05.09.2008
Vijesti
Pet mađarskih nevladinih organizacija zatražilo samoraspuštanje Mađarskog nacionalnog vijeća
Mandat prošao, novog zakona još nema
Dok predstavnici nevladinog sektora podsjećaju na zakonsku odredbu o četverogodišnjem mandatu vijećnika,
predsjednik MNV-a László Józsa smatra da zakonskih mogućnosti za izbor novog vijeća za sada nema
Pet mađarskih nevladinih udruga prošloga je tjedna aktualiziralo pitanje staro već skoro dvije godine – legalnost funkcioniranja nacionalnih vijeća nacionalnih manjina, budući da je gotovo svim vijećima zakonom propisani mandat prošao, a nekima još prije skoro dvije godine. U zajedničkom je pismu pet mađarskih organizacija pokrenulo inicijativu za samoraspuštanje Mađarskog nacionalnog vijeća i izbor privremenog nacionalnog vijeća.
U priopćenju koje su ove udruge poslale i ministru za ljudska i manjinska prava Svetozaru Čipliću, navodi se kako je Mađarskom nacionalnom vijeću 22. rujna 2006. godine istekao mandat, te da je od tog datuma ono nelegalno i da za »nezakonitu aktivnosti« tog vijeća i njegova predsjednika treba naći hitno rješenje, koje oni vide u raspuštanju ovog tijela i izboru novog. Dodaje se kako »Skupština Srbije kontinuirano krši zakon time što je propustila zakonski riješiti pitanje manjina, odnosno zbog toga što nije donijela zakon o nacionalnim vijećima«. Ove nevladine udruge smatraju kako odgovornost za takvo stanje snose i dvojica dužnosnika iz redova mađarske zajednice – predsjednik Mađarskog nacionalnog vijeća László Józsa i Tamás Korhecz.
Tvrdnje pet nevladinih udruga opovrgnuo je László Józsa, koji je za Hrvatsku riječ izjavio kako je Republički savjet za nacionalne manjine još prije istjecanja mandata Mađarskog nacionalnog vijeća usvojio stajalište po kojem mandati ranije izabranih tijela traju do izbora novih sastava vijeća.
»Jedna nacionalna zajednica može imati samo jedno nacionalno vijeće, pa bi osnivanje nekakvog privremenog nacionalnog vijeća bilo protuzakonito«, rekao je László Józsa. »Nažalost, ova se država ne može pohvaliti da ima zakonito stanje u području funkcioniranja nacionalnih vijeća, ali se ona ne mogu samoraspuštati, jer su odgovorna za funkcioniranje institucija čiji su osnivači. Poznato je kako su nacionalna vijeća prešla u viši rang odgovornosti, jer vrše i osnivačka prava manjinskih institucija, tako da nikakve zakonske mogućnosti za samoraspuštanje nema. Ni meni se ne sviđa ovo stanje u kojem se trenutačno nalazimo, ali je činjenica da je Republički savjet za nacionalne manjine još prije dvije godine usvojio stajalište po kojem mandati ranije izabranih tijela traju do izbora novih sastava vijeća. Iako je prvi četverogodišnji mandat većine manjinskih vijeća istjekao, mi trenutačno nemamo propis koji utvrđuje način izbora novih nacionalnih vijeća. Imamo obećanje novog ministra za ljudska i manjinska prava Svetozara Čiplića da će novi zakon biti donesen do konca ove godine. Živi bili, pa vidjeli«.
Zahtjev za samoraspuštanje Mađarskog nacionalnog vijeća podnijele su nevladine organizacije: Argus, Društvo za zaštitu mađarske kulture, Novosadska udruga za pomoć učenicima, Novosadski mađarski čitateljski klub i Udruga prosvjetnih djelatnika Mađara u Vojvodini.
U Zakonu o ostvarivanju prava i sloboda nacionalnih manjina predviđeno je da mandati članova manjinskih nacionalnih vijeća traju četiri godine.
Z. P.
U Novom Sadu napadnut visoki pokrajinski dužnosnik Dragoslav Petrović
Ozljede teške, napadač nepoznat
Napad osudila većina političkih stranaka, policija istražuje
U noći između subote i nedjelje, 30. i 31. rujna, u Novom Sadu je napadnut pokrajinski tajnik za znanost i tehnološki razvoj i dužnosnik Demokratske stranke Dragoslav Petrović. Nepoznata osoba Petroviću je nanijela teške tjelesne ozljede metalnom šipkom, pri čemu mu je slomljena leđna lopatica.
U izjavi za medije Dragoslav Petrović je rekao kako ne zna što bi mogao biti motiv napada. Novosadski Dnevnik donosi kako je Petrović te noći večerao s prijateljima u restoranu na novosadskom Ribarskom otoku, poslije čega se s društvom uputio prema svom automobilu.
»Tada je nepoznati čovjek iskočio iz mraka, iz grma, i metalnom me šipkom udario po leđima«, izjavio je Petrović. On je dodao kako nikada prije nije dobivao prijetnje. Na pitanje sumnja li da politika koju zastupa može biti motiv napada, Petrović je odgovorio kako to ne može tvrditi, dodavši: »Neka policija radi svoj posao«.
Napad na visokog dužnosnika pokrajinske administracije osudila je većina političkih stranaka u Srbiji, kao i vodeći vojvođanski funkcionari – predsjednik Skupštine Vojvodine Sándor Egeresi i pokrajinski premijer Bojan Pajtić.
Ime Dragoslava Petrovića posljednjih se dana najčešće spominjalo u kontekstu izrade nacrta prijedloga novog statuta AP Vojvodine, kojeg je napravila Demokratska stranka. Tim se prijedlogom učvršćuje autonomija Vojvodine, u okvirima Ustava Republike Srbije.
Z. P.