15.08.2008
Kolektivni ugovor stavit ću izvan snage!
Na sajtu hrvatskog programa Radio Subotice u prošlu je srijedu, 6. kolovoza, objavljen tekst koji je izazvao prilično pozornosti u gradu, ali i brojne podsmjehe osobito iz novinarske struke. Tekst koji je objavljen pod naslovom »Sutra primopredaja dužnosti ravnatelja NIU ‘Hrvatska riječ’« prenosimo u cijelosti.
U nazočnosti posebno formiranog Povjerenstva sutra će se obaviti primopredaja dužnosti ravnatelja Novinsko izdavačke ustanove »Hrvatska riječ«, kada će na čelo ove kuće, umjesto dosadašnje vršiteljice dužnosti ravnatelja Jasminke Dulić, doći Ivan Karan. Nakon preuzimanja dužnosti, on će, kako je istaknuo, tek poslije uvida u stanje u »Hrvatskoj riječi«, početi provoditi svoj program.
»Na temelju te analize donijet ću i jednu sintezu koju ću ponuditi Upravnom odboru kako bi vidio hoće li se to razlikovati od onog što sam napisao u svom programu koji sam ponudio Upravnom odboru kada sam konkurirao za ravnatelja. Moram kazati da sam u vrlo maloj mjeri bio upoznat s radom ove institucije kada sam pisao taj program, tako da će nekih promjena sigurno biti«, kaže Ivan Karan.
Dosadašnja v.d. ravnateljica i aktualna glavna i odgovorna urednica Jasminka Dulić je rekla da primopredaja dužnosti, uz nazočnost povjerenstva, nije ništa neuobičajeno:
»Kada sam i ja primala dužnost v. d. ravnatelja, po istoj proceduri je formirano jedno povjerenstvo koje treba utvrditi činjenično stanje«.
Izbor direktora pratilo je negodovanje struke da se na ovu dužnost imenuje osoba bez radnog iskustva u medijima. Tim povodom Ivan Karan ocjenjuje da su zaposleni i neki članovi Hrvatskog nacionalnog vijeća bili manipulirani pisanjem pojedinih medija, koji su objavili samo dio njegove biografije.
»U hrvatskim medijima mi je predbacivano što sam bio uposlen u stožerima Teritorijalne obrane. Jesam radio taj posao do travnja 1991. godine, kada je stožer ukinut, a ja sam vođen na popisu uposlenih, ali kao višak. Htjeli su me u očima pripadnika hrvatske manjinske zajednice diskvalificirati kao osobu koja je radila u Teritorijalnoj obrani dok je Srbija napadala Hrvatsku, a Teritorijalna obrana tada nije ni postojala. Također, spočitava mi se da nemam medijskog iskustva, ali ne znam što oni pod tim podrazumijevaju. Nisam radio ni u jednoj novinskoj instituciji, ali to se i ne traži za ravnatelja. Ja se nisam prijavio na natječaj za urednika, ja taj posao ne umijem raditi«, ističe Karan.
Jasminka Dulić očekuje da će novi ravnatelj uvažiti sve standarde i specifičnosti novinarske profesije, kao i potrebe procesa rada koje ona podrazumijeva.
»Novinarstvo nije činovnička profesija, a novi ravnatelj, koji, istini za volju, nije radio u novinarstvu, možda još uvijek ne zna koje su to potrebe, no nadamo se da će to biti u redu.«
Karan izražava nadu da će vremenom razbiti predrasude o njemu, koje su posljedica pisanja u medijima, kao i da će stvoriti dobro radno ozračje.
»Prvo što ću uraditi jeste da njihov kolektivni ugovor koji je sklopljen za jedan dan, stavim izvan snage, jer nisu poštovani procedura i zakon. Dolaze na posao kada se naspavaju, a odu kada im dosadi? Pa ovo je ustanova za koju država izdvaja ne mala sredstva, i mora se poštovati radna disciplina. Radno vrijeme je 40 sati tjedno tijekom pet dana. Lako je glumiti slobodnog umjetnika, a živjeti na državnim jaslama. To više ne može«, poručuje Karan.
Jasminka Dulić ukazuje da radno vrijeme od 8 do 16 sati ne može biti primijenjeno na medije:
»To bi podrazumijevalo da svi događaji poslije 16 sati, ili subotom i nedjeljom, neće biti popraćeni. Očekujem da ćemo po ovom pitanju naći neko rješenje.«
Novi ravnatelj Novinsko izdavačke ustanove »Hrvatska riječ« je, uz brigu o zakonitosti u radu i poboljšavanje uvjeta rada uposlenih, najavio i da će ta medijska kuća ubuduće u većoj mjeri konkurirati s projektima kod raznih donatora sredstava.
H. R.