05.09.2008
Tragovima predaka
U petak 29. kolovoza, u organizaciji Hrvatskog kulturno-umjetničkog prosvjetnog društva »Mostonga«, u Baču je održana manifestacija »Susret Šokadije«, po brojnosti sudionika najveća od lokalnih, kojima se tijekom ove godine obilježava 320. obljetnica doseljavanja Šokaca iz Soli u Bač i okolicu. Bač je središte istoimene općine u južnoj Bačkoj, nedaleko od granice s Hrvatskom. Po popisu iz 2002. godine grad Bač je imao nešto više od 6000, a cijela općina oko 16.200 žitelja, od kojih je 8,53 posto hrvatske nacionalnosti. Korijeni povijesti grada Bača, sudeći po materijalnim dokazima, sežu do brončanoga doba, a prvi tragovi u pisanim dokazima o postojanju Bača potječu iz razdoblja cara Justinijana, kada gospodar Carigrada i car Istočnog Rimskog Carstva spominje Bač u svojemu pismu 535. godine. Poslije velike seobe Srba pod vodstvom Arsenija Čarnojevića i dolaska Hrvata pod vodstvom franjevaca iz Tuzle i okolice, žitelji Bača bili su uglavnom pripadnici ovih dviju nacija, a kasnije se na ove prostore naseljavaju Mađari, Nijemci i Slovaci. Koncem Drugoga svjetskoga rata došlo je do velikog iseljavanja Mađara i Nijemaca, a tijekom rata i velikih pritisaka devedesetih godina iz Bača se trajno iselio i veliki broj pripadnika hrvatske populacije. Danas u ovom gradu živi oko 400 izjašnjenih Hrvata.
NOSITELJI PROJEKTA: Pripadnici ove nacionalne zajednice početkom 2007. godine osnovali su HKUPD »Mostonga«. Ova udruga već je ostvarila zavidne rezultate u svojemu radu, a nositelj je zajedničkoga projekta KUD-ova podunavskih Hrvata »Tragovi Šokaca od Gradovrha do Bača 1688.-2008.«, kojim se obilježava 320. obljetnica dolaska Šokaca iz Soli u Bač. Osim dviju središnjih manifestacija, prve održane 31. svibnja i 1. lipnja u Tuzli, i druge zakazane za 4. i 5. listopada u Baču, projektom je obuhvaćen niz lokalnih manifestacija na prostorima BiH, Hrvatske i Podunavlja, a najveća od njih, »Susret Šokadije«, u petak je održana u Baču. Domaćin, HKUPD »Mostonga« otvorio je svoj dom i srce brojnim gostima. Okupljanje uzvanika zakazano je u ugodnom ambijentu etno-kuće u gradnji. Starinsko zdanje, prostrano »gazdinsko« dvorište i predusretljivost domaćina unijeli su već prije početka manifestacije osjećaj prisnosti kojega nam danas sve više nedostaje. Dijelom dvorišta do ulice dominira objekt u gradnji, kojega predsjednik »Mostonge« Stjepan Čoban preskromno naziva nadstrešnicom. Bit će to prava netipska ljetna blagovaona u kojoj će se služiti etno-jela. U zadnjem dijelu dvorišta tamburaši, gosti iz BiH, svojom nenametljivom svirkom daju obol pozitivnom ozračju. Čarolija ugodnoga ćakulanja prekinuta je zbog odlaska u »Plavu salu«, trebalo je pozdraviti i brojne folklorce Šokaca iz triju država.
