Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

O slušanosti emisije na hrvatskom jeziku »Zvuci bačke ravnice« 
Emisija dobra, treba je sačuvati
Luka Iličić: »Emisiju ‘Zvuci bačke ravnice’ slušam od kada je pokrenuta prije nešto više od tri godine. Ovu emisiju slušaju i mnogi moji poznanici. Čujnost emisije je dobra ovdje u Vajskoj. Sadržaj emisije je kvalitetan, osim vijesti i dobre tamburaške glazbe emisija sadrži raznolike interesantne teme od povijesti, pa do književnosti. Važno je što postoji emisija na našem materinjem jeziku. Čuo sam kako ima problema s financiranjem emisije, ali se nadam da će se taj problem riješiti, jer ova emisija puno znači Hrvatima koji žive na ovdašnjim područjima.«
 
Josip Dumendžić Meštar: »Redovito slušam ovu emisiju koja nas dobro informira o događanjima u našoj hrvatskoj zajednici, a teme iz povijesti i književnosti imaju edukativni karakter. Lijepo je što možemo slušati emisiju na hrvatskom jeziku. Zadovoljan sam koncepcijom emisije, a volio bih da se u emisiji više predstavlja rad ovdašnjih Šokaca u raznim područjima.«
 
Marica Ljajić: »Slušam svaku emisiju, a voljela bih da ona traje dulje, jer je jednosatni program kratak. Emisija sadrži puno aktualnih vijesti, volim slušati intervjue, kao i dobru tamburašku glazbu, a povijesna rubrika i književni kutak omogućuju nam nova saznanja iz tih područja. Važno je da ova emisija koja se emitira na hrvatskom jeziku opstane i da se proširi.«
Franjo Čekalj: »Emisiju slušam rado i znam da je slušana u Vajskoj. Sadržaj programa je dobar i raznolik, kvalitetno nas informira o događanjima u našoj hrvatskoj zajednici. Dobro je što program sadrži raznolike teme, od politike, pa do književnosti. Emisiju treba održati i što prije riješiti problem financiranja.«
 
Dragan Muharem: »Emisiju slušam kad imam prilike za to, studiram u Đakovu, a preko ljeta sam ovdje, u Vajskoj. Možda ću u budućnosti i ostvariti suradnju u emisiji. Sadržaj je kvalitetan i dobro je što ima mnogo priloga iz povijesti i književnosti. Važno je što se na ovim područjima može čuti emisija na hrvatskom jeziku. Bilo bi dobro kada bi joj se povećala satnica.«
 
Željko Hiršman: »Emisiju slušam svakog četvrtka i drago mi je što mogu slušati program na materinjem jeziku. Zadovoljan sam sadržajem, ali bi trebalo još više priloga o mladima, općenito o problemima s kojima se susreću mladi, počevši od problema zapošljavanja, pa do tema o mogućnostima zabave. U emisiji bi u što većoj mjeri trebali gostovati  mladi. Čujem kako je financiranje emisije veliki problem, ali se nadam da će se to riješiti. Emisija je veoma slušana u Vajskoj, mogu se čuti razne teme, kao i dobra tamburaška glazba.«   
Z. Sarić
 
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu najavio promjene Zakona o lokalnoj samoupravi
Privatizacija lokalnih medija bit će nastavljena
 
O tome kako će izgledati nove odredbe zakona, izravno će ovisiti i sudbina hrvatskog programa na Radio Subotici
Ministar za državnu upravu i lokalnu samo-upravu Milan Marković najavio je da će se proces privatizacije medija koji izvještavaju na jezicima nacionalnih »otkočiti«. U tom smislu uskoro će se promijeniti odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima je prošle godine za-ustavljena privatizacija lokalnih medija. O ovim novim zakonskim rješenjima, izravno će ovisiti sudbina programa na manjinskim jezicima na lokalnim radijskim i TV postajama, među kojima i hrvatskog programa na Radio Subotici.
»Kod medija koji izvještavaju na jezicima nacionalnih manjina morala se zaustaviti privatizacija, jer je došlo do smanjenja obujma manjinskih prava, protivno Ustavu«, izjavio je za Danas Milan Marković. »Problem je uočen još prije godinu dana, ali nitko nije imao namjeru rješavati ga. Mi smo u suradnji s Izvršnim vijećem Vojvodine dali kakvo-takvo rješenje kako bismo to zaustavili, sačuvali ono što je ustavna norma.
Marković je dodao kako se s ministrom kulture Nebojšom Bradićem dogovorio da se nađe rješenje kojim će se istovremeno zaštititi obujam manjinskih prava i »otkočiti« proces privatizacije medija. Namjera je, kako je naveo, da se privatizacija završi, ali da broj sati izvještavanja na manjinskim jezicima ostane zakonska obveza. Sada, upozorio je ministar, postoji mogućnost da novi vlasnik odluči kroz pet godina kako mediji neće izvještavati na manjinskim jezicima.
»To bi vjerojatno konačni ishod dobilo na nekom međunarodnom sudu i Srbija bi takav spor izgubila«, rekao je Marković. On je naveo kako je njegova zadaća bila spriječiti da se to dogodi i izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi u tom dijelu može se očekivati čim »ljudi, koji su doista stručni u tom području, daju odgovor na najvažnije pitanje: kako sačuvati razinu dostignutih manjinskih prava i nastaviti proces privatizacije«.
Z. P.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika