01.08.2008
Vijesti
Uništavanje ambrozije
Članica Gradskog vijeća zadužena za komunalije i zaštitu životnog okoliša mr. Suzana Dulić obavještava sugrađane da se nastavlja s aktivnostima na uništavanju ambrozije, izuzetno alergene korovske biljke, čija su polenova zrna uočena sredinom srpnja, a kritične koncentracije polena očekuju se u kolovozu pa do polovice rujna.
Košenje javnih zelenih površina u cilju uklanjanja ambrozije i ostalih korovskih biljaka obavlja se planski. Do sada su obavljena dva košenja, a sprovešće se još najmanje tri, do kraja vegetacijske sezone.
Mr. Suzana Dulić moli sugrađane da pomognu, kako bi ova akcija imala što bolje rezultate. Radi toga uspostavljena je telefonska linija putem koje građani mogu prijaviti javne površine na kojima su uočili ambroziju. Time će se upotpuniti mapa rasprostranjenosti ove agresivne biljne vrste, što će pomoći u efikasnijoj borbi protiv nje.
U 2007. godini, u odnosu na 2006., zabilježen je manji broj polenovih zrna ambrozije u zraku, što je posljedica efikasnijih mjera njenog suzbijanja. Usprkos tome, u 2008. godini povećana je tretirana površina sa 60 na 80 hektara.
Pojaseve oko magistralnih putova i željeznica održavat će nadležne službe. Preporučuje se građanima da održavaju privatne parcele.
Telefon na koji se građani mogu javiti je 024/ 626-927
Da podsjetimo: ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka visine od 1 do 2 metra, stabljika je tupo četverokutna, u gornjem dijelu razgranata. Korijen je vretenast, plitko usađen u zemlju. Listovi su dugi od 5 do 10 cm, jajolikog oblika, s gornje strane tamno zeleni, a s donje prekriveni dlačicama. Cvjetovi su u obliku grozdastih cvasti, žućkaste boje, na vrhovima stabla ili grane. Ambrozija je izuzetno otporna biljka, pogoduje joj suha klima, otvoren prostor, a najbolje uspijeva na zapuštenim poljoprivrednim zemljištima, uz putove, na nasipima, u naseljima, na kanalima, neobrađenim vrtovima. Polen ambrozije je jedan od najjačih poznatih alergena. Svaka biljka proizvede više milijuna polenovih zrna, a samo 20 do 30 zrna u m3 zraka dovoljni su za izazivanje alergijske reakcije.
Gradonačenik imenovao prvog pomoćnika
Gradonačelnik Subotice Saša Vučinić imenovao je svog prvog pomoćnika, od ukupno pet – na koliko ima pravo prema Zakonu o lokalnoj samoupravi. Diplomirani građevinski inženjer Jasmin Šečić imenovan je za pomoćnika za oblast infrastrukture. Šečić je radio u »Direkciji za izgradnju općine«.
Sándor Egeresi u Subotici
U utorak su u Subotici boravili predsjednik Skupštine Vojvodine Sándor Egeresi i predsjednik parlamenta njemačke regije Baden-Virtenberg Peter Schraub s višečlanim njemačkim izaslanstvom koje sudjeluje u Kampu tolerancije u Bačkoj Topoli. Izaslanstvo je pratio Atila Babi, predsjednik Općine Bačka Topola. U Gradskoj kući gosti su razgovarali s predsjednikom Skupštine Grada Jenőom Maglaijem i njegovim suradnicima.
Otvoreno sveučilište na aukciji
Subotičko Otvoreno sveučilište naći će se na javnoj aukciji Agencije za privatizaciju u Novom Sadu 12. rujna, objavljeno je na sajtu Agencije. Procijenjena vrijednost kapitala koji se privatizira, a to je 70 posto od ukupnog kapitala, iznosi oko 45 i pol milijuna dinara. Početna cijena je 9 milijuna, a minimum investicija je 4 i po milijuna dinara. Najvažniju imovinu Otvorenog sveučilišta, koji ima 23 zaposlenika, čini poslovni prostor od blizu 2.700 četvornih metara. Osnovna djelatnost je obrazovanje i izdavanje prostora u zakup, a u bilanci uspjeha za prošlu i pretprošlu godinu Otvoreno sveučilište je iskazalo pozitivno poslovanje.
Palićka voda u granicama
dopuštenih vrijednosti
Biološki sastav palićke vode je u granicama dopuštenih vrijednosti, ali je kemijski sastav odavno ispod svih kriterija – pokazala su posljednja ispitivanja subotičkog Zavoda za javno zdravlje. Ovo je samo jedan od problema na koji su ukazali stanovnici ove mjesne zajednice, koju je posjetio predsjednik Skupštine Grada Jenő Maglai. On je izjavio kako će, u povodu nagovještaja da će u »Podrumu Palić« biti izgrađena destilerija alkohola, lokalna samouprava učiniti sve da spriječi izgradnju ovog zagađivača. Istovremeno je uputio niz sumnji u ispravnost odluka vodstva Javnog poduzeća »Palić Ludaš«, zbog velikog broja bespravno izgrađenih montažnih objekata na plaži jezera, kao i zbog zapuštenosti postojećih sportsko-rekreacijskih sadržaja.