VELIKA VRIJEDNOST MANIFESTACIJE: Na samom početku programa članovi institucija kulture s hrvatskim predznakom koje djeluju u šokačkom Podunavlju, uz pratnju tamburaškog sastava sonćanske »Šokadije«, izveli su himnu »Šokadija«, koju su svi nazočni pozdravili, a potom i zajedničku koreografiju »Pisme i igre Šokaca bačkog Podunavlja«. Nakon uvodnog dijela nazočne je pozdravio predsjednik domaćina i organizatora »Susreta Šokadije«, HKUPD »Mostonga« iz Bača, Stjepan Čoban. Ispred Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici manifestaciji je nazočila konzulica Iva Aranjoš, viđeni su lokalni političari na čelu s predsjednikom Općine Tomislavom Bogunovićem, glavnog pokrovitelja, HNV, ovoga je puta zastupao tajnik Ladislav Suknović sa suradnicima, supokrovitelja, HMI, voditelj vukovarske podružnice Silvio Jergović, predstavnici Crkve – gvardijan tuzlanskog samostana fra. Zdravko Anđić, te župnik župa Bač i Plavna vlč. Josip Štefković, Zajednicu bačkih Hrvata u Hrvatskoj predsjednik Zdenko Bundić, medijskog pokrovitelja NIU Hrvatska riječ pomoćnik i zamjenik odgovorne urednice Zvonko Sarić, a bili su tu i čelnici mnogobrojnih institucija kulture iz Bačke, Hrvatske i BiH. Toplim riječima nazočnima se obratila i konzulica Iva Aranjoš, koja je istaknula važnost projekta »Tragovi Šokaca od Gradovrha do Bača 1688.-2008.« za hrvatsku zajednicu u Srbiji, a jednako tako i u cijeloj regiji u kojoj žive pripadnici ove etničke skupine, a dosadašnjim aktivnostima na njegovu provođenju dala je najvišu ocjenu.
ČULA SE PJESMA ŠOKAČKA: Uslijedila je po minutama maratonska, po riječima publike prekratka, manifestacija sličnosti i različitosti nošnji, svirke, plesa i pjesme Šokaca iz Bačke, Slavonije i BiH na prostranoj pozornici Plave sale. Siguran nastup, ali i nastup pun one izvorne, starinske šokačke duše, »podvikivanje i fićkanje«, te pjevanje u kolu folkloraca KPZH »Šokadija« iz Sonte, osobito autorska pjesma Božane Vidaković »Faljen Isus Šokadijo«, izmamili su buru pljeska Bačana koji su dvoranu ispunili do posljednjeg mjesta. U nastavku, predstavili su se Izvorna folklorna sekcija »Hrvatski dom« Tuzla, ogranak Husino, KUDH »Bodrog« iz Bačkog Monoštora, KUD »Mladost« iz Bača, HKPD »Silvije Strahimir Kranjčević« iz Bačkog Brega, UG »Šokačka grana« iz Osijeka, KUD »Jan Kollar« iz Selenče, KUD »Bizovac« iz Bizovca, KUD »Sveti Ilija« Dokanj, župa Breške, KUD »Kolo« iz Donje Bebrine, tamburaški orkestar KK »Mustang« iz Ravnog Sela i na koncu domaćini, HKUPD »Mostonga« Bač. »O samoj priredbi najviše govori to što nitko od nas nije gledao na sat, što smo uživali u svakoj minuti programa. Veselim se ovoj manifestaciji koja je u punoj mjeri riznica hrvatske kulture, običaja, a prije svega hrvatskog bića. Ovdje se moglo čuti puno pjesama, puno ‘lipih riči’, šokačkih, hrvatskih i sve moje čestitke domaćinima, koji su na sebe preuzeli veliku odgovornost i imali puno, puno posla«, kazao je za Hrvatsku riječ tajnik HNV-a Ladislav Suknović. »Dojmovi su prekrasni, najviše me veseli ovo zajedništvo, okupljanje Šokadije oko jedne veličanstvene ideje, oko projekta koji će ne samo pokazati, nego i na najbolji način promicati bogatstvo naslijeđa i pridonijeti očuvanju identiteta ove velike grane hrvatskoga stabla«, dodao je voditelj vukovarske podružnice HMI Silvio Jergović.
g