Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Očuvat će se sakralni objekti

BAČ – Franjevački samostan u Baču i manastir Bođani uvršteni su među 26 projekata iz oblasti kulturne i prirodne baštine jugoistočne Europe, koje će financirati Vijeće Europe. Ovaj program Europske Unije poznat je kao Ljubljanski proces za jugoistočnu Europu, a zemlje sudionice ovog programa su: Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Makedonija, Rumunjska, Albanija i Srbija. Vijeće Europe će za ove projekte izdvojiti oko 50 milijuna eura. Kao što je poznato, u Baču je već započet projekt »Vjekovi Bača«, kojim se predviđaju radovi na građevinskoj obnovi dva sakralna objekta i restauracija fresaka i interijera što je bila dobra preporuka za europske donacije.
Vijeće Europe je potvrdilo vrijednost ovog projekta na čijem je čelu arhitektica Slavica Vujović, a kome značajnu pomoć pružaju Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, Vlada Srbije i APV. Ova vijest obradovala je stručnjake koji rade na projektu, svećenstvo i stanovništvo Općine, jer je vrijeme već načelo dragocjene barokne freske u manastiru, a ruinira se sve više i franjevački samostan u Baču. 
Franjevački samostan nalazi se nedaleko od bačke tvrđave, a temelje su mu postavili pripadnici viteško-monaškog reda templara, koji su se borili u križarskim ratovima u XII. stoljeću (1169. godine). Kada je ukinut ovaj red samostan preuzimaju franjevci (1300. godine). Jedini dokaz da su ovdje boravili templari su zvonik i apsida, a samostan je izgrađen u kasnoromaničkom i ranogotičkom stilu.
U ratovima koji su vođeni do konca XVII. stoljeća na ovim prostorima, samostan je više puta rušen, paljen i obnavljan, pa otuda i arhitektonsko šarenilo samostanskih zgrada. Najstariji i najzanimljiviji dijelovi su prostrana romanska apsida-svetište i ostaci gotskih fresaka iz XV. stoljeća, kao i masivni samostanski zvonik na osnovama iz XII.stoljeća. Za vrijeme križarskih ratova u okviru današnjeg franjevačkog samostana bila je ustanovljena bolnica za koju se pretpostavlja da je bila prva u ovom dijelu Europe.
Po sačuvanim starim zapisima, manastir Bođane izgradio je izvjesni trgovac Bogdan koji je izliječio oči na obližnjem izvoru, pa je iz zahvalnosti sagradio pravoslavnu bogomolju na mjestu iscjeljenja 1478. godine. I ovaj samostan razorili su Turci, ali su ga kaluđeri ponovno sagradili. Sadašnja crkva je četvrto zdanje na istom mjestu. Veliki konak i crkva sagrađeni su u baroknom stilu, a živopis je slikao poznati zoograf toga doba Kristofor Žefarović. U samostanu se čuvaju i brojni predmeti doneseni iz manastira Manasije.
Odluka Vijeća Europe stigla je u pravo vrijeme i time će se ova  dva bisera sakralne kulture zaštititi od daljnjeg propadanja. Ovo će poticajno djelovati i na razvoj turizma u gradu po kome je cijela Bačka dobila ime.
Zvonimir Pelajić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika