatno ćete imati apstinencijske simptome koji počinju nekoliko sati nakon što popušite zadnju cigaretu. Mogu se pojaviti u obliku iziritiranosti, nestrpljivosti, netrpeljivosti, tjeskobe, depresije, nesanice, nemira, povećanog apetita i želje za cigaretama.  Nema razloga da uz snažnu volju iz ove bitke ne izađete kao pobjednik. 
Kako se tada  hraniti?
Tijekom prvih nekoliko teških tjedana jedite niskokaloričnu hranu i pijte puno vode. Neki su uvidjeli kako im pomaže grickanje sirovog povrća, naprimjer mrkve ili celera. Nikako nemojte grickati grickalice, čipseve i slično jer je zapaženo da je ovo osnovni razlog zbog čega osobe koje prestanu pušiti dobivaju na težini. Ako ste gladni, ili ne znate što ćete sa sobom, pojedite neko voće, uzmite u ruke neki ručni rad ili jednostavno popijte čašu vode, prošećite po kući pet minuta i tada se vratite prethodnom poslu. 
Još samo jednu…
Borite se protiv negativnog razmišljanja koje vas može dovesti u iskušenje da počnete pušiti. Neke od uobičajenih misli tijekom apstinencije su sljedeće: »Zapalit ću još samo danas da proguram ovo teško razdoblje!« “Pušenje je moj jedini porok!” “Duhan ne može biti baš toliko štetan; neki strastveni pušači živjeli su preko 90 godina. »Ionako ću kad-tad umrijeti.« »Život nije zabavan bez cigareta.« Ako osjećate da ne možete izdržati, sačekajte! Ako pričekate samo deset minuta, neizdrživa želja može proći. Ponekad pomisao na to da nikada više nećete zapaliti može djelovati prezahtjevno. Ako to osjećate, koncentrirajte se na misao da prestajete samo za danas. Oduprite se iskušenju zapaliti »samo još jednu cigaretu«. Međutim, ako pokleknete i zapalite još jednu cigaretu, nema razloga da ne posegnete za još jednom. Ako opet zapalite, ponovno prestanite. Milijuni pušača uspjeli su prestati pušiti. Ako ste odlučni i uporni, možete i vi.
Ostanite bivši pušač!
Najteža su prva tri mjeseca, ali čak i nakon toga trebali biste, kad god je to moguće, izbjegavati pušače i situacije koje vas mogu dovesti u iskušenje da pušite. Ne zavaravajte se misleći da možete biti povremeni pušač, čak i ako ste prestali pušiti prije godinu ili više.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika