13.02.2015
U kasi Vijeća 20,5 milijuna
Vijećnici Hrvatskog nacionalnog vijeća na posljednjoj, četvrtoj po redu, sjednici usvojili su 22 odluke od kojih se 14 odnosilo na imenovanje članova odbora i povjerenstava, usvojeni su proračuni HNV-a i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, kao i program rada ove ustanove, dan je prijedlog za raspodjelu sredstava po raspisanom pokrajinskom natječaju za sufinanciranje programa udruga, te povećane naknade za rad u tijelima HNV-a.
Sjednici je prisustvovalo 27 vijećnika (od ukupno 29), a unatoč tomu što je vrijeme u raspravi i trajanje replika ograničeno na tri minute, sjednica je trajala više od tri i pol sata, te na trenutke prelazila u svađu između predsjednika HNV-a i oporbe.
Za 57 projekata tražili 13,5 milijuna
U raspravi o imenovanju članova odbora i povjerenstava po prijedlozima Izvršnog odbora HNV-a, vijećnik Ivan Karačić je zamjerio što u materijalima nije naveden životopis predloženih kandidata niti njihovo zanimanje, a vijećnik Tomislav Stantić je izrazio žaljenje što nije proveden prethodni dogovor prema kojemu bi i oporba dala svoje prijedloge ocijenivši da to pokazuje da se »ne želi suradnja s osam vijećnika s ove strane«. Vijećnica Josipa Ivanković je kazala da je u uvodnoj riječi trebalo iznijeti što je plan rada svakog odbora, jer u »prethodnom mandatu ti odbori su bili samo zato da postoje«. Ona je istaknula da bi HNV trebao tražiti kvartalna ili polugodišnja izvješća o radu odbora, identifikaciji problema i njihovim rješenjima ili napretku, te ukazala da u materijalima nisu iskazane ni neophodne financijske potrebe za rad odbora.
Na sjednici je usvojen i prijedlog za raspodjelu sredstava po pokrajinskom natječaju za sufinanciranje projekata hrvatskih udruga koje su na raspolaganju imale ukupno dva milijuna dinara. Na natječaju je sudjelovalo 25 hrvatskih udruga s 57 projekata za koje je traženo više od 13,5 milijuna dinara.
Za programe Zavoda 9 milijuna
Vijećnici su usvojili program rada i financijski plan za 2015. godinu Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata. Zavod planira ostvariti 10 milijuna dinara od dotacija AP Vojvodine, iz vlastitih prihoda dva milijuna dinara, te će s prenesenim sredstvima na raspolaganju ove godine imati oko 14 milijuna dinara. U strukturi rashoda na plaće, materijalne troškove, tekuće popravke, održavanje, itd, planirano je oko pet milijuna dinara, a za realizaciju programskih aktivnosti blizu devet milijuna dinara. Prema riječima direktora Zavoda Tomislava Žigmanova ovakvom raspodjelom »visoko se uklapamo u ono što je izravni naputak iz Pokrajine da institucionalni troškovi ne smiju prelaziti polovicu programskih troškova, što znači da je to kod nas gotovo dvije trećine«. Najveći iznos od 2,58 milijuna dinara planiran je u stavci »program za suradnju« koji se odnosi na zajedničke programe s partnerskim institucijama iz Hrvatske i Mađarske, poput nakladničkih projekata, potpore u održavanju manifestacija koje su od značaja za širu zajednicu, itd. Za stavku »prezentacija hrvatske kulture« planirano je 2,48 milijuna dinara, a riječ je o aktivnostima koje su u funkciji veće vidljivosti hrvatske kulture što na domaćem terenu, što u Mađarskoj i Hrvatskoj. Za razvojno-istraživački program predviđeno je 2,2 milijuna dinara, za arhivsko-bibliografski program 730 tisuća dinara, za promocije aktivnosti Zavoda nešto više od pola milijuna dinara, itd.
Umjesto radija multimedijalni server
Kada je riječ o proračunu HNV-a planirani su prihodi od 20.559.173 dinara, od čega su u najvećem dijelu sredstva planirana iz lokalnih, pokrajinskih i republičkih proračuna, a dva milijuna dinara planira se prihodovati po natječajima na koje će HNV aplicirati. »Na troškove funkcioniranja HNV-a, dakle, ureda, plaće uposlenika, i ostalo, odlazi ukupno 5.745.000 dinara što je oko 20 posto ukupnog proračuna i što je znatno manje nego što za iste namjene izdvajaju druga nacionalna vijeća«, kazao je predsjednik Izvršnog odbora HNV-a Darko Sarić Lukendić.
Za obrazovanje planirano je 5.666.000 dinara proračunskih sredstava i oko 1.435.000 iz sredstava po natječajima, što je novac koji se očekuje s razine Republike Hrvatske za potrebe sufinanciranja tiskanja udžbenika na hrvatskom jeziku. Za informiranje planira se potrošiti 1,25 milijuna dinara, u najvećoj mjeri za sufinanciranje medijskih projekata, poput radijskih emisija na Radio Baču i Radio Somboru, za sufinanciranje Miroljuba i Glasnika Pučke kasine, a dio novca, 582 tisuće, planiran je za aktivnosti na multimedijalnom serveru hrvatske nacionalne zajednice. »To je značajno zato što nas očekuje privatizacija lokalnih medija ove godine, i moguće je da će jedini način opstojnosti radijskih sadržaja u hrvatskoj zajednici biti taj da se medijski sadržaji toga tipa plasiraju preko multimedijalnog servera, budući da hrvatska zajednica nema dodijeljenu niti radijsku niti televizijsku frekvenciju«, kazao je Darko Sarić Lukendić u izjavi za Hrvatsku riječ nakon sjednice.
Za 45 udruga oko 10 posto od proračuna
Na području kulture za dotacije rada kulturnih udruga, kao i prethodnih godina, planirano je dva milijuna dinara, a na poziciji »manifestacije i događaji u organizaciji HNV« planirano je još 1,2 milijuna za financiranje manifestacija Srijemci Srijemu i Šokci i baština. Vijećnik Mata Matarić je kazao da bi trebalo pravilnije podijeliti sredstva planirana za dotacije rada udruga, te iznio kako su 27 udruga iz Subotice dobile sredstva od 1,2 milijuna a sve ostale 800 tisuća dinara. On je također ocijenio da je »nelogično i nepošteno« što se od ukupnog proračuna HNV-a niti deset posto ne izdvaja za 45 kulturnih udruga.
Za područje službene uporabe jezika i pisma planirano je 306.000 dinara, a kako je predsjednik ovog odbora Željko Pakledinac najavio, planiran je obilazak lokalnih mjesnih zajednica i ocjena primjene ovog manjinskog prava od strane institucija, te priprema informatora za pripadnike zajednice o pravima nacionalnih manjina u području službene uporabe jezika i pisma.
Oštre kritike oporba je iznijela na prijedlog kojim su povećane naknade za rad u tijelima HNV-a, prema kojem će, umjesto dosadašnjih 10.000 dinara, predsjednik Vijeća, predsjednik i dopredsjednik Izvršnog odbora imati mjesečnu naknadu od po 20.000 dinara, a tajnik Vijeća 12.000 dinara. Pozicija je svoj prijedlog branila riječima da su u drugim nacionalnim vijećima predsjednici zaposlene osobe s neuporedivo većim plaćama, a da je ovdje riječ o naknadama za troškove, dok je oporba tvrdila da naknadu ne treba povećavati upravo zato što predsjednik nije zaposlen i ne provodi puno radno vrijeme u Vijeću, kao i da je povećanje neprimjereno s obzirom na mjere štednje u državi i smanjivanje mirovina i plaća u javnom sektoru.