26.09.2008
Morali su kopati vlastite grobove
45. István Tsizofsky – Subotička biskupija. Jedini koji ga spominje je Hetényi s dodatnim podacima da je rođen 1884. i da je bio župnik u Bečeju u župi Donji grad.
46. Stjepan Tomašev – Subotička biskupija. Rođen je 21. prosinca u Bačkom Bregu, gimnaziju je pohađao u Travniku a filozofsko-teološki studij u Sarajevu i Zagrebu. I on pripada onima koji su iz Subotičke biskupije zbog pomanjkanja svećenika prešli u druge biskupije, pa je tako zaređen za svećenika Dubrovačke biskupije 17. listopada 1937. Pastoralno je djelovao u župama Smokovljani i Ošlje, odakle mu se u ratnome vihoru gubi svaki trag. Najvjerojatnije je bježao prema Austriji i tamo negdje ubijen.
47. Adalbert (Albe) Tumbas – Subotička biskupija. Rođen je 26. veljače u Subotici a nakon školovanja zaređen je u veljači 1934. za svećenika, najvjerojatnije Dubrovačke biskupije, jer je u Dubrovniku radio kao kateheta u realnoj gimnaziji. Zbog nekakvog crkvenog spora prelazi 1940. u Zagrebačku nadbiskupiju, preuzevši dužnost katehete u podravskome mjestu Virje. Nije se slagao s ustaškom ideologijom te je za vrijeme NDH jedno vrijeme proveo u zatvoru u Koprivnici. Nekako je pobjegao iz zatvora i otišao partizanima ali su ga oni odmah strijeljali 1944. nepoznatoga datuma i na nepoznatom mjestu.
48. Karl Unterreiner – Subotička biskupija. Rođen je 25. ožujka u Filipovu a teologiju je studirao u Kaloči, gdje je 12. lipnja 1921. i zaređen za svećenika. Kao kapelan djelovao je u župama u današnjoj Mađarskoj: Kaloči, Bačalmašu (Bácsalmás), Barački (Baracska) i Baji, kao župnik u Bačkom Boršodu (Bácsborsód) i kao kateheta u Kunbaji i Bačkoj Palanci. Uhićen je navjerojatnije 26. listopada 1944. i odveden u zatvor u Bačku Palanku gdje je sutradan 27. listopada 1944. nakon mučenja strijeljan.
49. Andás Varga – Zrenjaninska biskupija. Spominje ga i Gruber: »Andreas Varga, Kaplan«, što je izgleda krivo jer je ubijen kao župnik, a ne kao kapelan, u Tobi. Rođen je 16. veljače 1913. u Sečnju a za svećenika je zaređen 29. lipnja 1936. u Zrenjaninu. Bio je kapelan u Vršcu i Beloj Crkvi a župnik u Tobi postao je 1942. Tamo su ga partizanske vlasti i uhitile, zatvorile u općinsku zgradu i ubile u tamošnjem podrumu.
50. Lajos Varga – Subotička biskupija. Rođen je u Segedinu (Szeged) u današnjoj Mađarskoj, teologiju je završio u Kaloči, gdje je i zaređen za svećenika 28. prosinca 1914. Baković navodi da je bio kapelan u Brodu (?), pa je potrebno odgonetnuti o kojoj je župi riječ, i u Molu. Bio je župnik u Kanjiži a 1929. postaje župnik u Molu. Ruski i partizanski vojnici su ga uhitili s povećom skupinom sunarodnjaka i ubili ga negdje u listopadu 1944. u Molu.
51. István Virág – Subotička biskupija. Rođen je 28. ožujka 1861. u Subotici a za svećenika je zaređen 26. lipnja 1884. Nakon nekoliko službi postao je župnik u Horgošu gdje su ga partizani uhitili sa šesdesetak osoba. Vezali su ih žicom i izvan mjesta strijeljali i bacili u zajedničku grobnicu, koju su osuđenici sami morali iskopati.
52. Antun Vrančić – Srijemski vikarijat Đakovačke biskupije. Rođen je u Tovarniku 13. listopada 1913. za svećenika je zaređen 1938. a za vrijeme NDH bio je kapelan u Srijemskim Karlovcima. Pri kraju rata bježao je prema Austriji i predao se engleskoj vojsci koja ga je s mnoštvom drugih vratila partizanima. Kao zarobljenik doveden je 1945. u Zagreb, gdje mu se gubi svaki trag.
53. Peter Weber – Zrenjaninska biskupija. Spominje ga Gruber navodeći da je bio dekan-župnik u Banatskom karlovcu. Rođen je 20. travnja 1884. u Kikindi, studirao je u Temišvaru i Budimpešti, a svećenik je postao 29. lipnja 1907. Kao kapelan služio je u Beloj Crkvi, Malom Bečkereku u rumunjskom dijelu Banata (Becicherecu Mic) i, Baković navodi, Molu (?). Župnikom u Banatskom Karlovcu imenovan je 1929. u koji je 8. studenog 1944. ušla sovjetska i partizanska vojska. Crkvu su odmah oštetili, porazbijali sve prozore, namještaj i kipove a župne matice uništili. Sa skupinom vjernika je odveden u Belu Crkvu, gdje su ga zlostavljali i 8. studenoga 1944. ubili.
(Nastavlja se)