15.08.2008
Nadnevci
O pravilnoj uporabi brojeva mogli ste već čitati u jednom od prošlih brojeva »Hrvatske riječi«. U današnjem ćemo jezičnom savjetu govoriti o uporabi nadnevaka. U Anićevu »Velikomu rječniku hrvatskoga jezika« za riječ nadnevak stoji: nadnevak m.r., (G jd. –evaka, N mn. –evci) oznaka dana u mjesecu, mjeseca u godini i godine, datum.
Mnogi će na upit:
- Koji je danas nadnevak?
Odgovoriti:
- Danas je petnaesti kolovoz 2008. godine, a toga dana je u Hrvatskoj neradan dan jer je blagdan Velike Gospe.
Blagdan jest, a i neradan je dan, no pravilno je reći kako je petnaesti kolovoza. Naime, redni broj kojim označujemo dan treba stajati u nominativu muškoga roda (čak i kada je mjesec veljača koja je ženskoga roda), a naziv za mjesec u genitivu. Stoga za spomenutu veljaču valja reći :
- Ana će ići na skijanje desetoga veljače, a ne: desete veljače.
Zašto je tomu tako? Odgovor je jednostavan. Nadnevak je obavijesni iskaz, a kao takav mora biti sažet. Zato ćemo umjesto dužeg oblika: petnaesti dan mjeseca kolovoza reći samo: petnaesti kolovoza, odnosno: deseti dan meseca veljače – deseti veljače.
Ranije spomenuti oblik desete veljače ipak ne treba potpuno izbaciti iz uporabe jer i on, u takvome obliku, ima svoje mjesto u pravilnoj jezičnoj uporabi. Ukoliko kažemo da će ovo biti deseta veljača kako odlazimo na skijanje upravo u tome mjesecu, rekli smo da se nešto događa, zbiva ili ponavlja u nizu.
I još nešto za kraj. Ako brojeve pišemo brojkama, iza rednih brojeva, neovisno pišemo li ih rimskim ili arapskim brojkama, valja staviti točku. Tako spomenute nadnevke treba napisati ovako: 15. 8. 2008. ili 15. VIII. 2008., odnosno 10. 2. ili 10. II. Točkom iza rimskoga broja, kao i iza arapskoga, dajemo do znanja da je riječ o rednome, a ne glavnome broju!