Sa sjednice Skupštine Grada
Na sjednici Skupštine Grada, održanoj 24. srpnja, verificirani su mandati vijećnicima koji su u skupštinskim klupama zamijenili Sašu Vučinića, Peru Horvackog i Ildiko Lovas, jer oni zbog svojih novih funkcija ne mogu više biti vijećnici. Novi vijećnici su Andrija Bašić Palković, Ivica Mamužić i Marta Kovač Terek. Éva Kun Szabó i Oszkár Szenasi izabrani su za članove Gradskog vijeća zadužene za zdravstvo, odnosno socijalnu djelatnost. Došlo je i do prvih smjena na vodećim mjestima u javnim poduzećima. Za vršitelja dužnosti direktora Direkcije za izgradnju grada imenovan je Józef Jurca, a za v. d. direktora Zavoda za urbanizam Dragan Trklja, dosadašnji direktor Direkcije za izgradnju.
Osnovne zamjerke oporbe bile su da su odluke o imenovanju vršitelja dužnosti dva javna poduzeća nelegitimne, jer je Povjerenstvu za kadrovska pitanja, koje iznosi svoje stavove o predloženim imenima, istekao mandat, a novo još nije formirano. Predsjednik Skupštine, međutim, smatra kako ovo povjerenstvo još uvijek ima pravo obavljati svoju funkciju, jer je birano na mandat od četiri godine koji još nije istekao. Oporba je tvrdila i kako predsjednik Skupštine nije otvorio raspravu o imenovanju v. d. direktora Direkccije kako bi sakrio činjenicu da je Józef Jurca sudjelovao u malverzacijama oko zamjene zgrade »Minerve« za poslovne prostore općine.
Prema odluci Skupštine, ovogodišnji dobitnici zvanja Počasni građanin su povjesničar umjetnosti Bela Duranci i svećenik József Miocs. Priznanje PRO URBE dobit će profesorica glazbe Marija Sekelj, slikar István Szajko, rvač Davor Štefanek, odvjetnik Bela Ivković i profesor Dénes Tot sa svojim učenicima. Nagrade »Počasni građanin« i »Pro urbe« dodjeljuju se 1. rujna, za Dan grada.
»Kamp zdravlja« na obali Ludaškog jezera
U organizaciji Udruge oboljelih od raka Sjeverno-bačkog okruga »Izlazak sunca«, od 4. do 9. kolovoza, održat će se »Kamp zdravlja«.
U programu kampa, koji će biti smješten na »Rokinom salašu«, na obali Ludaškog jezera, sudjelovat će brojni stručnjaci, a očekuju se sudionici i iz drugih gradova.
Predviđene su teme u vezi načina izlječenja, metodi opuštanja, te razgovori o ulozi obitelji u borbi s bolešću. U kampu će biti predstavljena i zdrava kuhinja, kao i ljekovito bilje.
Smještaj će biti organiziran u sobama i šatorima, a cijena boravka iznosi 4.500 dinara. Prijave se primaju osobno, četvrtkom od 16 do 17 sati, u zgradi Nove općine, na Trgu Lazara Nešića 1, u dvorani broj 5, ili putem telefona broj 064/146-22-54.
Olimpijska spomen česma
Na šetalištu Radijalca večeras je otvorena spomen česma subotičkim olimpijcima, osvajačima medalja. U znak sjećanja i zahvalnosti prema njima česmu je gradu poklonila obitelj Bardić i udruga građana Zagrad. Pored mnogih subotičkih sportskih radnika i bivših sportista na svečanoj ceremoniji su bili i predsjednik Olimpijskog komiteta Srbije Ivan Đurković kao i generalni tajnik Predrag Manojlović. Česmu su svečano otkrili Ivan Đurković i Đula Mešter – subotički olimpijski odbojkaš s dvije olimpijske medalje.
Subotičani osvajači olimpijskih medalja bili su sljedeći:
Joška Takač – nogomet srebro London 1948. g
Tihomir Ognjanov – nogomet srebro Helsinki 1952.
Dušan Maravić – nogomet zlato Rim 1960. g
Momir Petković – hrvanje zlato Montreal 1976. g
Refik Memišević – hrvanje srebro Los Angeles 1984. g
Eleonora Wild Đoković – košarka srebro Seul 1988. g
Đula Mešter – odbojka zlato Sydney 2000.g i srebro Atlanta 1996. g
Bojana Radulović – rukomet srebro Sydney 2000. g
Nazočne na svečanoj ceremoniji otvorenja pozdravio je Mijo Bardić, donator česme: Cijenjeni gosti, uvaženi gosti, dragi prijatelji, poštovani predstavnici medija. Zadovoljstvo je što ste večeras prisutni da zajedno podijelimo ove lijepe trenutke otvorenja spomen česme subotičkim olimpijcima, osvajačima medalja.
Ideja je realizirana.
Želja je postala stvarnost.
Spomen česmu poklanjamo gradu u kojem sam pre 33 godine upoznao najbolju ženu, gradu u kojem su nam se rodile tri predivne kćerke, na koje sam izuzetno ponosan, Subotici gradu u kojem sam proveo svoje najljepše trenutke svoga života. Zasluge ipak pripadaju najzaslužnijim a to su sportisti koji su se izborili za odličja na najznačajnijem svetskom sprotskom događaju, Olimpijskim igrama.
Zahvaljujem se svim sudionicima koji su pomogli u realizaciji ove ideje. Svima vam u ime moje obitelji i u moje ime veliko hvala.