22.08.2008
Salaš kulture
Aleksandrovački salaši 104. Sjene drača šaraju ledinu. Sunce se zapadu priklanja. Toplina se avlijom salaša razlila. Kuhani kukuruz u katlanki mirise širi. Srijeda je i ovdje, 13. kolovoza, na početku grada Subotice. Slikari XII. saziva međunarodne likovne kolonije rasuti u hladu bagremova rade – stvaraju. Čuje se glazba – Mozartov duet. Sviraju sestra i brat Kristina i Franjo Vojnić Hajduk, violu i violinu. Ona je studij završila u Italiji, a on će joj se pridružiti na poslijediplomskom studiju poslije završetka akademije u Segedinu. Počinje otvorenje kolonije. Govori Bernardica Ivanković, voditeljica programa otvorenja: Bunarićka kolonija se održava u sklopu Dužijance 2008. koja sadrži 28 manifestacija. Sjeme Dužijance, koje je davne 1911. godine posijao župnik Blaško Rajić, u dobru je brazdu posijano i ta zahvala za kruh koja se i danas održava svjedoči o duhovnom i kulturnom bogatstvu nas Hrvata Bunjevaca.
UMJETNICI NA SALAŠU: Voditelj Likovnog odjela HKC »Bunjevačko kolo« Josip Horvat naglasio je kako se na ovom salašu kulture, koji nesebično hrani duhovnu kreativnost umjetnika, ove godine nalaze umjetnici iz: Rusije, Austrije Mađarske, Hrvatske, Distrikta Brčkog, Bosne i Hercegovine, Slovenije, te gosti iz Beograda, Kovačice, Sombora i Crvenke, a sudjeluju slikari iz Subotice kao i članovi HKC »Bunjevačko kolo«. Naglasio je kako je kapija širom otvorena svim poklonicima slikarstva koji su se na otvorenju skupili u ne malom broju, a umjetnicima je poželio ugodan boravak, inspiraciju da vide i dožive pozitivno ozračje i o tome svjedoče. Pozdravio je i goste: gradonačelnika Subotice Sašu Vučinića, dogradonačelnika Peru Horvackog, predstavnike Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici i predsjednika HKC »Bunjevačko kolo« Ivana Stipića. Nevena Mlinko je izražajno recitirala pjesmu Cecilije Miler »Slikarski san«, a Marija Jaramazović i Filip Čeliković otpjevali su baladu »Ljubav je vječna« koju su sami skladali. Gradonačelnik Subotice Saša Vučinić je kazao kako je privilegij biti sudionikom Dužijance koja je duhovna trpeza Subotice, a slikarima koji nas dvanaest godina svojim djelima oplemenjuju na ovome salašu, poželio je nadahnuće, mirne ruke i uspjeh i time otvorio koloniju.
Slikari, njih pedeset i troje, radili su četiri dana, na salašu u već poznatome ambijentu, a jedan su dan proveli na Paliću u vrtu restorana »Vila Viktorija«, koji već nekoliko godina ugošćuje sudionike bunarićke kolonije.
Posljednji dan, pred zatvaranje, u subotnje predvečerje 15. kolovoza priređena je izložba. Mnogi su ljubitelji umjetnosti, sponzori, donatori došli pogledati što su slikari radili za vrijeme trajanja kolonije. Izloženo je osamdesetak radova nastalih za vrijeme trajanja kolonije, a rađeni su raznim tehnikama: akrilu, ulju, pastelu, akvarelu, grafitnoj olovci. Osim motiva koji su prepoznatljivi za ovu koloniju – pejzaži salaša – ostati će mnoga platna na kojima su slikari eksperimentirali.
KRAJ BEZ KRAJA: Na kraju, na oproštaju, za koji sudionici kažu kako nije oproštaj jer su događanja, impresije, poznanstva toliko duboki da je ovaj događaj nezaboravan, nastupio je komorni zbor Collegium Musicum Catholicum pod ravnanjem Miroslava Stantića, skladbama koje je napisao Jakov Kopilović a uglazbio Milan Asić: »Naša domovina« i »Subotica mila«. Josip Horvat je zahvalio umjetnicima na novim poznanstvima, na novim prijateljstvima, na novom umjetničkom bogatstvu koje su ostavili Gradu i hrvatskoj zajednici. Okupljenima su se obratili slikari Izidor Jalovec iz Slovenije i Franjo Takač iz Mađarske (kojemu je direktor NIU »Hrvatska riječ« Ivan Karan darivao monografiju »Dužijanca«, objavljenu u nakladi ove ustanove a u kojoj se nalazi slika Takačova) i izrazili su veliko zadovoljstvo što su sudjelovali u radu ove kolonije. Na kraju je dr. Josip Ivanović, obraćajući se umjetnicima, kazao kako su oni misionari lijepoga, da je na njima poticati, ukazati, pokazati, pozvati na lijepo, pobuđivati nadu u bolje sutra, vjeru u budućnost, jer umjetnici su nositelji ljepote, ljubavi i dobrote. Istaknuo je kako je vidljiv ogroman napredak po broju sudionika i broju zemalja iz kojih potječu i da je kolonija na Bunariću postala značajna subotička manifestacija. Još dugo poslije ovih riječi posjetitelji su razgledali izložene radove.