15.08.2008
Alkoholizam (I. dio)
U sljedećih nekoliko nastavaka pozabavit ćemo se raznim bolestima ovisnosti, koje postaju sve masovnije i sve raznovrsnije. Najpoznatije bolesti ovisnosti, a samim tim i one koje su najviše zastupljene u populaciji, svakako su alkoholizam, narkomanija, pušenje, zlouporaba lijekova, te raznorodne bolesti ovisnosti o kavi, računalu, televiziji i druge.
OVISNOST
Kako bismo što lakše mogli pratiti i razumjeti kompleksnost termina bolesti ovisnosti, neophodno je razjasniti nekoliko činjenica. Ovisnost može biti psihička, fizička, ili kombinacija ovih dviju.
Definicija fizičke ovisnosti glasi da je ona stanje organizma koje nastaje zbog uzimanja tvari koje uzrokuju ovisnost, kad za održavanje homeostaze (skladnosti) organizmu više nisu dovoljni unošenje hrane, redovita fizička aktivnost i san (tj. osnovne ljudske potrebe), nego postoji fizička potreba organizma za određenim stimulansom na koji se organizam privikao. Takvo stanje se očituje raznolikim simptomima, ovisno o tvari o kojoj je čovjek ovisan. Organizam fizički ovisnog čovjeka može postići homeostazu samo ako je stimulativna tvar prisutna u organizmu.
Psihička ovisnost je bliska fizičkoj po manifestacijama (nešto čovjeku nedostaje), no uzrok nije (ili ne mora biti) stvaran, dakle ne mora se raditi o opojnim tvarima. Takve su na primjer ovisnosti o televiziji, internetu, mobilnom telefonu, kompjutorskim igricama, poslu, nekom drugom čovjeku, o bilo čemu. Uskraćivanje stimulansa dovodi do kriza sličnih kao i kod fizičke ovisnosti. Čest je slučaj osoba koje su ovisne fizički da postanu ovisne i psihički i obratno.
Kako mnogi svoju ovisnost o nekim stvarima doživljavaju »samo« kao potrebu za njima, tako drugi svoje potrebe nekad ne-opravdano svrstavaju u ovisnost. Dakle, OVISNOST je bolest, a POTREBA normalno fiziološko stanje organizma te i o tome treba voditi računa.
Potrebe proizlaze iz poriva za podmirivanjem nekog stvarnog ili umišljenog manjka, te definiraju čovjeka kao prirodno, društveno i ljudsko biće. Postoji nekoliko načina podjela potreba i to prema: njihovoj važnosti za opstanak ljudskog bića (egzistencijalne ili fiziološke, društvene i luksuzne), prema opsegu njihova zadovoljavanja (individualne i kolektivne), prema vrsti proizvoda i usluga potrebnih za njihovo zadovoljavanje (materijalne i nematerijalne) itd.
I kada sve ovo sumiramo vidimo kako je normalno da čovjek ima mnogo i raznih potreba i da za svakog treba postojati jasna granica između potrebe i ovisnosti.
ALKOHOLIZAM
Kao jedna od najrasprostranjenijih bolesti ovisnosti, alkoholizam uzima maha među sve mlađom populacijom, među muškarcima kao i među ženama. Nema jednog simptoma koji bi definirao alkoholizam, ali iskreni odgovori na sljedeća pitanja pomoći će vam da odlučite jeste li i sami ugroženi.
- Je li vam ikad koji prijatelj ili rođak dao naslutiti da previše pijete?
- Je li vam teško prestati piti nakon što ste popili piće ili dva?
- Jeste li ikada bili nesposobni sjetiti se što ste radili tijekom epizode opijanja?
- Osjećate li se nekada loše u svezi s tim koliko pijete?
- Upuštate li se u svađe i tjelesne obračune kad pijete?
- Jeste li ikada uhićeni ili hospitalizirani zbog pića?
- Jeste li ikada razmišljali o tome da potražite pomoć kako biste kontrolirali uživanje alkohola ili prestati piti?
Ako ste na jedan ili više pitanja odgovorili pozitivno, možda imate ozbiljan problem sa alkoholom. Stoga za vaše vlastito dobro vrijeme je da o tom problemu porazgovarate s liječnikom ili sebi bliskom osobom i ozbiljno shvatite ponor u koji upadate. Alkoholizam nije slabost volje, stvar karaktera ili tipa ličnosti, nego bolest o čijem ćemo nastanku i posljedicama pisati u idućem broju.
ZANIMLJIVOSTI
Alkohol u postocima:
- Pivo koje se fermentira iz zrnja sadrži od tri do šest posto alkohola,
- Vino koje se proizvodi fermentiranjem voća najčešće sadrži 2 do 4 posto alkohola. Jača vina sadrže dodani alkohol, od 8 do 20 posto
- Žestoka pića napravljena destiliranjem alkohola sadrže 40 do 50 posto alkohola.
Pijenje različito djeluje na različite ljude, a jednaka količina alkohola može na različite načine djelovati na istu osobu u različitim okolnostima.
Količina: Više alkohola, logično, ima jači učinak. Pivo, vino ili konjak imaju jednako djelovanje, važna je količina.
Tjelesna težina: Teži ljudi manje su pogođeni istom količinom alkohola.
Spol: Žene imaju više masnoće i manje vode u tijelu nego muškarci, zato će žena imati višu razinu alkohola u krvi nego muškarac iste težine koji je popio istu količinu pića. Žene imaju manje enzima alkoholne dihidrogenaze koji prerađuje alkohol u želucu, zato se kod njih više alkohola apsorbira izravno u krvotok.
Očekivanja ili stavovi: Osjećaj koji osoba očekuje da će se javiti zbog pijenja alkohola, vjerojatno će alkohol doista proizvesti. Vjerojatnije je kako će se onaj tko očekuje da će se napiti ponašati ili osjećati pijano. U jednom istraživanju skupini redovnih potrošača dano je bezalkoholno piće za koje je rečeno kako sadrži alkohol - veći dio ispitanika tvrdio je da se napio. g