05.09.2008
Bez dinara plovidbe nema
Bez dinara plovidbe nema
U Subotici je svečano obilježen 1. rujna, Dan grada. Svečano, ali i veselo proslavljen, kako to i priliči. Gradonačelnik Saša Vučinić pozvao je na zajedništvo u gradu, a istaknuo je kako Subotičani mogu biti ponosni što su uz sve političke i ekonomske potrese, kojih nije manjkalo u dugom nizu proteklih godina, uspjeli sačuvati tradicionalno dobre međuetničke odnose. Svečano i veselo bilo je i u Baču, gdje je prošlog petka održana manifestacija »Susret Šokadije«, po broju sudionika najveća lokalna manifestacija u okviru projekta »Tragovi Šokaca od Gradovrha do Bača 1688.-2008.«. A bilo je baš kao u pjesmi »Šokadija«, koju je napisala Božana Vidaković: »Tu si svoja na svojemu / Tu postojiš i tu traješ / Fala milom, dragom Bogu / Tu slobodno pivat mogu«. No, vrijeme proslava očas prođe, nakon čega nas uvijek dočeka promjenljiva svakidašnjica sa svojim lijepim i često manje lijepim licem.
Oglasilo se i prvo školsko zvono. Za skoro milijun đaka u Srbiji u ponedjeljak je počela nova školska godina. U školske je klupe sa starijim učenicima po prvi put sjelo oko 79.000 prvaša. Prvašići su ove godine brojniji za 2400 djevojčica i dječaka u odnosu na prošlu generaciju. Činjenica je kako je povećan broj djece koja se upisuju u prve razrede. Djeca koja su u školama po prvi put sjela u klupe su iz generacije rođene 2001. godine, dakle generacije rođene poslije petolistopadskih promjena, kada se korak po korak počeo ostvarivati gospodarski napredak u ozračju demokratskih političkih promjena. Interesantan podatak za sociologe.
Prvašići su ovime stupili u jedan za njih novi svijet, oni stariji đaci naći će se u školi sa starom klapom, a roditelji su na početku »školskih radosti« morali i morat će iz svojih lisnica izdvojiti prilična sredstva. Od kupovine udžbenika i školskog pribora, pa do tenisica i traperica i već nezaobilaznih mobitela, od kojih onaj najsuvremeniji već za nekoliko mjeseci to neće biti. Kako kaže stara poslovica – živjeti se ne mora, ali ploviti se mora. A da bi se sigurnije i lakše plovilo mora se imati dinara.
Čini se kako je dinar jak i konvertibilan, ali svi oni koji su ovog ljeta boravili negdje u inozemstvu, znaju da se gotovo niti u jednoj poslovnoj banci u svijetu dinar danas ne može prodati za stranu valutu. Pitanje je kada će se dinar, poput ostalih valuta, pojaviti na tečajnim listama banaka širom svijeta. Ekonomski stručnjaci podsjećaju kako je dinar konvertibilan u tekućim transakcijama, a s dalekovidnice našeg tjednika podsjećamo da je suština tržišne vrijednosti mogućnost razmjene jedne robe za drugu. Ploviti se mora, a bolje će se ploviti kada dinar bude razmjenjiv za druge valute, znači kada dobije punu konvertibilnost. Ploviti se mora i do tada, bez obzira, što, primjerice, međunarodni krediti od 420 milijuna eura »čekaju« na ratifikaciju zbog blokiranog parlamenta.
Z. S.